4/20/2018

Jak stymulować wzrok niemowlaka? Książeczki kontrastowe Kapitan Nauka

Kompletując wyprawkę dla maluszka warto pamiętać o materiałach stymulujących jego wzrok już od pierwszych dni życia.
Książeczki kontrastowe na Zachodzie są znane od kilkudziesięciu lat, na szczęście i u nas zabawki i książki w kontrastowych barwach zdążyły już zdobyć spore grono zwolenników. To świetna zabawka, pierwsza książka i jednocześnie bardzo dobry pomysł na upominek dla nowo narodzonego maluszka.O tym, że noworodek nie widzi wyraźnie otaczającego go świata wie niemal każdy. Jego świat jest jednowymiarowy i zamglony, początkowo dostrzega jedynie plamy w kontrastowych barwach.
Z czasem oczywiście się to zmienia, w kolejnych miesiącach niemowlę widzi coraz więcej - rozpoznaje kształty, rozróżnia kolory. Jednak na początku maleństwo żyje tylko w świecie czarno - białych plam.

Na rynku jest masa kontrastowych publikacji - skąd więc wiedzieć, które z nich wybrać?


Oto kilka moich rad :)


- jakość wykonania - to bardzo ważne, bo te książeczki będą pewnie często w użytku. I jeśli nawet maluszek nie jest w stanie ich zniszczyć, to codzienne kartkowanie przez rodziców, dziadków, ciocie i wujków (albo starsze rodzeństwo) już tak. Dobrze więc gdy są wykonane z dobrego, nierozwarstwiającego się  kartonu, mają zaokrąglone rogi i łatwo się czyszczą (najlepsze są z lakierowaną powłoką, bo można je przetrzeć ściereczką, nie niszcząc ich).

- wyraźne ilustracje, jeden przedmiot na stronie - obrazki powinny być wyraźne i bez niepotrzebnych "udziwnień", im wyraźniejsze kontury, tym lepiej dziecko je widzi i chętniej skupia na nich wzrok.

- różnorodne obrazki - zdarzają się książeczki które mają ok. 4-5 kartek. Myślę, że to trochę za mało, warto sięgnąć po książeczki z nieco większą objętością, dzięki temu zabawa będzie bardziej urozmaicona

- tematyka bliska dziecku - zawsze sprawdzają się przedmioty, jakie otaczają maluszka (można pokazywać obrazek i realny przedmiot) i zwierzaki (można naśladować ich odgłosy)

Noworodek sporo śpi, ale ma również momenty aktywności i niełatwo wymyślić mu wówczas takie zajęcie, które go zainteresuje.
Takie książeczki pomogą zorganizować wspólną zabawę i wzmocnić więź z ukochanym maleństwem. Zdaniem specjalistów kontrastowe ilustracje pomagają stymulować rozwój dziecka już od pierwszych chwil życia. Bo chociaż, wzrok nie jest jeszcze do końca rozwinięty, to potrzeba poznawania otaczającego świata jest  przecież ogromna!

Pokazując dziecku przedmioty w książeczce, możemy jednocześnie o nich opowiadać. Maleństwo uwielbia słuchać naszego głosu, więc na pewno spodoba mu się ta zabawa. Takie opowieści również korzystnie wpłyną na więź z naszym maleństwem i urozmaicą wspólnie spędzone chwile.

Karty książeczek są kartonowe i lakierowane, rogi są zaokrąglone. Mamy tu jedynie 2 barwy - biel i czerń, więc idealnie sprawdzą się one u najmłodszych szkrabów.
W serii dostępne są 2 książeczki - Zwierzęta i Pokój malucha.Jeśli stoicie przed wyborem pierwszej zabawki dla noworodka lub prezentu z okazji jego przyjścia na świat - porzućcie myśl o kolorowych zabawkach w różnorodnych kształtach.
Na początku dziecko i tak nie będzie się tym bawić, takie zabawki przydadzą mu się dopiero za kilka miesięcy. Wybierzcie raczej coś, co od razu się sprawdzi, coś, co docenią rodzice i polubią maluszki.
Co więcej, taki prezent nie kosztuje wiele, a wspomaga rozwój dziecka już od pierwszych chwil.

Wydawcą książeczek jest Kapitan Nauka - KLIK
Maluszkowe Inspiracje patronują tej serii.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger