7/23/2015

Układanki dla najmłodszych

Siedzi sobie i układa. A jak już ułoży wszystkie, to woła nas i z dumą to oznajmia.
I choć od dawna ma już opanowane puzzle ze znacznie większą ilością elementów, to te układanki i ich 4-elementowe obrazki bardzo jej przypasowały.
Może właśnie dlatego, że to nie puzzle :) 
Tu po prostu należy ułożyć kwadratowy obrazek z 4 kwadratowych elementów. 
Nie ma podpowiedzi w postaci "puzzlowego" wykończenia, które od razu wyklucza niektóre elementy - tu skupiamy się wyłącznie na obrazkach.Układanki, o których mowa, sprawdzą się już u najmłodszych smyków. 
Wykonanie jest bez zarzutu - grube, tekturowe elementy, atrakcyjna, kolorowa grafika. W każdym zestawie jest 12 obrazków, czyli w sumie 48 elementów.
Uwielbiam zabawki oparte na zasadzie nauki przez zabawę, a ta właśnie taka jest.
Dodatkowo uczy ona maluchy samokontroli - dzięki ramce wokół każdego z obrazków (przy brzegu) - jeśli obrazek zostanie ułożony poprawnie, ramka będzie zamknięta. Choć nie zawsze zamknięcie ramki jest równoznaczne z poprawnie ułożonym obrazkiem. Zwłaszcza w przypadku ilustracji z warzywami i owocami dość łatwo o błąd - może zdarzyć się tak, że ramka będzie domknięta, ale obrazek będzie nieprawidłowy, więc trzeba być naprawdę czujnym.
Niemniej jednak ramka pomaga - a prawidłowe ułożenie obrazka motywuje do dalszego układania.


Aby poprawnie ułożyć obrazek, dzieci muszą obracać kwadratowymi elementami i starać się je właściwie dopasować. Takie manipulowanie i ustawianie to bardzo dobre ćwiczenie małej motoryki i sprawności dziecięcych rączek. 
Układanki tego typu, podobnie jak puzzle, wspomagają spostrzegawczość, koncentrację i logiczne myślenie. Mogą również rozwijać językowo, bo podczas układania dziecko może poznawać nowe słowa lub samodzielnie opowiadać. Po ułożeniu obrazków bawimy się we wspólne układanie historyjki, która połączy nam wszystkie obrazki w jedna całość. 
Układanka dobrze sprawdzi się również podczas opanowywania nowego słownictwa w obcym języku.

Zestaw "Na straganie" jest nieco trudniejszy niż "W świecie zwierząt". Warzywa i owoce miewają bardzo podobne elementy składowe i łatwiej o pomyłkę. 
Zabawka może również pomóc rozwijać kreatywność - wystarczy poprosić dziecko o stworzenie jakiegoś niezwykłego warzywa, np. o nazwie bakłażano - papryko - pomidor, zobaczycie, jak szybko skonstruują wam takie cudo :)Ustawienie obok siebie wszystkich 4 elementów danego obrazka wymaga od dziecka sporej precyzji - jeden niewłaściwy ruch może popsuć cały efekt.


Obrazki można również układać w pudełku.
Zestaw "W świecie zwierząt" jest nieco łatwiejszy, dlatego najlepiej zacząć od niego.


My lubimy bawić się jednocześnie dwoma zestawami, rozkładamy wszystkie elementy i ścigamy się, kto pierwszy ułoży jak najwięcej obrazków. W ten sposób dodajemy tej grze nieco dynamiki :)

Układanki "W świecie zwierząt" i "Na straganie"
Wydawnictwo Epideixis

4 komentarze:

 1. Fajne są te układanki :) Mój dwulatek aktualnie układa takie większe puzzle i ma przy tym ogromną frajdę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. świetną grafikę mają te układanki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne układanki, proste grafiki i brak puzzlowych wypustek ułatwią nawet małemu dziecku zabawę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajne, ale juz widzę oczami wyobraźni jak moja Kruszynka rzuca nimi po całym domu :) Mamy teraz etap "NIE!!!"

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger