6/17/2018

Jakie klocki wybrać, gdy dziecko wyrośnie z lego Duplo?

Klocki lego Duplo to jedne z najlepszych pierwszych klocków konstrukcyjnych. Doskonała jakość i możliwości tych klocków sprawiają, że od wielu lat nie schodzą z prezentowych list przebojów już dla 1,5- rocznych dzieci.
Co jednak wybrać, gdy nasza pociecha ma około 3,5 - 4 lat i szuka nowych wyzwań konstrukcyjnych, a jednocześnie chce wciąż tworzyć budowle na podobnej zasadzie, jak ze swojego ukochanego Duplo? Drobniutkie elementy tradycyjnego LEGO nie sprawdzą się u tak małych dzieci. Na szczęście jest linia klocków, z którą 4-latki spokojnie sobie radzą - moja niespełna 4-letnia córka jest tego najlepszym dowodem.LEGO jest duńską marką. Istnieje już ponad 85 lat i musiała stawić czoła niejednej przeciwności losu. W 1932 roku Oleg Kirk Christiansen założył niewielką firmę zajmującą się produkcją drewnianych zabawek, jednak interes nie szedł tak, jak Ole by sobie życzył. Mężczyzna nie potrafił wypromować swoich wyrobów choć były przygotowywane z najwyższą starannością. Dwa lata później przedsiębiorstwo przyjęło nazwę "Lego" (skrót od duńskiego "Leg godt" - baw się dobrze). Niestety w 1942 roku w wyniku pożaru Ole stracił wszystko, co udało mu się zbudować. Tragedia sprawiła, że był bliski porzucenia pomysłu o tworzeniu zabawek dla dzieci, jednak zdawał sobie sprawę, że to właśnie na nim spoczywa obowiązek zapewnienia bytu rodzinie i nie poddał się. 15 lat po założeniu firmy zabawkarskiej miejsce zabawek drewnianych zajęły powoli wypierać zabawki z tworzywa sztucznego i dopiero klocki sprawiły, że przedsiębiorstwo zaczęło odnosić sukcesy. Nie wyglądały one jednak wtedy tak jak dziś i przez wiele lat produkt był udoskonalany przez Olego i jego syna Gotfreda. Niestety w 1958 roku Ole zmarł na zawał serca i Gotfred musiał od tej pory sam poprowadzić rodzinny biznes. Nie było łatwo, także z powodu kolejnego pożaru dwa lata później. Gotfred dzięki swojej niezłomności i ciężkiej pracy zdołał odbudować firmę i stopniowo odnosić coraz większe sukcesy.
Kolejnym właścicielem został wnuk Olego, Kjeld, dopiero w 2004 roku kierownictwo powierzono osobie z zewnątrz.

*Historia klocków na podstawie informacji z filmu "LEGO Story"

Klocki LEGO występują w dwóch wielkościach - duże klocki, dla dzieci od ok. 1,5 roku - DUPLO i małe klocki - LEGO System. Te drugie mają tak wiele linii, że każdy najdzie tu coś dla siebie. Jest LEGO City, Friends, Technic, Creator i wiele innych - wszystkie one są dla dzieci od 6 lat, a nawet starszych. Niedawno odkryłam linię LEGO Juniors, zestawy wielkości tradycyjnego LEGO, ale ich projekty są dużo łatwiejsze w układaniu - dostosowane do możliwości 4-latka. Klocki doskonale sprawdzają się podczas zabaw konstrukcyjnych, ale i narracyjnych, bo zestawy umożliwiają dziecku tworzenie różnych historii.
Zestawy, które widzicie na zdjęciach znalazłam na Smarkacz.pl. Ceny są bardzo różne, ale w tym sklepie znalazłam je w najlepszej cenie.
Wybrałam dla dziewczynek zestawy z bohaterkami linii Friends, które stopniowo będą mogły rozbudowywać. Z ich ułożeniem moja niespełna 4-letnia córka nie miała żadnego problemu, a świetnej jakości figurki towarzyszą im również w innych zabawach narracyjnych. 

Kusi mnie jeszcze Plac zabaw Anny i Elsy ale to może przy jakiejś zimowej okazji :)Wasze pociechy również lubią klocki LEGO? Mają swoje ulubione serie? Dajcie znać w komentarzu :)

7 komentarzy:

 1. Właśnie mam zamiar kupić Lego z Krainą Lodu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. LEGO to świetna sprawa, bo nawet jak się znudzą, to i tak później się do nich wraca + ułożone zestawy/ludziki mają wartość kolekcjonerską i ustawione na półce mogą cieszyć oko latami :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lego są nieśmiertelne :)Jak ktoś z dorosłych mówi, że ich nie lubi, to kłamie ;) :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajne są klocki Plus- Plus, przyjemnie się łączą bez zacinania, jednocześnie nie maja w sobie tworzyw szkodliwych jak PVC

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla starszych chłopców i dziewczynek mogą być klocki Plus Plus - są fajne, można wiele ciekawych rzeczy nimi zrobić, płaskie obrazki i rzeźby w 3d

  OdpowiedzUsuń
 6. Moje dzieciaki takie mają dostały na gwiazdkę i są szczęśliwe :-)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger