9/29/2015

Seria "Opowiada o ..." - fantastyczne książki dla całej rodziny

Dziś pokażę wam fantastyczne nowości od mojego ukochanego wydawnictwa Multico. Jedna z nich pojawiła się w niedawnym wpisie z najciekawszymi książkowymi zapowiedziamiSzczerze mówiąc liczyłam dni do ich ukazania, a teraz nie mogę nacieszyć się z ich posiadania i codziennie wieczorem funduję sobie kilka rozdziałów :)


Jeśli jeszcze nie słyszeliście o serii "Opowiada o..." (wcześniej pojawiły się już 3 części o ptakach, zwierzętach i przyrodzie) to niezwykle istotne w niej jest to, że ich autorami są prawdziwi specjaliści w danej dziedzinie - i tak o lesie opowie nam zawodowy leśnik, dr inż. leśnictwa pracujący w Instytucie Badawczym Leśnictwa, a o psach - zoolog i hodowca psów. 
Obaj autorzy dzielą się z nami swoją pasją, a robią to w tak cudowny sposób, że książkę czyta się błyskawicznie i z ogromnym zainteresowaniem. Bo czy może być inaczej, gdy ktoś opowiada o tym, co kocha i czemu poświęcił większą część swojego życia? Czytanie takich opowieści po prostu musi być przyjemne. A do tego niezwykle pożyteczne.


Na początek opowieść "O lesie". Dowiemy się z niej o tym, jak zostać leśnikiem i jakie możliwości stoją przed absolwentem kierunku związanego z leśnictwem, a także dlaczego autor książki Wojciech Gil wybrał właśnie tą drogę.
Bardzo podobają mi się tematy znajdujące się na początku książki, bo fantastycznie wprowadzają czytelnika w leśny klimat. Krok po kroku odsłania się przed nami tajemnica lasu i autor zadbał o to, żebyśmy się do tego dobrze przygotowali. 
Na początek więc przeczytamy po co właściwie nam las, poczytamy o zielonych przestrzeniach na świecie, dowiemy się, czy w Polsce są puszcze (co wcale nie jest takie oczywiste), jak powstają lasy, poznamy różnorodność leśnej fauny i flory, przeczytamy o lasach górskich, borach, bagnach i moczarach.
Dalej wkraczamy coraz głębiej w leśne tajemnice - poznamy drzewa (również te, które przywędrowały do nas z daleka oraz największe i długowieczne), nauczymy się rozróżniać szyszki, poznamy podszyty i porosty, leśne runo i zagłębimy się w leśną roślinność (poznamy nawet prywatny ranking autora najpiękniejszych leśnych roślin).
Tak naprawdę to, co do tej pory wymieniłam, to dopiero 1/3 książki. Całość liczy prawie 120 stron pełnych ciekawych komentarzy, opisów i cudownych fotografii.
Paprocie, grzyby, porosty, podziemne życie lasu, chrząszcze, motyle, leśne gady, ptaki (tu znowu genialny ranking autora), ssaki, las zimą, leśne katastrofy - pożary i huragany, ranking parków narodowych i naprawdę masa innych ciekawych informacji, ciekawostek i faktów przybliżających nam piękno tego niezwykłego leśnego świata.
Cudowna książka!


Kolejna książka opowiada "O psach". Marcin Jan Gorazdowski sprawi, że po tej lekturze psi świat będzie dla nas dużo bardziej zrozumiały. To książka nie tylko dla pasjonatów psów. To również fantastyczne kompendium wiedzy na temat ras i psich temperamentów. Jeśli ktoś myśli o czworonożnym przyjacielu we własnym domu, to szczególnie polecam mu tę lekturę. 
Dzięki niej dowie się, jaką rasę wybrać dla siebie i jak zadbać o swojego czworonoga. Bo pies wymaga nie tylko rutynowych czynności, ale tak jak człowiek ma swoje upodobania i wymagania. 
Jest również bardzo wdzięcznym i oddanym kompanem, jeśli tylko zechcemy go dobrze poznać - jego wady, zalety i charakter.
W książce czeka też na nas spora dawka psich ciekawostek - poznamy np. miłośnika trufli oraz psa polującego na lwy, dowiemy się nawet, jaka rasa ma swój własny pomnik.
Każda rasa przedstawiona jest na odrębnej rozkładówce - charakterystyczne cechy, ciekawy opis, zdjęcia, szczypta historii i "rasowe" ciekawostki.
Zanim jednak przejdziemy do konkretnych ras i tu czeka na nas kilka tematów wprowadzających - organizacje, grupy FCI, wystawy psów, tresura czy psy w służbie człowieka.
To prawdziwa kopalnia wiedzy na temat psów i ich zwyczajów.
Po cichu liczę na to, że w serii ukaże się coś podobnego o kotach :)Obie pozycje bardzo polecam.

O lesie - KLIK
O psach - KLIK

Wydawnictwo Multico

3 komentarze:

  1. Tą o psach to pewnie moi by chcieli :)

    OdpowiedzUsuń
  2. wyglądają reweleacyjnie, a przede wszystkim duży plus za zdjęcia, a nie tylko rysunki :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo lubię tego typu książki a i Córcia chętnie do nich zagląda. Z tych dwóch pewnie wybrałaby o psach ;-)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger