9/01/2018

"Znajdż różnicę", czyli dlaczego percepcja wzrokowa u dziecka jest taka ważna

Wiecie do czego mogą prowadzić opóźnienia w rozwoju percepcji wzrokowej u dzieci? Takim dzieciom trudno rozpoznawać przedmioty i ich położenie w przestrzeni, a postrzegana przez nie rzeczywistość jest zniekształcona. Dzieci z nieodpowiednio rozwiniętą percepcją wzrokową mają problemy w grach i zabawach ruchowych, a problem z rozróżnianiem symboli sprawia, że trudniej im opanować pisanie i czytanie. Co więcej, taki stan rzeczy prowadzi do problemów natury emocjonalnej - zarówno z powodu poczucia nieprzewidywalności, jak i nieradzenia sobie z wieloma, prostymi dla innych,  czynnościami. Takie dziecko jest zagubione, nie wierzy w siebie i czuje się gorsze od swoich kolegów.
Co to jest percepcja wzrokowa?


Percepcja wzrokowa to zdolność do rozpoznawania i odpowiedniego interpretowania tego, co widzimy. Umiejętność skupiania wzroku, oceniania barwy, kształtu przedmiotów i wyodrębnienie ich z tła. Najintensywniejszy rozwój percepcji wzrokowej przypada na okres od 3 - 7 roku życia i właśnie w tym czasie warto ćwiczyć tę umiejętność.

"Znajdź różnicę" nowa seria Kapitana Nauki


Niedawno rodzina Kapitana Nauki powiększyła się o nową serię kartonówek dla dzieci w wieku przedszkolnym. "Znajdź różnicę" to bardzo pomysłowo skonstruowane książeczki, których ilustracje znamy już z "Memory na 3 sposoby". Książeczki są niewielkie, więc łatwo można je ze sobą wszędzie zabrać - sprawdzą się w podróży, poczekalni i są świetnym lekiem na nudę :)

Na każdej stronie znajduje się jeden obrazek, przy czym dwa obrazki widoczne jednocześnie na dwóch przeciwnych stronach są na pierwszy rzut oka takie same. Dopiero, gdy przyjrzymy się bliżej, zauważamy różnice. Jest ich dokładnie 3, jedna najbardziej widoczna, kolejna nieco mniej i ostatnia, którą najtrudniej dostrzec. Szukanie tych różnic to świetna zabawa dla dziecka, która jednocześnie bardzo dobrze wpływa na rozwój jego percepcji wzrokowej.

W serii ukazały się trzy tytuły - Zwierzęta, Baśnie i Na podwórku, wszystkie dla dzieci od lat 3. Najmłodszym polecam Zwierzęta, to książeczka o najprostszym stopniu trudności, dwie kolejne są nieco trudniejsze- tu różnice są lepiej ukryte. Książeczki są całokartonowe i mają zaokrąglone rogi.
Ćwiczą nie tylko spostrzegawczość, ale też cierpliwość i umiejętność skupienia uwagi.
Bardzo przyjemna zabawa dla przedszkolaków!

Całą serię znajdziecie na stronie wydawnictwa -> KAPITAN NAUKA
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger