5/07/2016

Felek i Tola - wzorcowa seria książek dla początkującego czytelnika

Od dawna już ciekawiła mnie ta seria. Słyszałam o niej wiele dobrego, zdobyła ogromną popularność w Belgii i Holandii, przetłumaczono ją na wiele języków, a przygody lisa Felka i zajączka Toli doczekały się już kilkunastu tomów. Jednak zdania na jej temat są podzielone. 
Zaraz zdradzę wam dlaczego :)


O tej serii przypomniałam sobie ostatnio przeglądając ofertę Tiapp.pl, głównie zaglądam do działu z grami, ale i na książki chętnie zerkam :)
No i okładki przyciągnęły mnie na tyle, że zaprosiłam je do naszej biblioteczki :)
Tytułowi bohaterowie to lis i zając mieszkają sobie w przytulnej norce w lesie. Felek i Tola to bardzo charakterystyczne postacie, podobnie jak całą reszta. Sympatyczny grubasek Felek i doskonale zorganizowana Tola przeżywają całą masę ciekawych przygód. 


Miłośnicy dialogów nie będą narzekać, jest ich tu naprawdę dużo, można by nawet powiedzieć, że to cecha rozpoznawcza tej książki. Spotkałam się z opiniami, że dialogów jest nawet za dużo, na tyle, że maluch się gubi nie wiedząc, kto mówił w danym momencie.
Nam to nie przeszkadza nic a nic - w dzieciństwie nie lubiłam książek z przydługimi opisami, moja córa ma podobnie. Słownictwo jest nieskomplikowane, rozmowy pomiędzy bohaterami dzieją się tu i teraz bez zbędnych ozdobników. Pamiętajmy, że książka została stworzona z myślą o tym, żeby mogły ją czytać dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem, więc nie nastawiajmy się na bogactwo słów ani zdania wielokrotnie złożone.


Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, w niektórych miejscach czcionka jest powiększona.
Układ tekstu na stronie na pewno sprzyja procesowi czytania. Może dlatego młodzi czytelnicy tak lubią po nią sięgać. Moja czterolatka póki co słucha, kiedy ja jej czytam, ale książki naprawdę jej się podobają.
Obecność rozdziałów umożliwia dawkowanie sobie książki przez kilka dni, w zależności od tego, ile czasu chcemy poświęcić na lekturę.


Oprócz Felka i Toli poznamy tu jeszcze Henia (sowę) oraz Ko i Pi (kurę i koguta) a także sympatycznego Jo (kurczaka). 


W kolejnej części - "Felek i Tola i porywacze" do naszego grona znajomych dołączają Kuzyn i Kundel. Muszę przyznać, że rzadko się zdarza, że dziecięce książki potrafią mnie rozbawić. Tu zdarza się to naprawdę często :)
Przygody bohaterów są przedstawione w tak subtelnie humorystyczny sposób, że możemy je czytać na okrągło.


Kundel w roli zbira jest absolutnie bezbłędny, podobnie jak Kuzyn w roli kogoś, kto zbirem chce zostać :)
Mnóstwo zabawnych sytuacji, groteskowe momenty grozy. Naprawdę czytamy je z przyjemnością :)
Książki znajdziecie na Tiapp.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger