11/14/2015

Przygody detektywa Blomkvista i genialna Astrid Lindgren

W końcu pojawiła się okazja, żebym sięgnęła po klasykę literatury dziecięcej - przygody nastoletniego detektywa Kalle Blomkvista. Do tej pory tylko o nim słyszałam, po raz pierwszy, gdy jego wątek pojawił się w pierwszej części Millenium z powodu zbieżności nazwisk bohaterów obu książek. Już wtedy postać Kallego mnie zaintrygowała i wiedziałam, że kiedyś koniecznie muszę poznać go bliżej.Astrid Lindgren udało się stworzyć szereg wspaniałych literackich kreacji i nieśmiertelnych bohaterów. Któż nie zna Pippi, Lotty, Emila ze Smalandii czy Dzieci z Bullerbyn? 
Kalle Blomkvist to kolejna fantastycznie nakreślona przez nią postać.  
Tym razem mamy do czynienia z nastolatkiem, który marzy o karierze detektywa. Jest bardzo bystry, dociekliwy i ciekawy świata, niestety bardzo ubolewa nad tym, że miejscowość w której mieszka nie obfituje w żadne sensacyjne wydarzenia, a tym samym nie daje mu możliwości pogłębiania swojej pasji.


Cykl książek o Kalle obejmuje 3 części - "Detektyw Blomkvist"; "Detektyw Blomkvist żyje niebezpiecznie"; "Detektyw Blomkvist i Rasmus, rycerz Białej Róży".
Poznajemy tu przygody grupy nastolatków - Kallego, Andersa i Ewy-Lotty, którzy mianują się Białymi Różami i rywalizują z Czerwonymi Różami - inną trójką dzieciaków.
Czytając o ich przygodach będziemy świadkami ich radości i smutków, pierwszych zauroczeń i sporów, współpracy i rywalizacji - na brak emocji trudno więc tu narzekać. 
Niezwykle barwny, humorystyczny i pełen ciepła język autorki sprawi natomiast, że od książki naprawdę trudno się oderwać.


Niedawno wydawnictwo Nasza Księgarnia wypuściło na rynek zbiorowe wydanie 3 książek o Kalle Blomkviście, dając tym samym polskim czytelnikom jeszcze lepszą okazję do zaprzyjaźnienia sięz błyskotliwym 13-latkiem i jego perypetiami.
Czytanie tej książki sprawiło mi ogromną przyjemność - z radością przeniosłam się do świata, który bez wątpienia różni się od tego, jaki mamy dzisiaj, ale propagującego o wartości, które wciąż są bardzo ważne - przyjaźń, uczciwość i lojalność.


Fakt, iż Kalle bardzo często ucieka w świat swojej wyobraźni, wcale nie stoi na przeszkodzie temu, iż uda mu się zaangażować w kilka naprawdę poważnych spraw kryminalnych. Co więcej, okazuje się, że spokojne miasteczko wcale nie jest takie bez skazy, jak mogłoby się wydawać i dociekliwość Kallego pozwoli mu wpaść na trop poważnych przestępstw. Nie obawiajcie się jednak, przemocy czy agresji w tej serii - wszystko jest na właściwym poziomie, bo nie zapominajmy, że to książka dla dzieci. Historie dobrze się kończą, a my za każdym razem uczestniczymy w naprawdę emocjonujących przygodach.


Jeśli szukacie ciekawej książki dla starszych czytelników, którzy samodzielnie lubią poczytać to i owo - bardzo zachęcam was do tego wydania "Przygód detektywa Blomkvista".

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

3 komentarze:

  1. Haha ja tez znam tylko dorosłą wersję Kallego :) Mamy sporo do nadrobienia :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Astrid to mistrzyni w swojej dziedzinie. Tej książki jeszcze nie znam, ale z przyjemnością poznam ową historię, czytając mojemu Jasiowi w brzuchu. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Też o niej pisałam. Książki Astrid Lindgren się nie starzeją, to mądra i zabawna proza. Ja czytałam z ogromną przyjemnością. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger