12/09/2017

Umarły las / Nieumarły las - komiks, który was zachwyci

I nie mam tu wcale na myśli tylko tych, którzy lubią ten rodzaj literatury i często po niego sięgają czy miłośników polskiej przyrody. Ten komiks jest fenomenalny i spodoba się każdemu, kto a) jest ciekawy świata, b) lubi wartką akcję i niebanalne przygody, c) ceni dobrą kreskę.Jeśli za projekt zabierają się osoby z pasją, przyrodnicy z powołania, musi z tego powstać coś wyjątkowego - tak jest w przypadku duetu Wajrak - Samojlik i tego wyjątkowego komiksu, a właściwie komiksów, bo powstały już dwie części. Nawet nie wiecie, jak mnie cieszy to, że pewnego dnia obaj panowie spotkali się w pociągu i wspólnie postanowili stworzyć komiks. I stworzyli komiks genialny, ten, który właśnie trzymam w dłoniach.

Te książki to nie tylko prawdziwa uczta dla miłośników genialnych rysunków Tomasza Samojlika, ale ogromna dawka wiedzy na temat lasu i jego tajemnic. Po tej lekturze wasza wiedza na temat puszczy będzie nieporównywalna do obecnej. 


Tematyka książek jest nad wyraz aktualna, szczególnie w obecnej sytuacji eko-politycznej, kiedy na temat puszczy tak wiele się dyskutuje. Powiem więcej, moim zdaniem te książki powinny być obowiązkową lekturą każdego, kto, chciałby zabrać głos w tej dyskusji. 
Nie miałam pojęcia, czym dla przyrody jest martwy las, jak wiele gatunków zwierząt i roślin go zamieszkuje, jakie niepowtarzalne bogactwo w sobie kryje. Paradoksalnie w martwym lesie jest więcej życia niż w lesie żywym, a tajemnice tego niezwykłego zjawiska zdradzają nam dwaj przyrodnicy-pasjonaci, na których wiedzy możemy polegać. 

W książce "Umarły las" poznajemy dzięcioła trójpalczastego Triko, który zostaje nowym szeryfem w puszczy. Pozornie wszystko jest tam pod kontrolą, zwierzęta i rośliny mają się dobrze, każdy żyje swoim życiem, ale gdy spojrzymy dokładniej, zobaczymy, jak wiele się tam dzieje. 
Przede wszystkim zdradzę wam, że pochłonęłam te książki w kilka godzin i odrywałam się od nich, tylko wtedy, gdy naprawdę musiałam. 


Komiks zachowany jest w stylistyce westernowej, mamy tu szeryfa, mamy saloon, a tytuły rozdziałów przywodzą na myśl słynne westerny ("Dobry, zły i trójpalczasty", "Ostatni szeryf", "Pewnego razu w umarłym lesie").  Znajdziemy tu 10 rozdziałów o przygodach Triko w umarłym lesie, po każdym z nich następuje rozdział p.t. "Wajrak opowiada", gdzie znajdziemy sporo leśnych faktów i tajemnic. Wiele z nich naprawdę potrafi zaskoczyć, nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak niewiele wiem o świecie i zwyczajach ptaków! A to jak Wajrak opowiada zasługuje na Nobla - bez naukowego bełkotu, z humorem, przystępnie i niezwykle ciekawie. Te informacje chłonie się, jak najciekawszą powieść, bo i świat przyrody może być niezwykle interesujący - pod warunkiem, że ktoś potrafi nas po nim oprowadzić.

Gdy dodamy do tego rewelacyjną szatę graficzną autorstwa Samojlika otrzymujemy prawdziwą wydawniczą perełkę - i to razy dwa, bo niedawno pojawiła się kontynuacja przygód Triko.

Jeśli jednak obawiacie się nudy, to zdradzę wam, że niektóre historie mrożą krew w żyłach, jak zwyczaje sóweczki - która podstępnie pozbawia życia myszki, a następnie chowa w dziupli ich martwe ciała. Tu naprawdę nie można się nudzić - dialogi są żywe, ilustracje dynamiczne i zabawne, a przygody niezwykle wciągające. I zdradzę wam, że moja znajoma, która komiksów nie cierpi, tymi jest absolutnie zachwycona."Nieumarły las" to dalsze przygody dzięciołów i szpaków. Triko postanawia odzyskać odebraną im podstępem puszczę, ale jak możecie się spodziewać nie będzie to takie proste. Kolejna niezwykła przygoda w niezwykłym miejscu jakim jest Puszcza Białowieska. Kolejna okazja, żeby zainteresować dzieci przyrodą i odkrywaniem jej tajemnic. To znakomita okazja, żeby opowiedzieć dzieciom, czym jak ważnym dobrem narodowym jest nasza polska puszcza, jak ważne jest to, żeby pozostawić przyrodę własnemu losowi i nie ingerować w jej byt. Oby tylko nie musiały one kiedyś stawać w obronie tego niezwykłego miejsca i chronić go przed ludźmi, którzy mu zagrażają.

Doskonała lektura dla małych i dużych.

"Umarły las" i "Nieumarły las" to komiksy w twardej oprawie, pięknie wydane i doskonale nadające się na prezent.  Znajdziecie je w dobrych cenach na nieprzeczytane.pl - "Umarły las" i "Nieumarły las"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger