8/01/2018

Jak walczyć z letnią nudą? 5 pomysłów na dobrą zabawę w wakacje

Jeśli macie dzieci, to przynajmniej kilka razy w czasie wakacji słyszycie słynne "nudzi mi się!!!". Oczywiście kilka to najbardziej optymistyczny scenariusz :) Naprawdę rzadko zdarza się, że dziecko jest tak kreatywne, że zawsze samodzielnie jest w stanie wymyślić sobie rozrywkę. I wcale nie chodzi o ilość zabawek - o to, że jest ich za dużo czy za mało. Po prostu czasami dziecku trudno jest wymyślić sobie jakieś nowe zajęcie i stąd to znudzenie. I chociaż to podobno stan, kiedy dziecko najlepiej się rozwija, najbardziej kreatywny czas dla naszej pociechy, to często chcemy wspomóc się gotowymi rozwiązaniami. W dzisiejszym wpisie zdradzę wam mój patent na dziecięcą nudę i podsunę 5 niedrogich (do 20-25 zł) gotowców, które warto mieć w zanadrzu na "nudną godzinę" :)Zacznę od gotowców, bo to naprawdę same perełki - z jednej strony zabawki, a z drugiej pomoce naukowe, które podczas zabawy fantastycznie wpływają na rozwój naszych pociech. 

Puzzle "Układam i opowiadam" Spadochroniarze i Puzzle "Układam i opowiadam" Sąsiedzi


Nie przesadzę, jeśli powiem, że to jedne z najlepszych polskich puzzli pod względem grafiki. O ilustracje zadbali tu dwaj wybitni polscy ilustratorzy - Maciej Szymanowicz (Spadochroniarze) i Robert Romanowicz (Sąsiedzi). Mam ogromną nadzieję, że to dopiero początek i w tej rewelacyjnej serii układanek pojawią się nowe, równie dobre tytuły. Puzzle składają się z 24 elementów.

Dlaczego te puzzle są wyjątkowe?


 • przede wszystkim genialna grafika przygotowana przez najlepszych
 • nietypowy format obrazka, to długi wąski prostokąt, który nie mieści się nawet na pudełku (załączony jest plakat, który pomaga w układaniu)
 • układając je jednocześnie możemy stopniowo opowiadać historię
 • tematyka puzzli jest bardzo oryginalna, to nie zwierzątka czy księżniczki (lub o zgrozo! bohaterowie kreskówek)
 • dzięki nim dziecko ćwiczy kreatywność - wymyśla własną historię czy rozbudowuje naszą
 • wspaniałe ćwiczenie umiejętności opowiadania, wyrażania własnych myśli (bardzo trudna umiejętność u młodszych przedszkolaków)
 • choć to puzzle dla dzieci od lat 3, to widać, że wydawca traktuje dziecko serio, podsuwa mu produkt najwyższej jakości pięknie zilustrowany, wytrzymały i niebanalny
 • to bardzo dobry pomysł na oryginalny prezent, takich puzzli nie spotyka się często
 • dziecko od najmłodszych lat obcuje z bardzo dobrą grafiką, ilustracjami na najwyższym poziomie artystycznym
 • puzzle są naprawdę duże 
 • można je kupić w bardzo dobrej cenie

Puzzle na stronie -> Kapitan Nauka
"100 zabaw z kangurem Arturem. Na wakacje i w podróży"

Zestawy "Kapitan Nauka - 100 zabaw" składają się z książeczki, suchościeralnych kart wielokrotnego użytku i flamastra. W każdym zestawie jest aż 30 dwustronnych kart pełnych ciekawych i zróżnicowanych zadań i łamigłówek.
Każdy zestaw zapakowany jest w pudełko ze sznurkiem przypominające walizeczkę. Wszystkie elementy dobrze się w nim mieszczą, jest bardzo dobrze dopasowane do zawartości.

Dlaczego te łamigłówki są lepsze od innych?

 • bo ich poziom trudności jest doskonale dostosowany do wieku dziecka, 
 • bo każdy zestaw obejmuje 3 lata (np. 4-6 lat), dzięki czemu znajdziemy tu zarówno łatwiejsze, jak i trudniejsze zadania dla naszego dziecka
 • bo z jednej strony dają poczucie satysfakcji z wykonanego zadania, a z drugiej - możliwość podjęcia nowych wyzwań,
 • bo są bardzo dobrej jakości i wielokrotnego użytku,
 • bo każdemu zestawowi towarzyszy jeden zwierzęcy (bądź inny) bohater, jako motyw przewodni
 • bo zadania są ciekawe i zróżnicowane,
 • bo grafika na kartach zachęca do zabawy i cieszy oko,
 • bo dla każdej grupy wiekowej mamy różne rodzaje zestawów do wyboru
 • bo są atrakcyjne cenowo, łatwo dostępne i produkowane w Polsce
Zestaw 100 zabaw na stronie - KAPITAN NAUKA

"Gra Loteryjka. Pory roku"


Każdy zestaw to 6 plansz, do każdej z nich po 6 żetonów (w sumie 36 żetonów w zestawie) i instrukcja z wariantami gry. To bardzo dobry pomysł, bo można samodzielnie stopniować stopień trudności.

Zalety loteryjki "Pory roku":


- plansze i kafelki są dobrze zaprojektowane i przemyślane, to znaczy, że odnajdując dany element na planszy, jest na niej wystarczająco dużo miejsca, żeby umieścić tam odpowiedni żeton i jednocześnie nie zasłonić innych ważnych elementów gry

- są świetnie zilustrowane, jestem zachwycona ilustracjami, jakie pojawiły się w najnowszych produktach z serii Kapitan Nauka. Oryginalne, autorskie ilustracje utalentowanych, polskich grafików wyrabiają u dzieci poczucie estetyki od najmłodszych lat. Zdecydowanie wyróżniają się na tle "marketowych koszmarków"

- dbają o rozwój dzieci, bo są przygotowane z udziałem pedagogów, psychologów i specjalistów z różnych dziedzin. Wspomagają rozwój dziecka zarówno pod względem umysłowym, jak i społecznym i emocjonalnym

- są bardzo dobrze wykonane, tektura się nie rozwarstwia, jest twarda, elementy mają dobrze zakończone, zaokrąglone rogi. Pudełko jest twarde i bardzo wytrzymałe, a jednocześnie niewielkie, więc nie zajmie dużo miejsca na półce. Bardzo dobrym pomysłem jest sznurkowe "nosidło". Przydaje się do wyjmowania gier, gdy ułożymy loteryjki na półce sznurkiem do przodu.

- są łatwo dostępne, można je kupić zarówno w internecie, jak i w sieciowych księgarniach czy sklepach z zabawkami (np. Smyk)

- są zróżnicowane wiekowo - mamy zestawy dla 2-, 3- oraz 4-latków, o różnym stopniu trudności

- są zróżnicowane tematycznie, możemy wybierać więc takie słownictwo i temat, na jakim aktualnie nam zależy - w przypadku loteryjek są to kolory, zwierzęta (2+), świat, ubrania (3+), recycling, rodzina (4+)

- są produkowane w Polsce, a więc szczególnie mi bliskie, a przy tym bezpieczne dla dzieci i bardzo dobrej jakości. Wydawcą serii jest wydawnictwo EDGARD, znane przede wszystkim z publikacji do nauki języków obcych (jako germanistka, miałam przyjemność często z nich korzystać)

- są w przystępnych cenach

Loteryjka na stronie - KAPITAN NAUKA"Angielski dla dzieci. Rymowanki i wierszyki" 


Warto osłuchiwać dzieci z językami obcymi już od najmłodszych lat. I nie mam tu na myśli żmudnej nauki czy wpajania im czegokolwiek na siłę. Jeśli odpowiednio do tego podejdziemy, przyniesie to naszym pociechom w przyszłości same korzyści - a na co dzień będzie świetną zabawą.
Dzieci mają bardzo dobrą pamięć i doskonały słuch. Ich umysły są niezwykle chłonne, a wrodzona ciekawość świata wzmaga zdolności poznawcze. Właśnie dlatego najlepszym czasem do rozpoczęcia przygody z językiem obcym są pierwsze lata życia dziecka (naukowcy twierdzą, że pierwsze 10 lat).

W tej książce znajdziecie 38 utworów do wspólnego recytowania i językowej zabawy z dziećmi. To znane wiersze i rymowanki, teksty, które dzieci często dobrze kojarzą z bajek czy piosenek. Na marginesie wyjaśniono niektóre słowa i frazy, a tłumaczenie całego utworu znajduje się na ostatniej stronie. Dodatkowo książka jest ślicznie zilustrowana, co ułatwia zapamiętanie czytanych wspólnie tekstów. 
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stworzenie przez wydawnictwo plików mp3 w 2 wersjach (szybszej i wolniejszej), które uchronią od ewentualnych wpadek związanych z nieprawidłową wymową czy akcentem :). Można je bezpłatnie pobrać ze strony.
Te rymowanki to swietni towarzysze zabaw z dziećmi. Możemy naśladować to, o czym mówimy, ustalać gęsty, miny, mowic lub śpiewać różnymi głosami, dzielić tekst między siebie i mówić na zmianę. Możliwości jest mnóstwo - wszystko zależy od naszej kreatywnosci. Podczas takiej zabawy dziecko bardzo szybko i chętnie zapamięta wiersze i czytane wspólnie teksty.

Książka na stronie - KAPITAN NAUKA
A na koniec obiecany patent na nudę. Wystarczy przygotować słoik, do którego wrzucamy małe karteczki z propozycjami zabaw i zajęć dla naszego dziecka i w razie nudy dać mu do wylosowania jedną z aktywności. Mogą to być zabawy typu - ułóż 3 różne zestawy puzzli lub narysuj jedną z rzeczy, które masz w zasięgu wzroku. Mogą to też być zadania '''terenowe" - znajdź i przynieś 10 różnych liści, które następnie wszyscy razem rozpoznamy albo stwórz tor przeszkód i pokonaj go samodzielnie. Proste? I to jak! Ale to naprawdę działa!

Wszystkie zabawki, które pokazałam w dzisiejszym wpisie objęłam patronatem medialnym - a to oznacza, że daję im 10/10 możliwych punktów, bo śledzę ich proces produkcji od samych zapowiedzi do produktu finalnego i od początku gorąco im kibicuję :)

KAPITAN NAUKA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger