11/29/2018

Przyjaźń i szczęście według Duni - znakomita szwedzka seria książek dla dzieci

Jeśli jakimś cudem nie znacie jeszcze serii o Duni, to doskonale, bo... przed wami 6 znakomitych książek dla dzieci i ogromna przyjemność płynąca z ich lektury. 
Tytułowa Dunia niedawno rozpoczęła szkolną przygodę i jest naprawdę mądrą i wrażliwą dziewczynką. Jej mama nie żyje i opiekuje się nią tata. Dziewczynka na co dzień musi stawiać czoła licznym przeciwnościom losu - takim jak wyprowadzka przyjaciółki czy dokuczanie ze strony szkolnych rówieśników, ale dzięki wrodzonemu optymizmowi udaje jej się przetrwać trudne chwile. 
Ta seria jest dla mnie szczególnie ważna również dlatego, że chyba najpiękniej ze znanych mi książek dla dzieci opisuje relację ojciec - córka. Piękną i bliską relację, opartą na wzajemnym zrozumieniu, szacunku i ogromnej miłości.

Książki z tej serii czyta się fantastycznie. Przygody Duni są dobrze znane niejednemu 7-latkowi, a ponieważ są świetnie opisane, z perspektywy dziecka, dzieci uwielbiają o nich czytać. 
U nas jedna książka musi być przeczytana od początku do końca, inaczej nawet się za nią nie zabieramy, bo od Duni naprawdę nie można się oderwać. Nie raz łapałam się na tym, że czytam już "ostatni rozdział" i ani się obejrzałam dotarłam do ostatniej strony.

W serii o Duni ukazało się do tej pory 6 tytułów:

Moje szczęśliwe życie


Dunia rozpoczyna pierwszą klasę i znajduje tu najlepszą na świecie przyjaciółkę  - Fridę. Od tej pory dziewczynki są nierozłączne, ale Frida musi wyprowadzić się do innego miasta. Dunia bardzo cierpi i tęskni. Na pocieszenie dostaje od taty świnki morskie, o których od dawna marzyła. A potem Dunia dostaje od Fridy prawdziwy list :)
Moje serce skacze z radości


Dunia nie może odnaleźć się w szkole bez Fridy. Czuje się bardzo samotna. Co więcej, doświadcza niemiłych zachowań ze strony rówieśników. Nie mogąc poradzić sobie z negatywnymi emocjami, dziewczynka atakuje Wiki i Mikę keczupem w szkolnej stołówce. Sytuacja okazuje się jeszcze gorsza, niż pozornie się wydaje. A gdy Dunia ma już wszystkiego dosyć pojawia się - Frida.
Kiedy ostatnio byłam szczęśliwa


Dunia kończy właśnie pierwszą klasę. Nagle okazuje się, że jej tata miał groźny wypadek. W tym trudnym dla dziewczynki okresie, rodzice Fridy zapraszają Dunię na wakacje na wyspie. To będą jedne z najbardziej wyjątkowych wakacji w jej życiu.Życie według Duni


Dunia i Frida spędzają wakacje na wyspie. To wyjątkowo cudowny czas, tata stopniowo czuł się lepiej i mógł codziennie rozmawiać z Dunią przez telefon. Jednak sielanka nie będzie trwać wiecznie, bo gdy jej ukochany tata przedstawia jej swoją przyjaciółkę, Dunia nie potrafi jej zaakceptować. 
Do zobaczenia następnym razem


Dunia jest w drugiej klasie i jedzie na wycieczkę klasową do skansenu. Niestety Wiki i Mika, znowu dają jej popalić, w wyniku czego Dunia ucieka.Szczęśliwy ten, kto dostanie Dunię


Tata Duni wyjeżdża, dziewczynka zostaje z babcią, która wysyła ją samą pociągiem do Fridy. Niestety nikt nie czeka na nią w umówionym miejscu i przestraszona Dunia dzwoni do przyjaciółki swojego taty, prosząc ją o pomoc. Wówczas dowiaduje się, że tata i jego partnerka nie są już razem. Dziewczynka zostaje odwieziona do domu. To nie jest książka w której znajdziecie same pozytywne emocje. Tu nie zabraknie trudnych tematów, z którymi również dzieci nierzadko się mierzą. Bardzo cenię autorkę za to, że szanuje dziecięce emocje, nie zbywając ich zdawkowym "wszystko będzie dobrze", bo przecież wcale nie musi być. Pozwala dziecku zmierzyć się ze swoimi uczuciami, przepracować je i iść dalej. Bo w życiu nie zawsze jest różowo. Bywa trudniej, bywa niesprawiedliwie, bywa, że czujemy się samotni, niezrozumiani, bywa, że tracimy swoich bliskich - życie to nie bajka, a młody czytelnik ma prawo czytać o tym, jak jest naprawdę - bez lepkiej od słodkości, sztucznej, infantylnej otoczki.

Bardzo polecam wam całą serię o Duni. 

Wszystkie książki w świetnych cenach (poniżej 15 zł) znajdziecie na www.Nieprzeczytane.pl 

Moje szczęśliwe życie

Życie według Duni

1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger