10/03/2016

Morze inspiracji od Naszej Księgarni

Wydawnictwo Nasza Księgarnia wydało ostatnio kilka fenomenalnych pozycji. 
Każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Trochę klasyki, trochę nowości, a wszystko przepięknie wydane. 
Poznajcie je bliżej :)Na początek mój must have czyli "Baśnie i legendy polskie". Przyznam się wam, że takiego wydania szukałam od dawna. Piękne wydane tomisko liczące niemal 300 stron może być fantastycznym prezentem dla każdego dziecka. Charakterystyczne ilustracje Mirosława Tokarczyka, które doskonale pamiętamy z serii "Poczytaj mi mamo" wspaniale dopełniają całości. Mamy tu baśnie czyli opowiadania z fantastycznymi postaciami i wydarzeniami oraz legendy - czyli opowieści o postaciach i zdarzeniach historycznych. Słynni rycerze, królowie, święci przemierzają kolejne strony dając nam poznać namiastkę świata z dawnych lat. Kolejne karty tętnią historiami różnych znanych miejsc i tradycjami. Zarówno baśnie, jak i legendy dodawały ówczesnym czasom kolorytu i umilały ludziom czas. Podania miały na celu podtrzymywanie ludzi w trudnych chwilach i podtrzymywanie tradycji. Baśnie i legendy przed wiekami tworzyli prości ludzie, a następnie przekazywali je sobie z ust do ust. Opiekunki opowiadały je dzieciom do snu, a następnie zaczęli je spisywać pisarze.
W tej książce znajdziecie ponad 50 baśni i legend zebranych i opracowanych w bardzo ciekawy sposób. Znakomita pozycja.

Kolejna świetna pozycja to "Uwaga, Wilk! I inne bajki Ezopa".
Tym razem w bardzo oryginalny sposób pokazano klasyczne bajki - te bardziej i mniej znane.
Każda z nich pokazana obrazkowo, nieco przypominając komiks. Autorzy znakomicie wykorzystali potęgę humoru i dzięki temu stworzyli jedyną w swoim rodzaju interpretację bajek Ezopa. 
Te bajki przetrwały ponad 2 tysiące lat - muszą więc mieć w sobie ogromny potencjał, który sprawia, że się nie starzeją. Ich potęgą jest prostota i dosadność, bo w zaledwie kilku słowach potrafią przekazać niezwykle istotną treść.
Książkę czyta się bardzo szybko, a jej forma sprawia, że niektóre bajki można czytać nawet wspólnie z kilkulatkiem :)

"Wczoraj, dzisiaj, jutro" to nowość autorstwa Grzegorza Kasdepke. Ta i kolejna książka, którą chcę wam pokazać podejmuje temat czasu. Tym razem autor podejmuje ten temat bazując na zabawnej historii dziewczynki, która nie przepada za porządkami. Nie można jej natomiast odmówić bujnej wyobraźni. Poszukiwanie Jutra, Dzisiaj i Wczoraj z pewnością pomoże dzieciakom trochę zastanowić się nad określeniami czasu i lepiej je zrozumieć. 
A może nawet pomoże nam wyeliminować tak często wypowiadane "Juuutro!" na prośbę o posprzątanie :)

I na koniec moja ukochana pozycja, bo przypominająca mi moje dzieciństwo. "Gry i zabawy z dawnych lat" to fantastyczny materiał, który może wspomóc nas w opowiadaniu naszym pociechom, jak my bawiliśmy się w dzieciństwie. Dzieciństwie bez komputerów, tabletów i komórek.
Dzieciństwie, gdy masę czasu bawiliśmy się na dworze i gdy liczył się wspólnie spędzony czas - bez drogich zabawek czy gadżetów - wystarczyły patyki, piasek, piłka i garść drobiazgów.
Książkę podzielono na 7 rozdziałów: W kole, w kółeczku, w korowodzie; Róbcie to co ja; Zabawy z piłką; Kto szybszy, kto sprytniejszy; Trzepak, klasy, skakanka czyli podwórkowa klasyka; Zabawy zręcznościowe; Zabawy na niepogodę.
Książka jest fantastycznie zilustrowana (Agata Raczyńska) i czytając ją naprawdę trudno się oderwać. 

"Baśnie i legendy polskie" - KLIK
"Uwaga, Wilk! I inne bajki Ezopa" - KLIK
"Wczoraj, dzisiaj, jutro" - KLIK
"Gry i zabawy z dawnych lat" - KLIK

2 komentarze:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger