11/23/2018

"Przyjazna Łapka" - książkowe nowości w sam raz na Mikołajki

Pora na kolejną porcję książkowych nowości z jednej z naszych ulubionych serii. "Przyjazna Łapka", bo o tej serii mówię, to uznane na całym świecie, bogato ilustrowane książki dla dzieci w wieku 3-5 lat. Ponieważ mój blog patronuje całej serii, dostaję od was bardzo wiele wiadomości z pytaniami o kolejne planowane tytuły, bo te dotychczas wydane zdążyliście już polubić.
Pod względem tematycznym każda książka jest inna. Mają też różnych bohaterów, są pisane różnym stylem, mają inne ilustracje. Nie łączy ich praktycznie nic, poza tym, że każdą z nich pokochały miliony dzieci na całym świecie. To międzynarodowe bestsellery, tłumaczone na wiele języków, zarówno istniejące na rynku od dawna, jak i wybitne nowości.
Książki, z tej serii to przepiękne picturebooki, które spodobają się nie tylko przedszkolakom.
Stanowią doskonały punkt wyjścia do wielu ważnych tematów. Bo poza przyjemnością z ich czytania i wspólnie spędzonym czasem, książki te dają nam właśnie możliwość przepracowania różnych zagadnień, które mogą być dla dziecka nowe lub trudne.
Picturebook z angielskiego to książka obrazkowa. To tłumaczenie nie do końca oddaje jednak ideę tego rodzaju książek. W zdecydowanej większości książek dziecięcych są ilustracje, z tą różnicą, że w picturebookach ilustracje nie są jedynie zbiorem powiązanych ze sobą tematycznie obrazków, ale opowiadają całą historię od początku do końca. Można powiedzieć, że opowieść jest w nich prowadzona jednocześnie na dwóch płaszczyznach - słownej i ilustracyjnej. Tu tekst i obraz są tak samo ważne. Małe dzieci w pierwszej kolejności interesują się wizualną stroną książki. Ich uwagę przyciąga ciekawa okładka i ilustracje, to dzięki nim potrafią się skupić na tym, co słyszą. Dopiero z czasem akceptują książki z mniejszą ilością obrazów.
Książki z mocno rozwiniętą stroną ilustracyjną, która niejako samodzielnie opowiada całą historię, dają czytającym wiele możliwości. Można omawiać szczegóły, rozwijać wątki poboczne, komentować zabawne sytuacje, dyskutować o poważnych tematach, na twarzach bohaterów odczytywać emocje i rozmawiać o nich.

 "Jak schować lwa przed babcią" 


Kontynuacja przygód Malwinki i lwa, którzy zostali bardzo ciepło przyjęci przez przedszkolaki. W pierwszej części dziewczynka próbowała ukryć lwa w domu, co, jak zapewne pamiętacie, wcale nie było łatwe. Kolejna przygoda z lwem miała miejsce w szkole, a teraz pora na spotkanie z babcią. Przed planowaną wizytą babci, Malwinka próbuje znaleźć dla swojego przyjaciela kryjówkę, żeby nie narażać jej na niepotrzebny stres. Pewnie wyobrażacie sobie, że schowanie w domu lwa nie jest łatwym zadaniem. Ostatecznie dziewczynce nie udaje wpaść na nic wystarczająco dobrego i postanawiają improwizować. O dziwo lew skutecznie "wtapia" się w tło i nie budzi podejrzeń babci. I pewnie wszystko skończyłoby się zwyczajnie, gdyby nie fakt, że babcia ma ze sobą pewien bardzo osobliwy bagaż i zachowuje się podejrzanie.
Piękna i zabawna historia o tym, jak często pozory mylą i jak krzywdzące i ograniczające mogą być ludzkie uprzedzenia.

"Dobranoc, Panie Panda"


Bestsellerowa książeczka dla maluchów pomagająca im przyswoić sobie ważne nawyki i zachowania. Przyjaciele kolejno mówią dobranoc Panu Pandzie, a ten zwraca im uprzejmie uwagę, że zapomnieli umyć zęby, wykąpać się czy też włożyć piżamkę. Bardzo niewiele tekstu, a do tego ogromne, kolorowe ilustracje i sympatyczni bohaterowie. Gdy Pan Panda uświadomi już wszystkich, jak należy przygotować się do spania, okaże się, że sam o czymś zapomniał :) No cóż, nikt nie jest idealny. Zabawna historyjka, którą można cytować podczas wieczornych rytuałów, żeby zachęcić do nich maluszki. Myślę, że będzie idealna dla dwulatków.

"Dzień w Zwierzaczkowie. Pora na Doktora"


Kontynuacja serii "Dzień w Zwierzaczkowie". Ostatnio odwiedziliśmy strażaków (Strażacy przy pracy), a teraz pora na wizytę u lekarza. Mama Tapirka jest lekarzem i pewnego razu zabiera ze sobą synka do pracy. A w szpitalu jest o czym opowiadać. Mały Tapirek będzie przyglądał się innym lekarzom, pacjentom, różnym przyrządom, ale też zachowaniu. Będzie pocieszał, wspierał i zabawiał. Przyglądając się tym zabawnym przygodom, dzieci niepostrzeżenie opanują mnóstwo nowej wiedzy związanej z pracą lekarza. Poczekalnia, oddział położniczy, fizjoterapia, rentgen, oddział geriatryczny, kuchnia - ty tylko niektóre z miejsc, jakie odwiedzi Tapirek. 
Idealna pozycja dla ciekawego świata maluszka. Opowiedziana tak prosto i zabawnie, że zainteresuje każdego przedszkolaka. Seria "Dzień w Zwierzaczkowie" bardzo przypadła nam do gustu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger