4/23/2016

63% Polaków nie czyta książek - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Dziś świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To doskonała okazja, żeby przyjrzeć się poziomowi czytelnictwa w naszym kraju, a tu niestety z roku na rok obserwujemy tendencję spadkową.
W 2015 roku 63,1% Polaków nie przeczytało ani jednej książki
Zaledwie 8% osób przeczytało ich 7 i więcej. Statystyki nie wyglądają dobrze.
Na szczęście my i nasi czytelnicy należymy do tych  37% czytających i zachęcamy do tego także nasze pociechy :)
Na dziś przygotowałam dla was zestawienie kilku ciekawych i bardzo różnorodnych pozycji z naszej półki. Zapraszam :)


Na początek obrazkowa i pięknie zilustrowana książka Carson Ellis "Domy". 
Autorka zabiera nas w podróż, która pozwoli nam zrozumieć pojęcie domu. Bo przecież może on przybierać różne postacie, dla każdego może oznaczać coś zupełnie innego.
Ogromne ilustracje, szarości przeplatające się z kolorami, oszczędność słów, wszystko to sprawia, że nasza podróż jest naprawdę fascynująca.
Domy są przeróżne, małe i duże, baśniowe i realne, występują w różnych miejscach i różnych światach, należą do zwierząt, ludzi i postaci fikcyjnych.
Ta mieszanka tego, co realne z wątkami fantastycznymi bardzo mi się podoba, nadaje jej poetyckości i odróżnia od standardowego leksykonu. Całości dopełnia piękne wydanie - duży format, twarda oprawa, dobry papier i niezwykłe ilustracje.

Wydawnictwo Wilga
Do kupienia TU
Dalej w kolejce mamy dwie nowe pozycje Piotra Wawrzyniuka z serii Pilotka - "Strażaczka" i "Agentka"książki, których bohaterkami są mamy. Mamy wykonujące przeróżne zawody, niekoniecznie kojarzone z kobietami. Mamy tu mamę elektryczkę, grabarkę, konduktorkę, strażaczkę, agentkę, geolożkę, hydrauliczkę i wiele innych.
Wszystkie mamy opisane są z perspektywy dziecka.
To mamy aktywne zawodowo, ale jednocześnie wychowujące swoje dzieci i prowadzące dom. Mamy, które niekiedy muszą rozciągnąć swoją dobę o kilka lub kilkanaście godzin, żeby móc pogodzić ze sobą wszystkie obowiązki. Uwielbiam w tych książkach również grę słów i pokazywanie ich dwuznaczności.

Wydawnictwo Poławiacze Pereł

Do kupienia TUKsiążka ilustrowana zdjęciami? Czemu nie! Jeśli jeszcze te fotografie są tak piękne i magiczne, to tym bardziej. "Lulu" to niezwykła książka o marzeniach i dążeniu do ich realizacji. O tym, że często nie potrafimy dostatecznie walczyć o to, czego pragniemy. I o umiejętności odkrywania swojego prawdziwego ja. Mała dziewczynka pewnego dnia zdaje sobie sprawę, że jest baletnicą. To przekonanie prowadzi ją do wielu ciekawych obserwacji i wniosków.

Wydawnictwo CoJaNaTo
Nowa seria autorstwa Zofii Staneckiej "Samo Dzielny" z ilustracjami Tomasza Samojlika o trzylatku o imieniu Samo. Perypetie chłopca na pewno wydadzą się znajome dzieciom w tym wieku, a wyrazisty główny bohater zachęci do lektury. To bardzo ciekawa książka o istocie dziecięcej samodzielności.
Nie do końca podoba mi się zawarta tu oryginalna wymowa chłopca, którego aparat fonetyczny nie pozwala jeszcze na poprawną wymowę wszystkich słów, np "Dzień dobly", "Pseckole" czy "Stawaj".
Wolałabym nie utrwalać błędnej wymowy podczas lektury książki, choć muszę przyznać, że taka forma bardzo spodobała się mojej córce i rozbawiła ją, ale jednocześnie komentowała, że "ten chłopiec mówi dziwnie, jak mały dzidziuś".
Dziś otrzymałam wyjaśnienie od autorki książki, które dobrze wyjaśnia ten zabieg: "Jego wymowa była konsultowana z logopedą. Chodziło o to, żeby był wiarygodny, a większość trzylatków nie wymawia "r" oraz nie umie jeszcze wymawiać poprawnie "sz""

Emotikon smi
Bardzo podoba mi się w książce część ze wskazówkami dla rodziców (co powinien umieć 3-latek i jak go wspierać), mogą okazać się niezwykle użyteczne.

Wydawnictwo EgmontTeraz pora na moje kolejne odkrycie - "Misja: rodzinka" to książka - projekt, w który można zaangażować wszystkich naszych bliskich.
Będziemy rysować, wypełniać, wyklejać, a przede wszystkim odkryjemy niejedną rodzinną tajemnicę. Znajdziecie tu masę zabawnych pytań i zadań. Tak wypełniona przez nas książka będzie wspaniałą pamiątką na lata. I będzie najcenniejszą pozycją książkową na naszej półce :)
To również świetny pomysł na prezent!

Wydawnictwo Literackie
"Mania mała ogrodniczka" to coś dla miłośników pielęgnowania roślinek :)
Na wiosnę jak znalazł! Bardzo ciekawy przewodnik po ogrodzie - jego roślinach i zwierzętach. To również świetna inspiracja do założenia swojej własnej mini uprawy. 

Wydawnictwo Muza

Do kupienia TU
Kolejna bardzo ciekawa pozycja na naszej półce nosi tytuł "Szczęśliwi czas liczą czyli to i owo o zegarach".
Głównym tematem tej książki jest czas. Ale nie chodzi tu tylko o umiejętność odczytywania go z zegarka. Wakacje nad morzem mogą stać się pretekstem do zgłębienia pojęcia czasu  - i tego, jak niegdyś go mierzono.
Książka napisana bardzo ciekawie i w znakomity sposób przekazuje dzieciom całą masę wiedzy na temat zegarów i czasu. Śmiało można ją czytać już przedszkolakom.

Wydawnictwo Bis
I na koniec świetna książka o zwierzętach, którą pokazywałam wam niedawno w zapowiedziach. "Zwierzaki podróżniczki Gosi" powinien przeczytać każdy miłośnik zwierząt - niezależnie od wieku. Nie sposób nie dostrzec uczucia, jakim autorka darzy swoich zwierzęcych przyjaciół. A propos autorki - Małgosia Zdziechowska to dziennikarka, podróżniczka i blogerka, która swoje liczne wolontariaty relacjonuje na blogu "Świat oczami Gośki". Gosia w niezwykły sposób potrafi zbudować więź ze zwierzętami - i to także tymi dzikimi! 
Na FB jedna z czytelniczek zapytała mnie o różnice pomiędzy "Zwierzakami..." a książkami Neli.
Główna różnica to tematyka - Gosia skupia się na zwierzętach, a Nela na podróżach (choć zwierzaki też się tam pojawiają), druga różnica to wiedza na temat zwierząt - Gosia bardzo dobrze je rozumie i chętnie dzieli się swoją wiedzą. I jest jeszcze jedna różnica - Nela to 9-letnia dziewczynka, a Gosia jest dorosłą kobietą, więc ich sposób pisania jest zupełnie inny. Ja ze swojej strony polecam obie :)
(o Neli pisałam TU).
Bardzo ciekawa książka i masa cudownych zdjęć.

Wydawnictwo Papilon
Ciekawe, która z pozycji spodoba się wam najbardziej :)
Miłej lektury :-*


A jeśli chcecie być z nami na bieżąco na Facebooku (który regularnie ogranicza zasięg wpisów), wybierzcie przy znaczniku "LUBIĘ TO" - "wyświetlaj najpierw" i przy powiadomieniach "wszystkie włączone". W ten sposób nic was nie ominie :)


Albo - codziennie wpadajcie na bloga Emotikon smile
Zawsze czeka tam na was coś nowego :)

3 komentarze:

  1. Te statystyki mnie przeraziły!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe propozycje, muszę wzbogacić naszą biblioteczkę. Szkoda że statystyki są takie kiepskie :(

    OdpowiedzUsuń
  3. Wyrabiamy tę normę kilkukrotnie:) Mam nadzieję, że nasze dzieci, kiedy już dorosną będą poprawiać te statystki:)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger