11/10/2017

Niesamowita natura - zdumiewające fakty, niezwykłe ilustracje

Gdy wpadnie mi w oko jakaś nowa książka, zawsze odruchowo spoglądam na wydawnictwo. Przez prawie 5 lat prowadzenia tego bloga, przez moje ręce przewinęły się setki książek i bardzo dobrze kojarzę styl poszczególnych wydawnictw. W przypadku tej przepięknej serii "Niesamowita natura" było trochę inaczej, bo wydawnictwa "Tata robi książki" zupełnie nie znałam. Poszperałam, poszukałam i już wszystko wiem :)
"Tata robi książki" to nowe oblicze doskonale nam znanego wydawnictwa "Sierra Madre", którego publikacje recenzuję od dawna - recenzje książek Sierra Madre. A ponieważ wszystko, co dotychczas trafiło w moje ręce z tego wydawnictwa nam się podobało, nie mogło być inaczej w przypadku tej ślicznie wydanej serii ciekawostek o zwierzętach. 

Od razu rzuciły mi się w oczy przepiękne ilustracje, które zdają się mówić do czytelnika - otwórz książkę, w środku jest jeszcze piękniej. I rzeczywiście, nie tylko ze względu na wyjątkową warstwę graficzną zachęcam was do tych publikacji. W środku aż roi się od ciekawostek, które wprawią w zdumienie nawet dorosłego czytelnika. 

Bardzo podoba mi się podział na tematy. Mam na myśli to, że nie są to jakieś zbiorki ciekawostek o wszystkim i niczym, ale wyczerpująco opisują jakiś temat. Weźmy na przykład "Mity i stereotypy" - mamy tu wstęp poświęcony pozorom i stereotypom oraz temu, skąd się biorą, dalej poznajemy 15 różnych zwierząt właśnie pod kątem mitów z nimi związanymi. Jest to więc sylwetka danego zwierzęcia przedstawiona przy pomocy stereotypów. Czy nietoperze są niewidome? Czy wplątują się we włosy? Czy hieny chichoczą? Przy każdym zwierzęciu znajdziemy po kilka tego typu kwestii i krótkie wyjaśnienie czy są one prawdziwe czy też wyssane z palca.

"Sztuka przetrwania" to książka, w której możemy bliżej przyjrzeć się środowisku życia różnych gatunków zwierząt i temu, jak przystosowały się one do życia w tych czy innych warunkach. Tu poszczególne rozdziały to nie gatunki zwierząt, lecz różne środowiska życia, ich cechy oraz zwierzęta, jakie tam zamieszkują. Pustynia, góry, dżungla, regiony polarne, lasy, wody, regiony trawiaste - po lekturze tej książki dzieci będą wiedzieć o nich i ich mieszkańcach znacznie więcej. 

I ostatnia książka z serii "Niesamowita natura" i ta chyba najbardziej mi się podoba - "Zdumiewające przyjaźnie". 15 par zwierząt (i roślin) i ciekawostki na temat tego, jak wzajemnie się uzupełniają. Niekiedy na pierwszy rzut oka zupełnie do siebie nie pasują, a po lekturze tej książki zaczynamy patrzeć na nie całkiem inaczej. I znowu czekają tu na nas bajeczne ilustracje, masa ciekawych informacji i nieznane gatunki zwierząt. Opisy są moim zdaniem dostosowane do percepcji 5-latka, jak również starszych dzieci. 

Całą serię książek znajdziecie w bardzo dobrej cenie w księgarni Platon24 -> NIESAMOWITA NATURA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger