3/30/2018

Biblia - komiks. Najlepsza wersja biblii dla dzieci i młodzieży

Gdy zastanawiałam się, jaką recenzję wybrać na dzisiaj, od razu w oko wpadła mi ta niezwykła księga. Tak, księga, bo TO ogromna publikacja, jak na prawdziwą księgę ksiąg przystało. Często poszukując Biblii dla dzieci sięgamy po skrócone wydania, okraszone dużą ilością (nie zawsze udanych) ilustracji. Taka forma jednak sprawdzi się może u maluszków, natomiast u dzieci w wieku szkolnym czy młodzieży już na pewno nie. Wydanie, które dziś chcę wam pokazać, to coś zupełnie innego - to wersja, jakiej jeszcze nie było. I gwarantuję wam, że taka forma sprawi, że wasze dorastające dzieci będą czytać biblię jak najciekawszą powieść młodzieżową. Być może niektórym połączenie Biblii i komiksu wydaje się ryzykowne i nie do końca trafione, ja natomiast, gdy tylko usłyszałam o takim wydaniu, bardzo zapragnęłam je mieć. 
Po pierwsze dlatego, że sztuka komiksowa jest nam bardzo bliska, a po drugie właśnie z powodu luki na rynku wydawniczym w temacie dobrej Biblii dla dziecka. 
O ilustracje zadbał tu Sergio Cariello, rysownik współpracujący m.in. Marvel Comics czy DC Comics, więc pod tym względem jest naprawdę bardzo dobrze. Trochę obawiałam się, czy w tej wersji księgi ksiąg nie ucierpi treść, bo mimo wszystko, to ona jest przecie najistotniejsza, ale zapewniam was, że trzyma odpowiedni poziom. W przypadku tego rodzaju publikacji niezbędne jest kościelne Imprimatur, czyli zezwolenie na druk książki udzielone przez władze kościoła katolickiego, które świadczy jednocześnie o poprawności merytorycznej dzieła.


Biblia - komiks liczy ponad 750 stron, więc nie jest to jakaś tam broszurka, tylko kawał dobrej literatury. Mamy tu podział na stary i nowy testament, przy czym stary zajmuje 2/3 całości księgi. 

Taka księga doskonale sprawdzi się jako prezent z okazji komunii czy bierzmowania, ale nie tylko - to również bardzo wartościowa pozycja w każdym  katolickim domu.

Biblia nie jest z reguły księgą czytaną przez dzieci chętnie - z jednej strony przyczyną jest bunt przeciw tradycjom, który przychodzi w pewnym wieku, z drugiej to, że jej treść jest dla nich niezrozumiała i wymaga pomocy w interpretacji. To mamy coś zupełnie innego, KOMIKS - forma zupełnie inna niż tradycyjna książka, coś, do czego nikt nigdy dziecka nie zmusza. Ba! Niektórzy wręcz krytykują tę formę literacką, a tu taka gratka! Trudno mi wyobrazić sobie dziecko, które nie sięgnie po taką Biblię z czystej ciekawości - żeby choć zerknąć, jak prezentuje się w środku.


Ilustracje doskonale oddają ludzkie emocje, dlatego dzieci (i młodzież) o wiele lepiej rozumieją czytaną treść.  Sam tekst także łatwo się czyta, nie jest sztuczny ani naciągany, a przede wszystkim jest zrozumiały dla młodych czytelników. Dowodem na jego przystępność jest fakt, że księgę chce czytać moja 6-letnia córka.

Na dziś mamy zaplanowany fragment "Skazany na śmierć" i "Ukrzyżowany". Na szczęście ilustracje nie są zbyt brutalne, bo przecież nie chodzi tu o to, żeby wystraszyć i zniechęcić dziecko do poznawania pisma św. tylko pozwolić mu lepiej zrozumieć przedstawioną w biblii rzeczywistość.
Wydawcą Biblii - komiksu jest Wydawnictwo M.


Na koniec chciałabym życzyć wam i waszym rodzinom zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych, spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze.


3 komentarze:

  1. Wspaniały pomysł. Myślę, że sprawdziłby się również w przypadku osób dorosłych :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z tego samego wydawnictwa wyszła też książka "Biblia komiks. Zaczyna się bitwa. Historia stworzenia". Miała z nią Pani do czynienia? Zastanawia mnie czy to samo jest w recenzowanej Biblii.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetna opcja z taką biblią, gdy synek podrośnie, to z pewnością się w taką zaopatrzę!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger