6/06/2015

Baśnie z różnych stron świata: Baśnie cygańskie

"Było nie było" tak rozpoczyna się większość cygańskich paramisi (baśni), które dziś goszczą w naszym baśniowym cyklu.
Zbiór Cygańskie srebro to jedno z najciekawszych wydań tych wyjątkowych opowieści, które mimo napływów z innych kultur, stanowią świadectwo romskiej tradycji i dostarczają nam wielu ciekawych informacji o tym oryginalnym ludzie wędrownym.


Pewnie nie każdy wie, że Romowie to grupa etniczna wywodząca się z Indii. Pierwsze wzmianki o nich w naszym kraju pochodzą z początków XV w. Naród ten niemal każdemu kojarzy się z śpiewem i muzyką, wspólnym przesiadywaniem przy obowozym ognisku i bardzo mocnymi więziami rodzinnymi. Wędrówka na stałe wpisana jest w ich życie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak bogaty jest dorobek cygańskich baśni i mitów.
I chociaż z czasem podania te połączyły się z wpływami innych okolicznych kultur, z którymi wędrowny lud obcował, to wciąż w dobrych opracowaniach można odnaleźć właściwą im magię i niezwykły związek z przyrodą.


Zbiór baśni rozpoczyna historia pary Romów, którzy w końcu zostali obdarzeni długo oczekiwanym potomkiem - synem o imieniu Kało. W prezencie chrzestni przekazują mu niezwykły dar - umiejętność rozumienia mowy natury która od tej pory raczyć go będzie swoimi opowieściami.
Kało dzieli się z nami usłyszanymi baśniami i tak poznamy baśń jaskółki, bociana, ognia, ślimaka, zająca, rzeki, wiewiórki, kruków, starego dębu, myszy, bobra czy trzmiela.
Na niespełna 200 stronach ukaże nam się niezwykły, baśniowy świat, przybliżający romską tradycję oraz odkrywający uroki i tajemnice przyrody.


Dzięki dołączonej płycie, baśni możemy również posłuchać.


Zdecydowanie warto poznać bliżej ten niezwykle barwny i nieznany świat jednego z najciekawszych ludów wędrownych Europy.

Wydawnictwo Jedność

Pozostałe wpisy z cyklu "Baśnie z różnych stron świata" - KLIK

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe. Koniecznie muszę zapoznać się z tą pozycją bliżej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ta pozycja wydaje się bardzo ciekawa. Muszę zapamiętać ją i gdy moja córka będzie już gotowa na takie baśnie chętnie je będę czytała

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger