12/02/2016

Najlepsze książki o tematyce świątecznej :)

Takie książki w grudniu powinny być w każdym domu, a biblioteki powinny zadbać o uzupełnienie swoich zasobów wspaniałymi nowościami na czas. Ich wspólna lektura znakomicie wprowadza dzieci w tematykę świąt i dodaje jakiejś wyjątkowej magii naszym grudniowym wieczorom. Pierwszym zadaniem z naszego kalendarza adwentowego było odnalezienie na półkach i wspólne czytanie świątecznych książek - więc skoro już wybraliśmy te ulubione, chętnie pokażę wam je bliżej :)

książki dla dzieci o świętach, książki dla dzieci o zimie, świąteczne książki dla dzieci, blog, inspiracje

Na początek znakomita "Bombka z gwiazdkę" Maliny Prześlugi, nowość od Tashki.
Książka bardzo oryginalna, przepięknie wydana, z piękną złotą bombką na okładce, która z jednej strony nas zaskoczy, a z drugiej zatroszczy się o uśmiech na naszej twarzy, a wszystko to w cudownej ciepłej, rodzinnej atmosferze. Helenie bardzo się spodobała i wracmy do niej bardzo często, szczególnie teraz :)
Przeczytamy tu o marudzącej bombce, o karpiu, który nie znał swojego przeznaczenia, o zielonym potworze, o pierwszej i ostatniej gwiazdce, o brodzie Mikołaja i pani Mikołajowej, gadającym psie, o płatku śniegu, który bardzo pragnął zaznać świątecznego ciepła, o pustym miejscu, znajdziemy też niecodzienne przepisy - na przykłąd na to, jak przetrwać do następnych świąt :)
"Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony" to obowiązkowa pozycja dla fanów tej niezwykłej pary przyjaciół. Przezabawne perypetie zrzędliwego ptaka oraz nieco szalonej i nieszablonowej krowy bawią nas już od dawna. Wersja świąteczna musiała więc u nas zagościć i jest strzałem w 10. Wyobraźcie sobie choćby to, że Pan Wrona zupełnie zapomniał o zakupie prezentu gwiazdkowego dla ... siebie! Bo dla kogóż by innego chciał go kupić :) Ale w tak wyjątkowy wieczór, kiedy spełnają się marzenia, nawet ptasi zrzęda przez chwilę pomyśli nie tylko o sobie :)

"Prezent dla Cebulki" -  ta książka niedawno tak mnie poruszyła, że nie mogło jej zabraknąć w tym zestawieniu. Pełna emocji, refleksji, pokazująca zupełnie inny wymiar świąt - nie tylko beztroską zabawę w miłym i przyjemnym gronie, piękne prezenty i wspólne śpiewanie. To niezwykła słodko-gorzka opowieść o marzeniach, tęsknocie, nadziei, rozczarowaniach i przyjaźni. To historia, która pozostaje w sercu czytelnika na długo i pozwala spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy.
Otwiera oczy na to, że nie dla każdego święta to beztroska, a wymarzony prezent to kolejna droga zabawka na półce.
Cebulka, bohater tej książki marzy o tym, aby dostać rower i móc jeżdzić nim do szkoły, jak inne dzieci oraz aby poznać swojego tatę. Oba marzenia są poza zasięgiem chłopca. Na rower nie stać jego mamy, a ojca nawet nie wie gdzie szukać. 
Chłopiec żyje więc marzeniami, wsiadając dodziennie na swój niewidzialny rower i wyobrażając sobie spotkania z tatą. Stig choć cichy i spokojny, okazuje się bardzo odważny i podejmuje wszelkie możliwe kroki, żeby przekonać mamę do kupna roweru. 
Nie chcę wam zdradzać treści, bo jest absolutnie wyjątkowa i godna przeczytania, dodam tylko, że książka podzielona jest na 25 rozdziałów, co znakomicie wpasowuje się w adwentowy czas oczekiwania. Dla miłośników skandynawskich lektur - baardzo polecam.
I na koniec trochę kreatywnie, trochę dociekliwie - zabawa w tropienie fałszywych Mikołajów. Będziemy rysować, pisać, zaznaczać, dawać upust naszej wyobraźni. To książka, którą nasze pociechy właściwie stworzą same - lekko prowadzone sugestiami autorki. 
Przede wszystkim jest bardzo zabawnie i ciekawie. "Gang fałszywych Mikołajów" postara się uśpić naszą czujność, ale my się nie damy :)
Absolutnie fantastyczny zeszyt kreatywny w tematyce świątecznej - do skarpety jak znalazł :)
Dla pozytywnie zakręconych detektywów :)
A kiedy starsza zagłębia się w świąteczne lektury, młodsza pozostaje w podobnej tematyce z takimi oto cudeńkami Janoda :) Na naszych książkach raz po raz ląduje to choinka, to bałwanek :)
Teraz nawet maluszki mogą chłonąć świąteczną tematykę - i to w najlepszym możliwym wydaniu."Bombka z gwiazdką" - Wydawnictwo Tashka
"Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony" - Wydawnictwo Zakamarki
"Prezent dla Cebulki" - Wydawnictwo Zakamarki
"Gang fałszywych Mikołajów" - Wydawnictwo Widnokrąg

2 komentarze:

  1. Ja z Córcią czytam aktualnie Cebulkę :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Prezent dla Cebulki" to przepiękna i wzruszająca historia, która ma specjalne miejsce na Jaśkowej półce.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger