12/11/2017

Florka - najlepsza seria książek dla dzieci w wieku przedszkolnym

No dobrze, jedna z najlepszych, bo drugą (i to wcale nie tylko dla chłopców) jest seria o Albercie Albertssonie.  Przygody Florki są u nas w domu jedną z ulubionych lektur - i to zarówno dla 3-latki, jak i 5-latki. Obie dziewczynki ją uwielbiają i ja również, przyznam szczerze, jestem jej fanką. 
To nie jest kolejna infantylna książka dla dzieci, ugrzeczniona i ociekająca nudnym dydaktyzmem. To książka o prawdziwych emocjach i uczuciach, jakie towarzyszą wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym. Szczególnie spodoba się małym wrażliwcom i dzieciom z wysoko rozwiniętą empatią. Moim zdaniem Roksana Jędrzejewska-Wróbel stworzyła prawdziwe arcydzieło i jeśli jeszcze go nie znacie, a macie w domu małe przedszkolaki, to czym prędzej nadróbcie.Mamy w domu wszystkie części tej znakomitej serii i nie dość, że to niezwykle mądra treść, to jeszcze wydanie jest na najwyższym poziomie - świetny papier, oryginalne ilustracje Jony Jung i twarda oprawa z płóciennym grzbietem. Rozdziały są niedługie i idealnie nadają się na wieczorną lekturę - sami możecie wybrać czy poprzestajecie na jednym czy kilku. Każdy rozdział to jakieś inne zagadnienie, czy problem. To nowa kwestia, która nurtuje naszą bohaterkę zilustrowana jakimś ciekawym przykładem z życia. To, że mamy tu zwierzęcych bohaterów w niczym nie przeszkadza (choć preferuję książki z dziecięcymi bohaterami), bo postaci te idealnie reprezentują ludzkie cechy, a dziecięce emocje autorka oddaje wprost po mistrzowsku. Dzieci bardzo identyfikują się z Florką, szczególnie te o wysokiej wrażliwości, bo problemy jakie tu opisano są im niezwykle bliskie. Jakie dziecko nie czuje lęku przed pierwszą wizytą u dentysty, w szpitalu, jakie nie kłóci się czasem z rówieśnikami, nie marzy o własnym zwierzaku. 


Są też tematy trudniejsze, jak zabranie przez dziecka czyjejś rzeczy i problem z przyznaniem się, czy też zazdrość o nową koleżankę i jej popularność. Autorka, niczym najlepszy psycholog, oswaja dzieci z tymi zagadnieniami, dzięki czemu gdy już przytrafią się naszej pociesze, będzie w stanie sobie z nimi poradzić. To również bardzo ciekawa lektura dla rodzica - napisana w duchu porozumienia bez przemocy, uczy, jak z wielką empatią i szacunkiem dla dziecka zachować się w obliczu różnych problemów. Taka wizualizacja bardzo pomaga również nam zachować cierpliwość w obliczu różnych trudności wychowawczych.
Niedawno ukazały się 2 nowe tytuły z Florką w roli głównej - Maile do Klemensa i Zapiski Ryjówki.
Bardzo polecam wam wszystkie 5 części tej wyjątkowej serii oraz serial animowany na jej podstawie, który można obejrzeć bezpłatnie na vod.tvp.pl 

Książki w świetnych cenach znajdziecie w naszej ulubionej księgarni internetowej Nieprzeczytane.pl:1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger