4/26/2018

W co się bawić? Zabawy tematyczne i ich wpływ na rozwój dziecka

Pora na kolejną odsłonę naszego cyklu artykułów poświęconych dziecięcym zabawom "W CO SIĘ BAWIĆ?", który już zdążyliście polubić. Tym razem przyjrzymy się bliżej ZABAWOM TEMATYCZNYM, zwanym również zabawami narracyjnymi lub zabawami w role. Te zabawy są bardzo indywidualne i zróżnicowane, zupełnie inaczej wyglądają u 2-latka i u 6-latka. Pielęgnowanie tego rodzaju aktywności jest niezwykle ważne, bo są to zabawy uspołeczniające - dzieci na swój własny sposób odtwarzają rzeczywistość otaczającego świata, naśladują dorosłych, codzienność i stosunki społeczne.Istnieją różne rodzaje zabaw - każdy z nich jest niezwykle ważny na różnych etapach rozwoju naszych dzieci. Około drugiego roku życia pojawia się u dziecka chęć naśladowania zachowania dorosłych, czego następstwem są zabawy w odgrywanie ról. Dzięki nim dzieci uczą się prawidłowych zachowań społecznych, usamodzielniają się i rozwijają swoją wyobraźnię.

Co to są zabawy tematyczne?


To zabawy twórcze, w których dziecko naśladuje, odtwarza sytuacje ze swojego otoczenia. Nie musi być to jedynie to, co obserwuje na co dzień, czyli sprawy rodzinne czy prace domowe - inspiracji do zabaw narracyjnych dostarczają również wizyty w różnych miejscach, instytucjach, filmy i literatura. 

Najważniejszy w tego rodzaju zabawach jest temat, dziecko bawi się np. w dom, szkołę czy naśladuje jakiś zawód. Używa wówczas przedmiotów w określonych funkcjach i przyjmuje konkretne role. Bardzo ważne w przypadku zabaw tematycznych są wypowiedzi słowne dziecka. Dziecko prowadzi monologi, a nawet dialogi odgrywając jednocześnie 2 role. 


Na treść zabaw tematycznych wpływa poziom wiedzy dziecka na temat otaczającego świata, który jest związany z jego rozwojem poznawczym.

Zabawy tematyczne u 2- i 3-latka ograniczają się do odtwarzania jednej czynności, np. przygotowywania posiłku. 4 - latki naśladują to, co znają z własnego doświadczenia. U 5-latków zabawa jest wzbogacana o treści zaczerpnięte z opowiadań, obrazów i widowisk, są one też bardziej szczegółowe. W zabawach 6-latków można zaobserwować konkretną fabułę. Ten rodzaj zabawy pozwala dziecku przetworzyć doświadczenia, jakie wywarły na nie duże wrażenie, naśladuje, powtarza to, co zaobserwowało, przeżyło i co jest dla niego interesujące. Tendencja do naśladowania jest jedną z potrzeb rozwojowych.  Dzieci nie tylko odtwarzają to, co zaobserwowały, ale dzięki swojej wyobraźni dodatkowo to urozmaicają.

Obserwowanie dziecka podczas takiej zabawy pozwala rodzicom zauważyć, jakie jest emocjonalne nastawienie dziecka do tematu zabawy. Dzięki temu, w razie potrzeby można z dzieckiem o tym porozmawiać, wyjaśnić i odpowiednio je pokierować.


Jakie zabawki najlepiej sprawdzą się podczas zabaw tematycznych?


Tu właściwie zabawki wcale nie są konieczne. Najważniejsza zabawka to dziecięca wyobraźnia. Pozwala ona na to, żeby ugotować zupę ze znalezionych na podwórku kamieni i trawy, patyk zamienić w łyżkę, pojemnik po jogurcie - w porcelanową miskę. Oczywiście na rynku jest wiele zabawek do tego typu aktywności - od zestawów kuchennych, poprzez narzędzia, gotowe warsztaty, akcesoria lekarza, po całe makiety do zbudowania miejskiej infrastruktury. Jeden z takich zestawów możecie zobaczyć na zdjęciach w dzisiejszym artykule.

Drewniana kolejka z akcesoriami - Smily Play


To chyba największy zestaw z drewnianą kolejką, torami i dodatkowymi akcesoriami w tak korzystnej cenie. Mamy tu aż 80 elementów, każdy z nich bez zarzutu (nic się nie odrywa, nie klapie, tory są odpowiednio wyszlifowane (w jednym z zestawów innej marki musiałam każdy element torów przecierać papierem ściernym, bo wystawały z niego drzazgi). Po rozłożeniu ma wymiary 120 x 60 x 40 i jest kompatybilny z innymi zestawami tego typu. Na zdjęciach możecie zobaczyć, jak wyglądają poszczególne elementy - nawet w dużym zbliżeniu.
Zestaw ma bardzo atrakcyjną kolorystykę elementów - ładne, intensywne barwy, jedynie tory są z naturalnego, niemalowanego drewna. Jeśli chodzi o same tory, to bardzo cieszy mnie to, że jest tu sporo "zakrętów", bo zawsze tych nam najbardziej brakowało :) Jest też bardzo fajny tunel, którego nie musimy mocować na wspornikach.


Zabawka daje wiele możliwości podczas zabaw tematycznych. Zachęca też do zabawy w grupie. U nas bawi się nim zarówno 6-latka, jak i 3,5-latka. Wymyślają jakąś akcję w mieście i do zabawy włączają również inne zabawki (jedna wersja była nawet z dinozaurami, które opanowały okolicę i wywróciły skład kolejowy). 

Zabawka jest niemal w całości drewniana - tylko kilka elementów jest tu z metalu i plastiku (most, szlaban i łączenia pojazdów). Tym bardziej więc ją wam polecam. Dziecko ma możliwość obcowania z naturalnymi materiałami, zabawka jest trwała i może posłużyć kilku pokoleniom. Poszczególne elementy torów niejednokrotnie lądowały w buzi naszego ząbkującego synka, a ponieważ to naturalny materiał, bez drobnych, niebezpiecznych elementów, nie ma powodu do niepokoju. Zabawkę bez problemu można umyć, jedynie kolor drewna może z czasem nieco ściemnieć.

Jak na tak duży zestaw, zabawkę można kupić w całkiem przyzwoitej cenie -  sami zobaczcie -> KOLEJKA 80 ELEMENTÓW SMILY PLAY

Jeśli nie czytaliście wcześniejszych wpisów z cyklu "W co się bawić?" to podrzucam małą ściągę :)

W CO SIĘ BAWIĆ? ZABAWY KONSTRUKCYJNE I ICH WPŁYW NA ROZWÓJ DZIECKA

▶ W CO SIĘ BAWIĆ? ZABAWY BADAWCZE I ICH WPŁYW NA ROZWÓJ DZIECKA

▶ W CO SIĘ BAWIĆ? ZABAWY DYDAKTYCZNE I ICH WPŁYW NA ROZWÓJ DZIECKA

3 komentarze:

 1. Pamiętam zabawy symboliczne, gdzie wykorzystywało się przedmioty codziennego użytku do zabawy, (np. zamiast bębna - garnuszek) frajda niesamowita :-)
  I to prawda, warto dbać o rozwój za pośrednictwem bezpieczeństwa, bo to dla najmłodszych najważniejsze!

  OdpowiedzUsuń
 2. Najlepsza forma zabawy i autostymulacji rozwoju dziecka! To najbardziej rozwijająca forma samodzielnej aktywności, kiedy ołówek staje się czymś więcej np. pędzącym po torach pociągiem a do wcielenia się super bohatera potrzebna jest już tylko dziecięcia wyobraźnia!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasami proste zabawy w odgrywanie ról są bardziej rozwijające, niż niejedna zabawka :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger