8/02/2018

"Przyjaciele na zawsze" - piękna książka o dziecięcych emocjach

Pierwszą część przygód zajączka i jeżyka pochłonęliśmy natychmiast. Opowiadała, jak zwierzątka się poznały, jak stopniowo rodziła się między nimi przyjaźń, jak wzajemnie się o siebie troszczyły, wszystko w atmosferze ciepła i pięknej przyrody. Druga część nadal odwołuje się do dziecięcych emocji, ale są one już nieco trudniejsze - mamy tu bowiem złość i zazdrość, a co pomaga nam rozmawiać o uczuciach, jak nie dobra książka, pokazująca, że nie jesteśmy w nich osamotnieni?
Zapraszam was na recenzję książki o przyjaźni wystawionej na próbę.Jeśli nie pamiętacie lub nie czytaliście recenzji pierwszej części, to możecie znaleźć ją tu -> JESTEŚ MOIM PRZYJACIELEM

Od pierwszych stron zachwycają klimatyczne ilustracje, które urzekły nas już w poprzedniej książce o przygodach zajączka i jeżyka. Tym razem, jak wspomniałam we wstępie, nie jest już tak sielankowo, bo w relację leśnych przyjaciół wkrada się zazdrość

Wiek przedszkolny to okres, w którym świat dziecięcych uczuć się rozwija i różnicuje. Pojawiają się nowe emocje i dziecko uczy się, jak je rozpoznawać i nazywać, a także kontrolować. Pamiętajmy o tym, że dziecko w wieku przedszkolnym myśli egocentrycznie i otaczającą go rzeczywistość interpretuje jedynie w odniesieniu do własnej osoby. Maluch dopiero uczy się postrzegać świat z innej perspektywy, a także liczyć się z uczuciami i potrzebami innych. Emocje małego przedszkolaka są bardzo intensywne, ale też bardzo krótkotrwałe - tak samo łatwo się zapalają, jak i gasną. Stopniowo zaczyna się u niego kształtować samokontrola emocjonalna. Dlatego to takie ważne, żeby jak najwcześniej rozmawiać z dziećmi o uczuciach, uczyć ich je rozpoznawać, interpretować, nazywać i kontrolować.

Jedną z pierwszych trudnych emocji doświadczonych przez małe dziecko jest wspomniana już zazdrość. To naturalny etap rozwoju dziecka, które obawia się utraty tego, co do niego należy.
Maluch jest zazdrosny przede wszystkim o osoby, które kocha, to uczucie zazdrości może dotyczyć jednak nie tylko osób, ale także aktywności czy czasu bliskich osób. Podobnie jest u jeżyka.

W książce takim "intruzem" który zaburzy sielankową relację dwójki przyjaciół jest wiewiórka. Jeżyk jest zazdrosny o to, że jeżyk spędza z nią tyle czasu. Ogarnia go ogromna złość, a nawet obraża się na przyjaciela.
Towarzyszymy całemu jego emocjonalnemu zawirowaniu, które dodatkowo pięknie ukazują ilustracje. Na szczęście, jak to w książkach dla maluchów, historia dobrze się kończy i przyjaciele wszystko sobie wyjaśniają. Poza uczuciem zazdrości mamy tu również szereg innych emocji, dlatego bardzo polecam wam tę pozycję do "przepracowania" z dzieckiem :)Mój blog patronuje tej pozycji.

Wydawnictwo Debit


2 komentarze:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger