5/07/2018

MagImagine - klocki magnetyczne dla małych dzieci

Są zabawki, które powinny znaleźć się w każdym dziecięcym pokoju. Jedna z takich zabawek to klocki. Z jednej strony są źródłem dobrej zabawy, a z drugiej - mają ogromny wpływ na rozwój naszych pociech. Dziś będzie właśnie o zabawie klockami i naszym ostatnim "klockowym" odkryciu - magnetycznych klockach MagImagine, którymi mogą bawić się nawet 2-latki.Początkowo dziecko zainteresowane jest głównie burzeniem zbudowanych przez kogoś budowli. Około roczne dzieci zaczynają ustawiać klocki jeden na drugim - najpierw są to jedynie dwa klocki, stopniowo wieże stają się większe (ok. 1,5 roku - 3 klocki, ok. 2 lata - 6 klocków)*.

Już wiele razy o tym pisałam na blogu, ale ponieważ to bardzo ważne, przypomnę raz jeszcze:

CO DAJE DZIECKU ZABAWA KLOCKAMI?


- rozwija logiczne myślenie

- rozwija wyobraźnię i orientację przestrzenną

- ćwiczy małą motorykę (to bardzo ważne np. w późniejszej nauce pisania)

- ćwiczy koncentrację i precyzję

- ćwiczy koordynację ręka – oko

- wzmacnia wytrwałość i wiarę we własne możliwości

- zachęca do samodzielności

- umożliwia zabawę w grupie

- rozwija kreatywność

- ćwiczy umiejętność planowania i przewidywania konsekwencji swoich ruchów

- rozwija różne umiejętności, takie jak – nauka kolorów, kształtów, pojęcia wielkości, liczenie

- inspiruje do innych rodzajów zabaw, np. tematycznych

- umożliwia ciekawą zabawę w realu ( z dala od szklanego ekranu)

- angażuje do zabawy innych członków rodziny, wzmacnia więziPrzyznacie chyba, że to sporo jak na ,wydawałoby się, niepozorną zabawę klockami?


Pamiętajmy też, że zabawa klockami jest nieoczywista – nie daje konkretnych rozwiązań, zmusza dzieci do myślenia, projektowania, tworzenia samodzielnych konstrukcji. To nie jest zabawka dźwiękowa, którą uruchamiamy jednym przyciskiem, wydaje dźwięk, świeci, a potem nie wiemy, co z nią zrobić i ląduje w kącie.


Na pierwsze przygody z klockami idealne będą klocki zwykłe, drewniane, które wielu z nas pamięta z własnego dzieciństwa. Około 2. roku życia przychodzi moment, kiedy warto wprowadzić nowe rodzaje klocków. I tu pojawia się problem - jakie klocki będą najlepsze dla naszego 2-latka? Wielu rodziców sięga po sprawdzone Duplo, my również bardzo je lubimy i służyło obu naszym córkom, ale na rynku jest o wiele więcej ciekawych klocków i co pewien czas odkrywam nowe. 
Klocki MagImagine, bo o nich chcę wam dziś opowiedzieć, naprawdę nas zachwyciły - i nie ma w tym cienia przesady. Zamawiając je nie sądziłam, że elementy są tak duże i przyznam szczerze, obawiałam się, że nie uda się z nich zbudować zbyt wielu konstrukcji - zamówiłam więc 2 średnie zestawy w 2 wersjach kolorystycznych. 
Z klockami magnetycznymi bywa różnie. Nie wszystkie klocki tego typu przypadły nam do gustu, a wypróbowałam ich kilkanaście rodzajów. Mamy jedne dobre magnetyczne klocki konstrukcyjne dla nieco starszych dzieci, a MagImagine, które możecie zobaczyć na zdjęciach w tym artykule, są doskonałe nawet dla najmłodszych.


Zalety klocków MagImagine:


- większość elementów to duże klocki, ale doskonale pasujące do dziecięcej rączki (kilka jest nieco mniejszych, przypominających nakrętki, ale 2-latek bez problemu może się nimi bawić, nasz 10-miesięczny synek, który wszystko zwykle pakuje do buzi, bawi się tymi klockami i wcale ich nie zjada :))

- klocki bardzo łatwo się łączą (wystarczy zbliżyć do siebie dwa klocki białymi elementami i już są przyczepione), dzięki temu mogą bawić się nimi dwulatki, a nawet młodsze dzieci, tworzenie pierwszych budowli jest dla nich niezwykle satysfakcjonujące- to klocki magnetyczne, ale wszystkie elementy się ze sobą idealnie łączą (nie odpychają się) - w klockach wykorzystano specjalny system - otwory z magnetycznymi elementami z zapadkami. Zastosowanie dwubiegunowych magnesów umożliwia łączenie się ze sobą wszystkich elementów. Dziecko nie jest w stanie wyciągnąć ich ze środka klocków, a zapadki sprawiają, że połączone elementy tak łatwo się nie zsuwają i dobrze do siebie przylegają, dzięki temu można unieść do góry nawet kilka połączonych ze sobą elementów. 

- dzięki tym klockom dziecko poznaje podstawy fizyki (zasadę działania magnesów)

- zapewniają dziecku doznania sensoryczne (są wykonane z bardzo miłego w dotyku plastiku, miejscami chropowate, mają wypustki, wgłębienia, które stymulują rączkę dziecka)

- doskonale leżą w dłoni, dzięki temu dziecku łatwo się je chwyta i buduje z nich własne konstrukcje 

- mają niespotykane, zróżnicowane elementy (dlatego są doskonałym wyborem po pierwszych, prostych, drewnianych bryłach), w zestawie są różne bryły, koła, elementy zginane, obrotowe itd.

- mają atrakcyjną kolorystykę (są dostępne zarówno w pastelowych, jak i neonowych, wyrazistych kolorach)

- to bardzo dobry design, a więc oswajamy dziecko z dobrym wzornictwem od najmłodszych lat

- przede wszystkim wykonane są z bezpiecznych materiałów (tworzywo "eco - friendly", nie ma nic gorszego, od przypadkowo zakupionych, chińskich klocków bez atestów, szczególnie dla małych dzieci może być to tragiczne w skutkach).


Pomysły na zabawę klockami MagImagine:


- konstruowanie wszystkiego, co podpowiada nam wyobraźnia - z klocków powstają przeróżne fantastyczne stwory, pojazdy, maszyny, a także zwierzęta. 

- zabawa w łowienie rybek - każdy z nas bierze w ręki płaski długi klocek (jak różowy na poniższym zdjęciu), reszta klocków leży rozrzucona na środku i ścigamy się, kto przy pomocy naszej "wędki" zbierze najwięcej "rybek". W tej zabawie nie wolno używać drugiej ręki. Gra znakomicie trenuje zręczność, szczególnie u maluszków.

- budujemy wieżę - kto ułoży wyższą wieżę przy użyciu klocków

- odtwarzanie ciągów - jedna osoba układa ciąg różnych klocków połączonych ze sobą i prosi drugą o odtworzenie takiego samego ciągu - może być to ciąg kształtów lub tych samych kolorów

- znajdź taki sam kształt - dziecko zamyka oczy, wręczamy mu jakiś klocek i jego zadaniem jest rozpoznać jego kształt przy pomocy dotyku i samodzielnie odnaleźć drugi taki sam kształt wśród rozsypanych na ziemi klocków. 

- przyczepki - szukamy w domu i na podwórku miejsc, do których uda się przyczepić nasz klocek (dzieci poznają właściwości magnesów)


*"Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka. Od noworodka do 6. roku życia", J. Cieszyńska, M. Korendo


Nasz zestaw liczy 36 elementów, ale naprawdę zdziwiło mnie, jak wiele można z nich ułożyć. Jeden taki zestaw spokojnie wystarczy do zabawy dwulatkowi. W przypadku większej ilości dzieci lub starszych pociech, warto sięgnąć po większy zestaw. 
My jesteśmy nimi zachwyceni - idealnie sprawdzą się jako prezent z okazji Dnia Dziecka.

Klocki MagImagine można kupić tu - TylkoKlocki.pl (na hasło MALUSZKOWE dostaniecie 10% zniżki - do 20.05).

5 komentarzy:

 1. "Mamy jedne dobre magnetyczne klocki konstrukcyjne dla nieco starszych dzieci" - o jakich klockach mowa? Są gdzieś opisane na blogu? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak :) http://www.maluszkoweinspiracje.pl/2017/10/rodzaje-zabaw-dzieciecych-i-ich-wpyw-na.html

   Usuń
 2. Witam, bardzo ciekawy blog, a te klocki wydają się super, my mamy klocki magnetyczne SmartMax, które bardzo polecam, klocki niby dla starszych dzieci, ale nasz dwulatek naprawdę fajnie się nimi bawi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam pytanie gdzie teraz można kupić te klocki?

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger