11/26/2018

Księgi słówek w czterech językach - bardzo pomocne w nauce języków obcych dla dzieci

Takich książek bardzo brakowało na naszym rynku. Tak, wiem, jest mnóstwo pozycji wspierających naukę języków obcych u dzieci, ale po pierwsze zwykle jest to sam język angielski (a tu mamy do wyboru aż 4 różne języki obce) albo nauka samych słówek i piosenek.
Księgi angielskich, francuskich, niemieckich i hiszpańskich słówek to coś kompletnie innego. To połączenie książeczek do wyszukiwania i tych do nauki języka - i muszę przyznać, że niezwykle udane!Warto osłuchiwać dzieci z językami obcymi już od najmłodszych lat. I nie mam tu na myśli żmudnej nauki czy wpajania im czegokolwiek na siłę. Jeśli odpowiednio do tego podejdziemy, przyniesie to naszym pociechom w przyszłości same korzyści. Dzieci mają świetną pamięć i doskonały słuch. Ich umysły są niezwykle chłonne, a wrodzona ciekawość świata wzmaga zdolności poznawcze. Właśnie dlatego najlepszym czasem do rozpoczęcia przygody z językiem obcym są pierwsze lata życia dziecka (naukowcy twierdzą, że pierwsze 10 lat).

Myślę, że najlepszą rekomendacją tych książek jest to, że moja 6-letnia córka codziennie domaga się zabawy (!) z nimi. Tak, tak, zabawy, bo dzieci najlepiej przyswajają nową wiedzę podczas zabawy. 
Jakiś czas temu, na pewnym forum poświęconym książkom dziecięcym, trafiłam na dyskusję o tym, że na rynku brakuje książek typu wyszukiwanki (bardzo obecnie popularnych), ale do nauki języków obcych. Owszem, znając język możemy w tym celu wykorzystać każdą dowolną książkę obrazkową typu wyszukiwanka, ale nie każdy przecież musi tak pewnie czuć się w roli nauczyciela języka obcego. Na wspomnianym forum chodziło o to, że mamy chętnie sięgnęłyby po książkę obrazkową przedstawiającą różne miejsca i sytuacje, pełne ciekawych szczegółów i wzbogacone o podpisy w języku obcym. 

Seria, którą dziś pokazuję, spełnia wszystkie te oczekiwania!

Książki podzielone są tematycznie:

- Moja rodzina - członkowie rodziny, zwroty związane ze świętowaniem urodzin

- W domu - pomieszczenia w domu, meble i sprzęty

- W szkole - pomieszczenia w szkole, sprzęty, zwroty związane ze szkołą

- Hobby - różne rodzaje spędzania wolnego czasu, 

- Sport - dyscypliny sportowe, słownictwo związane ze sportem

- Owoce i warzywa 

- W restauracji - dania, składniki, słownictwo związane z restauracją

- Szpital - zwroty, przyrządy, pomieszczenia szpitalne

- Ubrania - scenka w sklepie, odzież, zwroty używane w sklepie

- Pojazdy - scenka w mieście, pojazdy organizacja ruchu drogowego, zwroty związane z podróżowaniem

- Zawody 

- Miasteczko - budynki, określanie położenia przedmiotów względem siebie

- Zwierzęta - zwierzęta różnych środowisk - leśne, domowe, gospodarskie, w zoo, określanie wielkości, opis wyglądu

- Na lotnisku - zwroty związane z lotniskiem, przedmioty, jakie spotykamy na lotnisku, zachowanie pasażerów

- Różności - kolory, pory roku, kształty, pogoda, liczby, dni tygodnia

- Mapa - mapa Wielkiej Brytanii (w wersji ze słówkami angielskimi), Francji (w wersji francuskiej), Hiszpanii (w wersji hiszpańskiej) i Niemiec (w wersji niemieckiej). Na mapie zaznaczono słynne zabytki, charakterystyczne przedmioty i zwyczaje danego kraju.

Każda z książek jest skonstruowana identycznie, różni się jedynie językiem, w jakim są podpisy. 

Bardzo podoba mi się to, że seria obejmuje kilka języków. Jestem z wykształcenia germanistką i z przykrością muszę stwierdzić, że oferta pomocy do nauki dzieci  języków innych niż angielski jest bardzo słaba.

Ta seria jest tak dobra, że zdecydowałam się objąć ją patronatem medialnym.

Nie mogę nie wspomnieć o ilustracjach, które w książkach obrazkowych są niezwykle ważne - są kolorowe i bardzo zabawne, dlatego dzieci naprawdę lubią te książki.

Książki są w twardej oprawie i w naprawdę dobrej cenie.

Na końcu wpisu znajdziecie porównywarkę cenową, żeby łatwiej było wam znaleźć najlepszą ofertę.
I na koniec kilka moich sposobów na to, żeby zainteresować maluchy językiem obcym:

1. Osłuchiwanie się dzieci z obcobrzmiącymi słowami od najmłodszych lat. Dzięki temu dziecko podświadomie zapamiętuje obcy akcent i wymowę wielu angielskich słów. 

2. Zabawy językowe - np. krótkie scenki, z udziałem maskotek, tu istotne jest, żeby osoba mówiąca w obcym języku znała go na dobrym poziomie, bo dziecko zapamiętuje błyskawicznie - również błędy.

3. Zróżnicowane aktywności. Bajki, piosenki, gry, obrazki - wymyślmy coś ciekawego i bawmy się wspólnie :)

4. Chwalmy nasze dzieci za sukcesy w opanowywaniu nowych umiejętności. To na pewno zachęci je do dalszych zabaw w tym zakresie.

5. Odpowiednie pomoce naukowe - kolorowe karty, książeczki, płyty, albumy czy słowniki obrazkowe. Ciekawe materiały wzmagają zainteresowanie tematem. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger