9/18/2015

Głos ma siłę! Czyli jak pielęgnować i rozwijać talenty u najmłodszych

Każdy ma swoje mocne strony, każdy jest utalentowany w jakiejś dziedzinie - ważne jest, aby odpowiednio wcześnie to odkryć i rozwijać.
Podobno talenty u dziecka można rozpoznać już w wieku 5-6 lat. 
Kluczem do tego jest jednak wnikliwa obserwacja dziecka i jego zainteresowań. 
Jak to zrobić, żeby w porę odkryć zdolności swojego dziecka i umiejętnie nimi pokierować?
Odpowiedzi na to pytanie udziela Marzena Witczak, psycholog dziecięca, prowadząca warsztaty coachingowe dla rodziców."Rodzice często traktują pasje swoich dzieci, jak zabawę lub chwilową fascynację, która może pochodzić z tego, że wokół panuje moda na taniec, gotowanie czy śpiew. Dzieci ulegają modzie a potem nagle pasja mija. Nie należy się tym zrażać, nie należy się niecierpliwić, tylko za każdym razem podchodzić z zapałem i entuzjazmem. Już samo kibicowanie to doskonały moment, by budować i umacniać samoocenę dziecka, pokazać mu, że jego głos, marzenia mają siłę."

Psycholog dodaje, że warto zastosować pięć złotych zasad, które pomogą rodzicom dostrzec  i odpowiednio pielęgnować talenty u dziecka:

- Obserwuj co najczęściej lubi robić Twoje dziecko – jak i czym się lubi bawić? Poprzez zabawę można zaobserwować, co najlepiej i najłatwiej wychodzi Twojemu dziecku.

- Rozsądnie zachęcaj – dziecko ma wiele możliwości, by rozwijać swój talent. Zapisz je na dodatkowe zajęcia: dopinguj w eksperymentowaniu, poszukiwaniu i próbowaniu sił w różnych konkursach talentów. Nic na siłę. Nie zmuszaj, jeśli tego nie chce.

- Słuchaj innych – posłuchaj, co mówi o Twoim dziecku osoba z zewnątrz np. nauczycielka, trener czy przedszkolanka. Często to oni pierwsi dostrzegają talent u malucha. Wybitne zdolności dziecka najłatwiej zauważyć, obserwując je na tle rówieśników.

- Mądra rywalizacja i niepowodzenia – wielkie znaczenie dla rozwoju dziecka ma umiejętność radzenia sobie z niepowodzeniami. Dziecko musi wiedzieć, że ma prawo do błędu. Sukcesem nie musi być wygrana, ale udział w konkursach. Przypominaj, że nie należy rywalizować za wszelką  cenę. Chwal konkretne umiejętności zamiast wyrażać ogólne pochwały np. „Jesteś najlepszy”.

- Głos ma siłę – słuchaj, co mówi i o czym marzy Twoje dziecko. Wsparcie talentu dziecka może mu pomóc osiągnąć sukces, ale nie wygrana powinna być najważniejsza. Cechy, które rozwiną się u dziecka w czasie, kiedy jest wspierane przez rodziców będą procentować i wpłyną na jego charakter.
Akceptacja wyborów malucha da mu poczucie, że jest słuchany, a jego głos nie jest ignorowany. Doping z kolei pozwoli dostrzec w rodzicach największych kibiców, bez względu na to, czy chodzi o sport, muzykę czy zdolności plastyczne.

Takie wsparcie od dorosłych dodaje wiary w siebie i odwagi, a także uczy charakteru i wytrwałości. 

Znana wszystkim od lat lalka Barbie postawiła sobie ostatnio za cel zachęcenie dzieci do uwierzenia we własne siły, zdolności i umiejętności. Nie ukrywam, że bardzo mi się ta jej misja podoba. Jej hasło przewodnie brzmi "Głos ma siłę!"

Na stronie www.barbie.com/konkurs właśnie odbywa się konkurs, który może pomóc odkryć talent waszej pociechy :)

Warto spróbować :) 

*Tekst na podstawie materiałów prasowych akcji "Barbie: Głos ma siłę!"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger