5/02/2018

"Zdrowa sobota" w Kopalni Soli Wieliczka

W ostatnią sobotę rodzinnie wzięliśmy udział w rekreacyjnym pobycie w wielickiej Kopalni. Bo kopalnia to nie tylko standardowe trasy turystyczne, ale też dzienne pobyty mające fantastyczny wpływ na naszą kondycję.
Wraz z maluchami i dziadkami wybraliśmy się więc rankiem do kopalni, żeby przekonać się, na czym polega "Zdrowa sobota".

Przede wszystkim cały pobyt ma miejsce w innej części kopalni i innym szybie (Regis), niż standardowe zwiedzanie trasy turystycznej.
Budynek jest nowy i doskonale przygotowany. Zanim udaliśmy się na dół, zostaliśmy wyposażeni w latarki, które pod ziemią bardzo się przydały.


Po zjeździe windą do odpowiednich pomieszczeń (3.poziom), nasz animator dał nam chwile na rozejrzenie się i ogłosił, gdzie zostanie wywieszony plan zajęć. To również moment na to, żeby coś przekąsić czy zaspokoić pragnienie. Niestety na miejscu nie ma automatów z kawą, tylko czajnik, herbata i kubeczki, dlatego kawosze muszą pamiętać o własnej.


Następnie zapoznaliśmy się z planem zajęć i wybraliśmy to, co nas interesuje. My udaliśmy się na zajęcia z dziećmi (początkowo wolne, następnie prowadzone przez instruktorów), do dyspozycji mieliśmy różne akcesoria i sporą salę gimnastyczną.


Kolejnym etapem zajęć były ćwiczenia wydechowe obok pomieszczeń służących za sypialnie podczas dłuższych pobytów. Dzieci dmuchały piórka i inne gadżety.
W czasie zajęć zaplanowana jest też przerwa na posiłek w komorze że stolikami i projektorem, gdzie wyświetlono dzieciom bajkę. Prowiant należy zapewnić sobie we własnym zakresie.


Następnym etapem było przejscie do podziemnej tężni z rowerami. Ćwiczenie w takim otoczeniu to prawdziwa przyjemność.
Na koniec jest czas na ćwiczenia indywidualne - steppery, bieżnia, orbitreki. Można też wziąć udział w zajęciach tanecznych, zabawach dla dzieci czy w podziemnym Nordic Walkingu.


Pobyt był niezwykle przyjemny i wszyscy czuliśmy, że robimy coś dobrego dla siebie. Myślę że takie regularne zjazdy pod ziemię miałyby bardzo dobry wpływ na nasz organizm.

Taki kilkugodzinny pobyt w mikroklimacie kopalni jest korzystny w profilaktyce układu oddechowego i łagodzi wpływ smogu na nasz organizm.

Informacje praktyczne:

- program realizowany jest w każdą sobotę, o godz. 9:30
- zjazd do Uzdrowiska odbywa się Szybem Regis położonym w centrum Wieliczki
- czas trwania programu 4 godziny
- konieczna wcześniejsza rezerwacja
- program jest odpowiedni dla dzieci od 4. roku życia (choć my byliśmy z rocznym dzieckiem i też świetnie się bawil)
- trzeba mieć wygodny, ciepły strój sportowy
- temperatura pod ziemią wynosi 13 – 14,5°C
- droga dojścia z podszybia Szybu Regis do komór leczniczych wynosi około 700 m
  • Więcej na temat pobytu rekreacyjnego w Kopalni Soli przeczytasz tu - KLIK 
  • *Zdjęcia pochodzą ze strony kopalni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger