4/29/2024

Biblia w komiksie. Pomysł na niebanalny prezent nie tylko na pierwszą komunię

W tym roku nasza córka będzie przyjmować I Komunię Świętą. To wyjątkowe wydarzenie rodzinne i duchowe, dlatego wielu z was pyta mnie o pomysł na oryginalny prezent z tej okazji. Ja niezmiennie polecam Biblię w niecodziennym wydaniu. Czemu? Zobaczcie sami.


Tradycyjna Biblia zazwyczaj nie cieszy się popularnością wśród dzieci, ze względu na skomplikowany język oraz trudne tematy, jak religijne doktryny, moralność, historia i filozofia. Wiele historii wymaga tłumaczenia lub interpretacji przez dorosłego, aby dziecko mogło zrozumieć je w odpowiednim kontekście. Z tego powodu Biblia często jest postrzegana przez dziecko jako nudna lub trudna do czytania. Dzieci w tym wieku mogą mieć trudności z koncentracją się na długich, skomplikowanych tekstach.

Istnieją specjalne dziecięce wersje Biblii, które są dostosowane do wieku i poziomu zrozumienia dziecka, te z kolei są bardzo "okrojone" i często nadmiernie upraszczają lub zniekształcają przekaz.

Jednakże tu mamy coś zupełnie odmiennego - KOMIKS. To zupełnie inna forma, do której nie trzeba dzieci namawiać. Trudno sobie wyobrazić dziecko, które nie byłoby zainteresowane sięgnięciem po taką Biblię, przynajmniej z ciekawości, aby zobaczyć, jak prezentuje się wewnątrz. 
Okazuje się, że ta święta księga może być równie ekscytującą opowieścią jak przygody superbohaterów. 

Najnowsze wydanie Biblii w formie komiksu zostało wydane przez Wydawnictwo AA - "Biblia w komiksie. Boża historia od Początku po Wieczność".
Twórcy tego wydania udowodnili, że wiara w Boga może być fascynującą podróżą, pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji. Zarówno narracja, jak i dynamiczne ilustracje, nadają tej publikacji wyjątkowy charakter, odróżniając ją od innych, klasycznych wydań Biblii. 


W przypadku tego typu wydawnictw niezwykle istotne jest uzyskanie Imprimaturu kościelnego, stanowiącego oficjalne zatwierdzenie przez władze kościoła katolickiego, potwierdzające zgodność treści książki z doktryną oraz moralnością katolicką. Imprimatur, będące zewnętrznym znakiem akceptacji, odzwierciedla staranne sprawdzenie merytoryczne oraz dogłębną ocenę zawartości dzieła pod kątem zgodności z nauką kościelną.
To zezwolenie nie tylko potwierdza zgodność merytoryczną dzieła, ale także daje czytelnikom pewność co do jego zgodności z nauką katolicką. Proces uzyskania Imprimaturu obejmuje przegląd treści przez odpowiednie instytucje kościelne oraz ocenę zgodności z doktryną, moralnością i teologią katolicką. 

Jestem zachwycona tą wersją Biblii. Na rynku jest ich wiele, jedne mniej inne bardziej udane, ale to wydanie zdecydowanie wyróżnia się pozytywnie. 

  • To wydanie zostało zilustrowane przez artystów pracujących dla DC Comics i Marvel - wizualnie zachwyca czytelnika. 

  • Jest to pełne wydanie w jednym tomie - od Księgi Rodzaju po Apokalipsę (830 stron!).

  • Specjalnie zaadaptowany tekst Pisma Świętego wraz z dialogami, a także odnośnikami do konkretnych wersetów biblijnych, ułatwiają czytelnikom śledzenie treści Biblii.


To innowacyjne przedstawienie historii biblijnych z pewnością zaciekawi nie tylko młodych ludzi w erze kultury wizualnej. Mnie wciągnęło na dobre - zdecydowanie zasługuje na miejsce w każdej domowej biblioteczce.Biblia to opowieść o Bożym działaniu, ale również o historii ludzkości, jej osiągnięciach i czynach – zarówno dobrych, jak i złych. To księga, która wyjaśnia, kim jest Bóg i jaki cel ma dla ludzi oraz dla świata, który stworzył. 

Ta wyjątkowa adaptacja w formie komiksu ukazuje prawdziwe Słowo Boże w artystycznej formie. Na dole niemal każdej strony znajdują się odnośniki do konkretnych fragmentów Pisma Świętego, a opowiadane wydarzenia i dialogi ściśle podążają za tekstem Biblii.

W książce (a raczej księdze, bo wydanie jest naprawdę potężne i ciężkie) znajdziemy wszystkie kluczowe tematy i wątki biblijne. Rozpoczyna się od stworzenia wszechświata przez Boga, który powołuje wszystko do istnienia. Następnie śledzimy potomków Adama i Ewy, którzy próbują naprawić zerwaną relację ze Stwórcą. Bóg powołuje Abrahama i jego potomstwo, aby stało się narodem, przez który Bóg dokona dzieła zbawienia świata. Historia Mojżesza opowiada o wędrówce tego narodu do ziemi obiecanej, oraz o objawieniu Boga i nadaniu narodowi wybranemu prawa, mówiącego, jak Jego lud ma żyć, aby zachować wspólne przymierze.

Bardzo podoba mi się to, że nowy testament nie został tu przytłoczony objętościowo przez stary, jak to ma miejsce w innym wydaniu obrazkowej Biblii, jakie mamy w domu. Tu Stary Testament to około 480 stron, Nowy Testament - około 340.  Jestem pod tak wielkim wrażeniem tej księgi, że decydowałam się na drugi egzemplarz dla bratanicy, z okazji jej pierwszej komunii. Istnieje możliwość zakupienia jej w takiej pamiątkowej obwolucie - BIBLIA W KOMIKSIE - PAMIĄTKA PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ.Ta księga sprawdzi się zarówno jako ponadczasowy prezent z okazji wydarzeń o charakterze religijnych, jak przyjęcie Pierwszej Komunii czy bierzmowanie, ale także stanowi niezwykle wartościową pozycję w domowej biblioteczce, zarówno pod względem ponadczasowej treści, jak i warstwy artystycznej. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger