12/28/2017

Co warto wiedzieć o zabawie klockami?

Dzięki zabawie dziecko może wyrazić swoje potrzeby, pragnienia i uczucia, a jednocześnie bardzo wiele się nauczyć. To właśnie zabawa pozwala dzieciom poznać i doświadczyć nowych rzeczy, zrozumieć wiele procesów i rozwinąć w sobie różne umiejętnościSzczególnie dotyczy to dzieci w wieku przedszkolnym, bo wtedy jest to coś niezwykle naturalnego i spontanicznego. Zabawa sprawia, że dziecko rozwija się intelektualnie, fizycznie, społecznie i emocjonalnie.Interakcje z innymi dziećmi kształtują osobowość i przystosowują społecznie. Funkcje zabawy są bardzo rozległe - powinna kształcić, wychowywać, uczyć wyrażania siebie i dawać nam możliwość lepszego poznania naszego dziecka.
Najczęściej wyróżnia się 6 rodzajów zabaw – zabawy manipulacyjne, tematyczne, badawcze, ruchowe, dydaktyczne i konstrukcyjne. Każda z nich jest istotna dla rozwoju dziecka, uczy czegoś nowego.


Dziś kilka słów o tym, czemu tak istotna jest zabawa klockami. Zresztą wydaje mi się, że klocki zawsze sprawdzają się w roli prezentu. Jest ich tak wiele rodzajów, że każde dziecko może znaleźć coś dla siebie – najczęstszym wyborem są oczywiście popularne klocki LEGO – ilość dostępnych zestawów przyprawia o zawrót głowy, ale ich jakość i kompatybilność sprawiają, że od dziesiątek lat są one najczęściej kupowanymi klockami na świecie – i wcale mnie to nie dziwi.

Co daje dziecku zabawa klockami?


- rozwija logiczne myślenie

- rozwija wyobraźnię i orientację przestrzenną

- ćwiczy małą motorykę (to bardzo ważne np. w późniejszej nauce pisania)

- ćwiczy koncentrację i precyzję ruchów

- ćwiczy koordynację ręka – oko

- wzmacnia wytrwałość i wiarę we własne możliwości

- zachęca do samodzielności

- umożliwia zabawę w grupie

- rozwija kreatywność

- ćwiczy umiejętność planowania i przewidywania konsekwencji swoich ruchów

-  rozwija różne umiejętności, takie jak – nauka kolorów, kształtów, pojęcia wielkości, liczenie

- inspiruje do innych rodzajów zabaw, np. tematycznych

- umożliwia ciekawą zabawę w realu ( z dala od szklanego ekranu)

- angażuje do zabawy innych członków rodziny, wzmacnia więzi

Nie oczekujmy, że nasza półtoraroczna pociecha, będzie od razu układać z klocków skomplikowane konstrukcje – najpierw będą to wieże złożone z 2 klocków, kilka miesięcy później – z 4, potem dojdzie kolejny, a w wieku 2 lat wieża naszych maluchów będzie liczyć około 6 klocków.

Zabawa klockami jest nieoczywista – zmusza dzieci do myślenia, projektowania, tworzenia samodzielnych konstrukcji. To nie jest zabawka dźwiękowa, którą uruchamiamy jednym przyciskiem, wydaje dźwięk, świeci, a potem nie wiemy co z nią zrobić i przez kilka miesięcy kurzy się w kącie.

Sami zobaczcie, jak ciekawe zestawy klocków można dziś spotkać – inspirujące Lego Ideas, np. Kobiety z NASA, rewelacyjne LEGO Technic, czy spektakularne LEGO Architecture, a nawet LEGO gry planszowe,  wszystkie te cuda (i jeszcze więcej) znajdziecie w sklepie SalonKlockow.pl
Sama łapię się na tym, że na zabawę klockami zawsze dam się namówić J

A jak to wygląda u Was?

3 komentarze:

  1. Moja córeczka uwielbia układać klocki, to świetna zabawa

    OdpowiedzUsuń
  2. Lena obecnie ma faze klocków typu lego Gosia Blue

    OdpowiedzUsuń
  3. Korzyści dla rozwoju dziecka są naprawdę ogromne, a samą radość i przyjemność konstruowania potrafią dawać także dorosłym, dla których jest wydawanych coraz więcej zestawów ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger