Nie jestem fanką niezliczonych zabawek w pokoju dziecięcym, ale mam słabość do klocków - i to w każdej postaci. Ich jakoś nigdy nie jest za dużo. Każdy kolejny zestaw to nowe wyzwanie. Aby poznać, jakie możliwości konstrukcyjne dają trzeba spędzić z nimi trochę czasu i puścić wodze fantazji, bo rzadko od razu widać wszystkie ich możliwości.
Od miesiąca bawimy się klockami Joinks amerykańskiej marki Fat Brain Toys, znanej z niezwykle ciekawych zabawek wspierających dziecięcy rozwój w wielu dziedzinach.
Klocki wykonane są z drewna i silikonu - drewniane są patyczki w 3 różnych długościach, a silikonowe elementy je łączące.
Pomysł połączenia drewna z giętkim silikonem jest absolutnie genialny. Trudno to wyjaśnić, ale konstruowanie z tych klocków jest bardzo przyjemne w dotyku - dwa zupełnie różne materiały, które tu doskonale ze sobą współpracują. Silikonowe łączenia można dowolnie wygnać, dzięki czemu mamy naprawdę wiele możliwości.
Bierzemy do ręki patyczek i dowolny łącznik i kombinujemy, co by tu stworzyć - mogą to być zarówno figury płaskie, jak i trójwymiarowe.
W zestawie jest 76 elementów - patyczki 3 różnych długości i 6 rodzajów silikonowych łączników.
Genialne w tych klockach jest to, że tworząc jakąś konstrukcję możemy prowadzić ją w dowolnym kierunku, bo klocki właściwie niczego nam nie narzucają - mam tu na myśli ich giętkość i możliwość wyginania we wszystkich kierunkach, żeby uzyskać oczekiwany kształt.
Mając gotową sporą część konstrukcji w każdej chwili możemy ją całkowicie zmienić nie demontując - wystarczy wygiąć klocki albo wprowadzić całkowitą rewolucję za pomocą jednego elementu. Możemy też wymienić silikonowy łącznik z jej wnętrza, nie naruszając pozostałych części budowli i tym samym diametralnie zmienić jej wygląd.
Poza wszystkimi fantastycznymi cechami klocków, takimi jak ćwiczenie zdolności manualnych, małej motoryki, wyobraźni przestrzennej, Joinksy dają możliwość budowania fantastycznych geometrycznych kształtów, cząstek i modeli, a pomysł wykorzystania silikonu to dodatkowe wrażenia zmysłowe i jeszcze więcej możliwości konstrukcyjnych.
Ciekawym pomysłem są również przyssawki - dzięki nim nasze modele możemy przytwierdzić do gładkich powierzchni (te mniejsze, bo duże się nie utrzymają), a po ich odklejeniu nie zostanie żaden ślad.
Zabawa klockami to przy okazji kształtowanie twórczego myślenia, kreatywności, planowania i projektowania.
Nie ma to jak gimnastyka umysłu podczas dobrej zabawy - uwaga - te klocki wciągają również dorosłych :)
Niedawno odwiedziły przedszkole mojej córy i tam też bardzo się wszystkim spodobały.
Moja 3,5-latka wymyśliła i samodzielnie stworzyła sobie takiego oto ludzika :)
Łączenie jest banalnie proste i bardzo intuicyjne.
Choć w zestawie znajduje się 76 elementów, więc całkiem sporo - zwłaszcza, że niektóre patyczki są dość długie, bo 20-centymetrowe, to przydałoby się nam drugie tyle. Tak, jak wspomniałam, konstruowanie z Joinksów wciąga również dorosłych, więc elementy znikają w zastraszającym tempie. Mamy nawet pomysł na gigantyczną pajęczynę, ale przynajmniej ze 150 elementów :)
Elementy są przebadane i bezpieczne. Są bardzo wdzięcznym elementem konstrukcyjnym :) Łatwo się łączą i rozłączają, co dodatkowo zachęca dziecko do zabawy (choć w przypadku tych klocków dodatkowa zachęta nie jest potrzebna - naprawdę trudno im się oprzeć :)).
Klocki zostały wyróżnione na Targach Kids Biz Fair.
Bardzo ciekawy pomysł na niebanalny prezent.
rewelacyjne!
OdpowiedzUsuńale cena tez niezla...
OdpowiedzUsuńBędą idealne na tzw. prezent składkowy ☺
Usuńojej, jak fajnie można ćwiczyć wyobraźnię przestrzenną :)
OdpowiedzUsuńKreatywnie, mój synek na pewno by się zachwycił, idealne na gwiazdkowy prezent: *
OdpowiedzUsuńBardzo mi się tutaj u Was podoba: * wiec zostaje na dłużej i z mila chęcią obserwuje: *
Zapraszamy również do nas.
Buziaki
Kapitalne :)
OdpowiedzUsuńsilikon i drewno - to się składa na cenę, ale i na wartość tych klocków.
OdpowiedzUsuńTa cena to silikon i drewno z których klocki są zrobione to także wartość tych klocków.
OdpowiedzUsuńO rety, jakie ciekawe :)
OdpowiedzUsuńMoja czterolatka jest na etapie zawziętego konstruowania właśnie :)