12/05/2015

O Mikołaju, który zgubił prezenty

Nie mogłabym wybrać lepszej lektury na dzisiejszy wieczór.
Wszakże to dzisiejszej nocy Mikołaj odwiedzi dzieciaki :)
Przyznam wam się, że bardzo lubię książki o świątecznej tematyce. Wiadomo, zdarzają się i lepsze i gorsze, ale tą z czystym sercem mogę polecić :)


Czemu? A choćby dlatego, że opowiada o wartościach, które powinny być nam bliskie - i to nie tylko w czasie świąt. O tym, że prezenty to nie wszystko, choć każdy je lubi. O tym, że jeśli coś pójdzie nie po naszej myśli, powinniśmy sami zabrać się do roboty i wprowadzić daną sprawę na właściwe tory.
Ale też o współpracy, marzeniach, przyjaźni i wzajemnej pomocy.


Wszystko zaczyna się zupełnie zwyczajnie - nadchodzą Święta Bożego Narodzenia, dzieci piszą listy i wysyłają je gdzie trzeba. Te listy naprawdę potrafią rozbroić, a Mikołaj musi być świetny w odczytywaniu przeróżnych charakterów pisma nie stroniących zapewne od błędów ortograficznych - ale za to pisanych od serca :)


I właśnie wtedy wszystko wymyka się spod kontroli i klimat świąt jest zagrożony, bo... Mikołaj gubi prezenty. I nie obawiajcie się, że chodzi tu o sam fakt otrzymania prezentów, ale raczej o przyjemność płynącą z ich dawania, bo sprawianie radości innym raduje też obdarowującego, nieprawdaż?
Tak więc dzieci postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i obmyślają wspaniały plan który pomoże uratować świąteczną atmosferę i honor Mikołaja :)


Bardzo podoba mi się też stosunek autorki do tematu prezentów. Stawia na symboliczny upominek, a nie górę prezentów. Liczy się gest serca i chęć sprawienia innym radości, przy czym poziom tej radości wcale nie idzie w parze z  ceną prezentu.
Szkoda, że tak często się o tym zapomina i w przedświątecznej bieganinie, w zatłoczonych centrach handlowych gubi się to, co tak naprawdę jest najważniejsze.
Dzięki tej historii, możemy pozwolić sobie na chwilę refleksji, której w tym świątecznym czasie powinno być jak najwięcej.
Zwolnijmy więc, Kochani, rozejrzyjmy się wokół, dostrzeżmy naszych bliskich i to na nich skupmy swoją uwagę w tych dniach - nie na rzeczach materialnych. 
Niech one będą tylko miłym dodatkiem do naszych Świąt - i właśnie tego nam wszystkim życzę :)


Wydawnictwo Widnokrąg

1 komentarz:

  1. Świetna książeczka. U nas czeka właśnie w paczce od Mikołaja. Jutro będzie radość:)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger