2/10/2017

Niedoparki, czyli co z tymi skarpetkami?

Ta seria czekała na recenzję już dłuższy czas. I to nie dlatego, że nie chciałam o niej napisać, ale po prostu jest tak sporej objętości, że najzwyczajniej w świecie trudno było mi wygospodarować czas, żeby ją przeczytać. "Niedoparki" to lektura dla dzieci w wieku 6+ więc nie za bardzo nadawała się jeszcze do wieczornego czytania z moją niespełna 5-latką.
Przyznam wam się jednak, że gdy już zabrałam się za pierwszy tom, nawet nie wiem kiedy poleciały jeden za drugim dwa kolejne. Książka jest tak zabawna (uwielbiam czeski humor) i dynamiczna, że czytałam ją z wielką przyjemnością :)


Ale kim właściwie są owe Niedoparki? To stworzenia żywiące się skarpetkami, ale zawsze tylko jedną z danej pary - zastanawialiście się kiedykolwiek gdzie giną wasze skarpetki :)?
U nas na pewno też mieszka kilku Niedoparków, bo "skarpetkowy problem" i nas dotyczy :)


Niedoparki, jak ludzie, dzielą się na te mniej i bardziej sympatyczne. Mają swoje humory i skłonności, potrafią być dobre i prostolinijne, a także mieszać się w "lewe" interesy, tworzyć gangi i psocić w szerokim tego słowa znaczeniu.
Ponieważ niedoparki żywią się skarpetkami, w książce nie może zabraknąć też ludzi, do których owe skarpetki należą. Tu także mamy bardzo ciekawe postacie. Niezwykle podoba mi się różnorodność tutejszych bohaterów i to, że każdy z nich nakreślony jest bardzo ciekawie i oryginalnie.
Rozdziały są bardzo krótkie, więc sami możemy dowolnie sobie je dawkować. Każdy z nich odkrywa przed nami nowe tajemnice z życia tych ciekawych stworzonek, ich przeszłość i zasady, jakimi się kierują. Rozdziały są jednowątkowe, jasne i bardzo dobrze się je czyta. Ogromnym ich atutem jest spora dawka dobrego humoru i nieprzewidywalność, bo kto z nas może przypuszczać jak zachowają się te oryginalne stworzenia?


Podczas lektury "Niedoparków" nie sposób nie zwrócić uwagi na ilustracje. Znakomicie oddają klimat całej powieści i zachęcają do tego, żeby dłużej zatrzymać na nich oko.


Gdyby jeszcze mało było wam zalet tej niezwykle interesującej serii, dodam tylko, że jest rewelacyjnie wydana, stylem przypominając nieco "dorosłą" powieść. Dobry, kredowy papier, twarda oprawa i spora objętość zwracają uwagę.

Każda z książek pozostawia otwarte zakończenie, można pobawić się więc w samodzielne wymyślanie dalszych przygód niedoparków, albo sięgnąć po kolejny tom - do tej pory ukazały się już 3 części: Niedoparki, Niedoparki powracają i Niedoparki na zawsze.
To zdecydowanie książki inne niż wszystkie, o ciekawej i bardzo dynamicznej fabule, doskonałym humorze, ciekawym przesłaniu i  naprawdę wyjątkowym klimacie.Znacie już może te książki? Podoba wam się taki klimat? Dajcie znać w komentarzach :)

Książkę wydało Wydawnictwo Afera

1 komentarz:

  1. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek bardzo zaciekawiły moją 6-latkę więc myślę, że i te pozycje przypadną jej do gustu.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger