6/02/2018

Najciekawsze książki dla dzieci o tacie

Niestety wciąż w literaturze dziecięcej brakuje mi pozycji opowiadających o relacji dziecko - ojciec. Nie jest tak, że nie ma ich wcale, ale wciąż należą do rzadkości. Pomyślałam więc, że przygotuję zestawienie ciekawych książek o tacie - może wam się spodobają i zdecydujecie zaprosić którąś z nich do swojej biblioteczki.Seria książek o Albercie Albertssonie / Gunilla Bergstrom (Zakamarki)


To zdecydowanie moje ulubione książki i mój ulubiony książkowy tata :) Śmiało można powiedzieć, że postać taty Alberta to nasz ulubiony bohater w tej serii. Jest tak ciepłą, spokojną i cierpliwą osobą, że naprawdę każdy rodzic mógłby brać z niego przykład :) Nas za każdym razem rozbraja i sprawia, że nie możemy przejść obojętnie obok żadnej kolejnej pozycji o Albercie.
Jak tata się z nami bawił / Ulf Stark, Mati Lepp (Zakamarki)


Kolejna pozycja o tacie wydawnictwa Zakamarki. Tym razem w nieco innym stylu, tata, który zwykle nie ma czasu na zabawę tym razem będzie w niej uczestniczył całym sobą :) Prosta zabawa, wspaniale spędzony czas. Jak tata pokazał mi wszechświat / Ulf Stark, Eva Eriksson (Zakamarki)


To z kolei książka o pięknie codzienności, o tym, że każdego dnia możemy wspólnie z bliską osobą odnajdywać magię w zwyczajnych przedmiotach. Bez patosu, bez zadęcia, ciepła opowieść na dobranoc.
Tata i ja / Agnieszka Stelmaszyk, Dorota Szoblik (Skrzat)


Bardzo przyjemna książka zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Poznajemy tu 7 przygód Milenki, w których uczestniczy jej niezwykły tato. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych :) Na co dzień często brakuje mu czasu, ale gdy już go znajdzie, zabiera córkę w różne niezwykłe miejsca.
Nie jest to może jakieś arcydzieło, ale czyta się bardzo przyjemnie i naszym przedszkolakom się podoba :)
Tatax i inne historyjki o tatusiach / Barbara Stenka, Artur Nowicki (Bis)


Zbiór 9 opowiadań o tatusiach - są różni, bywają roztargnieni, zabawni i zwariowani, a przede wszystkim bardzo kochają swoje dzieci. I nie zapomnijmy, że to prawdziwi Superbohaterowie :)

Mój Tata / Anthony Browne (Dwie Siostry)

Pełna ciepła książka dla najmłodszych czytelników. Bliźniacza pozycja opowiada o mamie. Urocze, całostronicowe ilustracje, króciutkie opisy i niezwykle pozytywny obraz taty. Jest dowcipnie i wzruszająco. Bardzo nam się podoba.

Tato, pojedźmy na grzyby / Markus Majaluoma (Bona)


To nasze ostatnie odkrycie z osiedlowej biblioteki - niestety książka nie jest już dostępna, chyba, że z drugiej ręki. Właściwie to cała seria znakomitych i niezwykle zabawnych książek opisujących perypetie taty i trójki jego pociech. Olaf, Konstanty i Anna Maria dbają o to, żeby ich tata nigdy się nie nudził. Do tego mamy też sąsiada - Pana Rurkę. Historia na jeden wieczór, ale śmiechu będzie co nie miara.
Super Tata / Herve Tullet (Babaryba)


to propozycja dla najmłodszych maluszków, książeczka jest całokartonowa i niewielkiego formatu. Ilustracje bardzo "tulletowe", od razu wiadomo, czyjego są autorstwa ☺. Podoba mi się pomysł schodkowej konstrukcji - widać fragment prawie każdej strony, ich odwracanie zmienia nam cały obrazek. Bardzo charakterystyczny dla Tulleta jest też element zaskoczenia - tu również go nie zabraknie. Książeczka ma 10 stron - przy czym pierwsza to jakaś 1/3 ostatniej. Słów jest tu niewiele, ale nie o to przecież chodzi w książkach dla maluszków :)

Jeśli znacie inne ciekawe pozycje ukazujące relacje dziecko - ojciec, dajcie znać w komentarzu.

Przy okazji zapraszam was na stronę Tato.Net, gdzie możecie pobrać darmowego e-booka "Wspólne odkrywanie świata". To ogólnopolska kampania społeczna mająca na celu zaangażowanie ojców w ich życiową misję, jaką jest czynne bycie tatą dla swoich dzieci.5 komentarzy:

 1. W serii "Do Uszka Maluszka" mojego autorstwa jest tytuł "Tata"- ukazuje zabawę Kuby z tatą wśród wielu dźwiękonaśladowczych wyrażeń :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. świetna pozycja! idealna dla roczniaka i starszego dziecka również

   Usuń
 2. Niestety ale żadnej z tych książek nie czytalismy jeszcze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy można prosić zdjęcia wnętrz książeczek?

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger