2/08/2017

Części ciała - znakomita edukacyjna seria dla najmłodszych

O tej serii słyszałam już od jakiegoś czasu, w końcu postanowiłam po nią sięgnąć. Do tej pory ukazały się 4 części: Strupek, Piersi, Pępek i Dziurki w nosie.
Co jest w nich takiego niezwykłego, że rodzice za nimi przepadają, a dzieciom trudno się od nich oderwać? Zaraz wam zdradzę :)


Autorem tej znakomitej serii jest Gen - ichiro Yagyu, To nie jest jakaś tam bogato ilustrowana bajka dla dzieci. Przy jej powstawaniu pomagał doktor Makoto Yamada z tokijskiej przychodni, dlatego znajdziecie tu wiele ciekawostek na temat funkcjonowania naszego organizmu przekazanych profesjonalnie, a jednocześnie w sposób ciekawy dla dziecka. Doktor Yamada na końcu książki (z wyjątkiem tych o strupku i nosie) wyjaśnia najciekawsze zagadnienia, które zapewne będą nurtować dziecko po lekturze.

Biorąc do ręki te książki zastanawiałam się za każdym razem, jak można napisać książkę liczącą prawie 30 stron na temat strupka czy pępka. A jednak można! I to naprawdę ciekawie. 


Na pewno ogromną zaletą tej serii są ilustracje, trochę jakby rysowane przez dziecko. Są tak oryginalne, że z pewnością zapadną dziecku w pamięć, a gdy dodamy do tego interesującą treść, to mamy naprawdę kawał dobrej lektury.
Tematyka dostosowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym, a porusza niejednokrotnie dość skomplikowane tajemnice funkcjonowania ludzkiego organizmu. W książce o strupku znajdziemy także informacje na temat krwi i jej krzepnięcia czy skóry i jej budowy. Dzieci dowiedzą się po co nam w ogóle strupki i dlaczego nie powinniśmy ich zdrapywać. Gwarantuję, że taka lektura wciągnie każdego przedszkolaka.
Książka o pępku natomiast odkrywa przed dziećmi tajemnice życia dziecka w brzuchu mamy i funkcje pępowiny. Dzieci dowiedzą się, jak oddycha dziecko przed narodzinami i jak wydala. Na szczegółowych obrazkach zobaczy też, jak tworzy się pępek i dlaczego u każdego wygląda nieco inaczej. Nie podoba mi się tu jedynie początkowa historyjka o piorunach zjadających dziecięce pępki. Szczerze mówiąc nigdy o podobnej nie słyszałam i nawet po przeczytaniu na ostatniej stronie czemu ma służyć, nie czuję się przekonana, że powinna się tu znaleźć - ani zabawna ani pouczająca, a do tego niepotrzebnie wystraszyła moją pociechę. Wprawdzie po wyjaśnieniu o co chodziło autorowi, już się jej nie bała, ale niesmak pozostał. 
Na szczęście można czytać książkę, bez tych pierwszych 4 stron o owych piorunach wcale nie tracąc na jej jakości :) Ten tytuł również z pewnością zainteresuje dzieciaki, bo które z nich nie chciałyby wiedzieć co to tak naprawdę jest ten pępek :)

Kolejna książka z tej serii wyjaśnia dzieciom czemu piersi mężczyzn i kobiet się różnią. Po co kobietom większe piersi i czemu mleko matki jest zdrowe. Dzieci zobaczą, jak w środku wygląda kobieca pierś i dowiedzą się, że jako niemowlęta bardzo lubiły się do nich przytulać.
Książka daje dzieciom odpowiedzi na nurtujące ich pytania na temat ludzkiego ciała i jego różnic.9

Ostatnia z moich propozycji (już nie mogę doczekać się kolejnych) to "Dziurki w nosie". Tym razem na tapecie jest nos i jego funkcje. Przy okazji dzieci dowiedzą się jakie nosy mają niektóre zwierzęta i do czego ich używają. Temat przykrych zapachów czy smarków również zawsze sprawdza się w przypadku ciekawskich przedszkolaków. Tak więc śmiechu przy tej lekturze nie zabraknie.
Budowa nosa i jego wnętrze są tu dokładnie rozrysowane. Ta część serii jest naszym zdaniem najzabawniejsza :)

Całą cerię w dobrych cenach znajdziecie na Nieprzeczytane.pl:
KLIK/KLIK/KLIK/KLIK

Wydawnictwo Tako2 komentarze:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger