7/26/2017

Wyprawka po fińsku - Lovely Baby Box

Ostatnio tematyka wyprawkowa jest u nas bardzo na czasie. Miesiąc temu powitaliśmy na świecie naszego synka, więc miałam okazję ponownie zagłębić się w te "sprawy" :)
Dziś co nieco o tym, co fińskie mamy dostają w szpitalu po urodzeniu dziecka (bo o tym, co dostają polskie, chyba nie muszę wspominać ...). Czemu akurat fińskie mamy? Bo po pierwsze Finowie dopracowali temat pierwszej wyprawki do perfekcji i w pewnym sensie stali się symbolem tego, jak powinna ona wyglądać, a po drugie - to oni wymyślili słynne już łóżeczka z pudełek.


Becikowe w formie pudełka jest rozdawane fińskim rodzicom już od 1938 roku. Jego wprowadzenie znacznie obniżyło odsetek zgonów nowonarodzonych dzieci (w okresie międzywojennym był on bardzo wysoki) i zachęciło przyszłe mamy do korzystania z opieki lekarza podczas ciąży. 
Fińskie pudełko zawiera cały zestaw przydatnych przedmiotów, które ogromnie ułatwiają pierwsze miesiące świeżo upieczonym rodzicom i ich maluszkowi - ubranka, przybory do pielęgnacji maleństwa i inne drobiazgi. Początkowo było dawane tylko najbiedniejszym rodzinom, kilka lat później wydawano je już każdemu. Jego zawartość zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat - w zależności od aktualnych możliwości państwa. Od materiałów do samodzielnego szycia ubranek, poprzez papierowe prześcieradła, aż po dzisiejsze praktyczne i wygodne produkty.
Gotowy pakiet dla maluszka zapakowany w urocze pudełko, które może być zarazem pierwszym łóżeczkiem to ogromne ułatwienie dla rodziców. Nie muszą martwić się kompletowaniem wyprawki, dowiadywać się, co jest potrzebne, a co zbędne, nie muszą ulegać reklamom producentów niemowlęcych gadżetów i ubranek - po prostu biorą do domu pudło, w którym mają wszystko, czego potrzeba. Jaka to oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy! 


Bardzo podoba mi się też propagowanie idei równości - każda rodzina dostaje identyczne pudełko :)
Jeśli zainteresowała was ta fińska tradycja (takie pudełko Finowie podarowali nawet księżnej Kate i księciu Williamowi :)) to zapewne ucieszy was wiadomość, że od pewnego czasu można je kupić także w Polsce. 
Pod nazwą "Lovely Baby Box" kryje się właśnie słynne fińskie pudełko z zawartością :)
Występuje w 3 wersjach - mniej i bardziej obfitych w gadżety. Na moich zdjęciach możecie zobaczyć wersję podstawową - czyli pudełko z materacykiem i prześcieradłem oraz z otulaczem dla maluszka. Czyli przepis na dobry i spokojny sen :)


Otulacz polski, Tulik, znanej i lubianej marki, wypróbowany przez mojego maluszka i naprawdę godny polecenia :)


Wielkość pudełka jest wystarczająca, żeby maluszek mógł w nim spać przez pierwsze miesiące. Fajnie sprawdza się na wyjazdach - nie trzeba taszczyć ze sobą łóżka turystycznego.


Pudło jest wykonane z twardego i bardzo grubego kartonu. Jest z przykrywką, więc gdy maluszek z niego wyrośnie będzie świetnym pojemnikiem na zabawki.


Materac jest pokryty prześcieradłem na gumkę - to z kolei możemy wykorzystać potem np. na przewijaku.Fajna, kolorowa grafika, nie drażni oka :)


Myślę, że takie pudło byłoby fajnym prezentem na baby shower czy na pierwszą wizytę u nowo narodzonego maluszka. Najlepiej prezent składkowy, bo nie jest to mały wydatek :)
Co sądzicie o takim rozwiązaniu? 


Zerknijcie na stronę "Lovely Baby Box" - tam znajdziecie więcej szczegółów :)

1 komentarz:

  1. Z pewnością trzeba odpowiednio przygotować się do przyjścia na świat waszego dziecka. Takie blogi są bardzo pomocne.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger