11/11/2018

Tych książek nie można przegapić - wyjątkowe nowości książkowe z Naszej Księgarni

Wydawnictwo "Nasza Księgarnia" znamy nie od dziś. Wiemy, jak wiele fantastycznych książek wyszło spod jego skrzydeł, ale październikowe nowości sprawiły, że niemal zaniemówiłam z wrażenia.
Jedna książka jest tu lepsza od drugiej, każda absolutnie wyjątkowa, każda cudownie wydana i może być genialnym pomysłem na prezent. Zresztą sami zobaczcie, jakie cuda w nich znajdziecie.
"Atlas Mitów. Potwory, herosi i bogowie oraz mapy dwunastu mitologicznych krain" Thiago de Moraes 


Cudowna książka, księga właściwie, bo jej wielki format naprawdę robi wrażenie. Ciemna okładka, połyskujący tytuł i znakomite ilustracje - a to dopiero początek, bo w środku jest jeszcze lepiej. Znakomity zbiór opowieści przekazywanych przez wieki z pokolenia na pokolenie, mających pomóc w zrozumieniu sensu i celu naszej egzystencji.
Autor, Tiago de Moraes, dzięki pojawieniu się w jego życiu dzieci, postanowił na nowo przeczytać wszystkie mity i legendy, a następnie podzielić się nimi ze swoimi maluchami. Wyobraźnia podpowiedziała mu, jak mogły wyglądać owe mityczne krainy i właśnie tak powstał Atlas Mitów.
Ta książka to niezwykła podróż do Ameryki Północnej, Indii, Polinezji, Japonii. To podróż, jakiej jeszcze nigdy nie odbyliście - bo towarzyszą nam tu bogowie, potwory, niesamowite bestie.
Ta książka to przepiękna opowieść o kulturze, tak różnej w różnych zakątkach świata. Znajdziecie tu aż 12 map - to właśnie one pomogą nam w zwiedzaniu wszystkich kontynentów i w odkrywaniu świata, który jest nam absolutnie nieznany - świata ludzkich wierzeń i różnych interpretacji rzeczywistości.
Książka składa się z 12 części opisujących różne mityczne światy - znajdziemy tu mity greckie, mity Janomamów, słowiańskie, azteckie, mity ludu Joruba, mity Indian Ameryki Północnej, japońskie, hinduistyczne, polinezyjskie, irlandzkie, nordyckie oraz egipskie.
Każda część jest również bardzo jasno rozplanowana i podobnie skonstruowana - mamy w niej wstęp, mapę mitologicznych światów, strony z opowieściami - najsłynniejsze mity i legendy oraz strona z ciekawostkami stworzenia i artefakty.
Autor zadbało wszystko, nawet o to, żeby nie połamać sobie języka na wymowie skomplikowanych nazw i imion - na końcu zawarł wskazówki, jak je wymawiać.
My jesteśmy tą książką zachwyceni - od dzieci, poprzez rodziców, po dziadków.
Dodatkowo, w ramach bonusu, na stronie wydawnictwa znajdziecie materiały do zabawy w oparciu o tę niezwykłą książkę - KLIK.

"Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych" Nikola Kucharska


Mamy mnóstwo książek, ale takiej jeszcze nie mieliśmy. To książka, która skupia w sobie wiedzę na temat zwierząt wymarłych i przekazuje ją czytelnikowi w mądrej i ciekawej treści oraz zachwycających ilustracjach. Znajdziemy tu nie tylko fakty na temat dinozaurów, o których już napisano tak wiele, ale i o zwierzętach, które nigdy wcześniej nie pojawiły się w dziecięcych publikacjach. W książce przeważają obrazy nad tekstem i dzięki temu chętnie sięgają po nią dzieci. Wszystko, o czym czytamy jest wyczerpująco zilustrowane. Do tego pełno tu wykresów, map, tabel i schematów pomagających zrozumieć i usystematyzować zdobywaną wiedzę
Warto zwrócić uwagę na to, że książka napisana jest bardzo przystępnym językiem i czyta się ją z wielką przyjemnością. Poza opisem wymarłych gatunków znajdziecie tu również sylwetki znanych paleontologów, anatomię gadów, teorie wymierania, słynne światowe muzea historii naturalnej i ich zbiory. 
Największe wrażenie jednak zrobiły na mnie trzy ostatnie plansze - przyczyny wymierania, zwierzęta niedawno utracone oraz zwierzęta, które znikają. Autorzy znakomicie przekazali na nich to, co najważniejsze. Że to nie zmiany klimatyczne czy katastrofy naturalne stanowią największe zagrożenie dla zwierząt, ale ... człowiek. Polowania i kłusownictwo, niszczenie siedlisk, sprawiają, że być może w kolejnej części takiej książki pojawią się ryś syberyjski, wombat australijski, norka europejska czy tygrys sumatrzański. 
Książka wydana jest wyjątkowo - wielki format, piękna, twarda oprawa, niemal aksamitna w dotyku, z tłoczeniami i nieprawdopodobnie pięknie zilustrowana (tak, tak - Nikola Kucharska ma ogromny talent!). Wróżę tej książce ogromny sukces wydawniczy i myślę, że znajdzie się pod niejedną choinką, jako prezent dla dociekliwych i ciekawych świata młodych czytelników. 

"Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice" Joanna Kończak


Jeśli po przeczytaniu tego tytułu przeszło wam przez myśl, że macie już dość książek wpisujących się w nurt #girlpower, to zapewniam was, że takiej książki jeszcze nie było.
Opowieści o słynnych, dzielnych kobietach są tu napisane tak ciekawie i tak dobrze się je czyta, że naprawdę trudno się oprzeć tej lekturze.
35 naprawdę inspirujących bohaterek, ciekawie nakreślone sylwetki i cudowne, malarskie ilustracje Karoliny Matyjaszkowicz i to niezwykle staranne wydanie - format A4, gruba, aksamitna w dotyku oprawa, piękne, głębokie kolory, blisko 150 stron mistrzowsko opowiedzianych historii.
Przyznam się wam, że wcale nie mamy dość tego typu książek. Bo to mało naczytaliśmy się o wybitnych mężczyznach? O królach, władcach i wynalazcach? O wielkich kobietach nie zawsze się pamięta - a szkoda, bo mają ogromne zasługi dla całej ludzkości.
Są tu kobiety mające bardzo różne dokonania - paleontolożki, matematyczki, programistki, reporterki, malarki, sufrażystki, podróżniczki, badaczki, kobiety, które uwierzyły w siebie i wiernie realizowały swoje pasje - często na przekór rzeczywistości, idąc pod prąd, niezłomne i uparte. Wielkie kobiety, które inspirują i pomagają uwierzyć w siebie. Każda sylwetka mieści się na 2-3 stronach, przy czym na tej drugiej często znajdziemy ciekawostki i szczegóły na temat najsłynniejszego dokonania danej osoby.

"Rafa koralowa" Katarzyna Bajerowicz


I kolejna znakomita nowość "Naszej Księgarni" Książka całokartonowa, z zaokrąglonymi rogami, więc kojarząca się z maluchami, ale - nic bardziej mylnego, bo zawiera ona tak wiele ciekawych informacji, że celowałabym w bystre i ciekawe świata przedszkolaki, 
Ogromne, całostronicowe ilustracje  przeplatane rozkładówkami z zadaniami. Po tej lekturze dziecko na pewno zapamięta, co to są koralowce, jakie zwierzęta zamieszkują rafę koralową. 
To pozycja do czytania, oglądania, zgadywania i opowiadania. Przekazuje mnóstwo wiedzy w prosty i przystępny sposób. To również doskonała pozycja na spostrzegawczość, ale też zachęcająca do samodzielnego snucia własnych historii, do kreatywnych poszukiwań. 
Podobają mi się pomysły na wspólne projekty inspirowane głębią oceanów. Można stworzyć własnego żółwia czy imponujące akwarium. A wszystko to bez dodatkowych inwestycji - wyłącznie z dostępnych w domu materiałów. 

"Dobranocki na Gwiazdkę" 


Doskonała pozycja na zimę. Jedna z tych książek, do których na pewno będziemy co roku wracać i przypominać sobie zawarte w niej historie. 
Znajdziemy tu 11 utworów napisanych przez znanych polskich pisarzy - Grażynę Bąkiewicz, Justynę Bednarek, Pawła Beręsewicza, Zofię Beszczyńską, Manuelę Gretkowską, Roksanę Jędrzejewską-Wróbel. Barbarę Kosmowską, Beatę Ostrowicką, Zofię Stanecką, Małgorzatę Strękowską - Zarębę i Agnieszkę Tyszkę. Całości dopełniają znakomite ilustracje Ewy Beniak-Haremskiej. To wzruszające opowieści o tematyce zimowo-świątecznej. Mamy oczywiście swoje ulubione historie w tym zestawieniu, ale wszystkie są naprawdę godne uwagi. Będzie o Klubie Niegrzecznych Dziewczynek, które robią wszystko na opak, o wigilii Myszki Florentyny, wyjątkowych świętach Petunii, o wilczku Lupusie, naleśnikach Świętego Mikołaja, skarpetkowym drzewku, o królu-niemowlaku w korycie na paszę i wiele innych niezwykłych historii. 
Książkę polecam zarówno przedszkolakom, jak i dzieciom wczesnoszkolnym. Piękne, przepełnione emocjami, epatujące niezwykłą świąteczną atmosferą. 
"Ale historia ... Mamy niepodległość" Grażyna Bąkiewicz


Tej książki nie mogło zabraknąć w dzisiejszym zestawieniu. To bardzo dobra seria historyczna dla dzieci w wieku szkolnym. W humorystyczny sposób przekazuje fakty i ciekawostki historyczne. Książka jest bogato ilustrowana i czyta się ją niemal jednym tchem. 
W najnowszej serii przeczytamy o tym, że grupa nastolatków przenosi się do Polski XIX i XX w., żeby przekonać się, komu tak naprawdę Polska zawdzięcza niepodległość - sobie, czy sytuacji międzynarodowej. Emilia Plater, młody Piłsudski, dziewczyny produkujące bomby - takie atrakcje czekają tu na młodych czytelników. 3 komentarze:

  1. ciekawe książeczki, jest w czym wybierać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy "Ale historia ..." nada się już dla sześciolatków?

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetne książeczki dla dzieci! Poznające świat, ale i uczące i edukacyjne :) Takie lubimy najbardziej

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger