1/06/2019

Noworoczna porcja niezwykłych książkowych inspiracji dla dzieci

Takiego zestawienia nie znajdziecie nigdzie. Pozycje do tego wpisu pomagały mi wybrać córki 4- oraz 6-latka. Poprosiłam każdą z nich o podanie 5 książek, które je ostatnio zachwyciły.
Ja również dołożyłam tu swoje trzy grosze, choć muszę przyznać, że to zadanie było naprawdę niełatwe. Przez nasze ręce przewija się tak wiele cudownych książek, że wybór jedynie kilku to prawdziwa tortura :) Ale udało się i oto efekty."Giselle" Charlotte Gastaut


Rozpoczynamy zjawiskową pozycją z koronkowymi ilustracjami o pewnej nieszczęśliwej miłości. Jedna z najpiękniejszych opowieści romantyzmu w tak cudownym wydaniu, że nie możemy się wprost na nią napatrzeć. Moja 6-latka bardzo lubi balet, więc tej pozycji po prostu nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Misterne wycinanki, zachwycające wzory na kolejnych stronach podkreślają wyjątkowość tej historii. Obowiązkowa pozycja dla młodych estetów. 

"Celestynka. Gwiazda na nocnym niebie" Gaëlle Callac


Czy wy widzicie te ilustracje? Naprawdę trudno się im oprzeć. Pod względem treści to bardzo metaforyczna i poetycka opowieść. Historia zapałki, której marzeniem było stać się potrzebną. I choć wiadomo, że zapałka może zapalić się tylko jeden raz, to właśnie ta chwila była jej ogromnym marzeniem. Piękna opowieść o tym, jak ważne jest czynienie dobra i poświęcenie, a do tego jakże wyjątkowo wydana! Książka przypomina pudełko zapałek. Wysuwa się ją z kartonowego opakowania i naszym oczom ukazują się zapałki. Naprawdę wyjątkowa pozycja.

"Hortensja i cień" Natalia O'Hara


Poetycka baśń o dziecięcych lękach i obawach przed tym, co dla nas wydaje się czymś zwyczajnym. Tym razem chodzi o cień. Cudowna opowieść o oswajaniu tego, co niezrozumiałe i tajemnicze. Naprawdę ciekawy sposób przedstawienia dziecku trudnych emocji i znakomity wstęp do ważnej rozmowy. Książka ma wyjątkowo piękną szatę graficzną. "Malala i jej czarodziejski ołówek" Malala YousafzaiAleż to piękna historia! Myślę, że każde dziecko (nie tylko dziewczynki) powinno ją poznać.
Malala Yousafzai to niezwykle odważna dziewczynka, która opisała swoje życie pod rządami talibów. Jej głos usłyszał cały świat, a ona w wieku 17 lat została nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla. Malala w piękny sposób opowiada historię swojego życia, a jej opowieść jest tak niezwykła, ze zainteresuje nawet kilkulatki. Dziewczynka wymarzyła sobie w dzieciństwie czarodziejski ołówek, którym będzie mogła poprawiać rzeczywistość.
Ta książka pomaga dzieciom zrozumieć, jak inne życie wiodą często ich rówieśnicy na świecie i że ich głos również może bardzo wiele.
"Jestem dzieckiem książek" Oliver Jeffers


,,Jestem dzieckiem książek” to prosta historia z pięknym przesłaniem.
Do pewnego chłopca przypływa dziewczynka, która zaprasza go do wspólnej podróży. Mówi, że pochodzi ze świata opowieści. Dzieci wspólnie przemierzają góry z liter, uciekają przed potworem czy chowają za drzewami, zrobionymi ze słów. Ta książka to edytorski majstersztyk, każda ilustracja jest zrobiona z liter i słów. Niezwykle bliskie jest nam przesłanie z niej płynące, o tym, jak ważna w życiu jest wyobraźnia i jaką potęgą są książki, bez których my nie wyobrażamy sobie życia.
"Historie wyciągnięte z kapelusza" Agnieszka Zimnowodzka


Niesamowita książka! To już druga książka z tej serii (po "Historiach zamiecionych pod dywan"), którą jesteśmy zachwyceni. Tym razem bohaterka podróżuje w czasie. Trafia na bal do królewskiego dworu, odwiedza pracownię Pabla Picassa, a nawet jest świadkiem tajnego nauczania! Wierzcie mi, że dzieci pokochają te opowieści. Nic tak dobrze nie przedstawi nam jakiejś historii jak możliwość przeżycia jej na własnej skórze. Dlatego przygody Lilki i Antosia chłonie się z ogromną intensywnością i naprawdę przeżywa. Każda opowieść to mądra historia z przesłaniem. Doskonałą do późniejszych rozmów. 

"Moje małe strachy. Księga odwagi" Jo Witek


Ta książka to ulubiona pozycja mojej 4-latki. Uwielbia wraz z główną bohaterką pokonywać strachy kryjące się w różnych zakamarkach - za szafą, w kuchni, w korytarzu. Każde z tych tajemniczych zjawisk okazuje się być czymś zupełnie zwyczajnym i gdy tylko przyjrzymy się mu bliżej - przestaje nas przerażać. To już druga pozycja o dziecięcych lękach w tym zestawieniu, ale znowu bardzo dobra, a temat dotyczy właściwie każdego dziecka. 

"Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek 2" Francesca Cavallo, Elena Favilli


Kolejna porcja inspirujących historii nie tylko dla dziewczynek. Opowieści utrzymane są w konwencji bajki, są jednostronicowe i każdej towarzyszy znakomita ilustracja.
Dzięki takim pozycjom dziewczynki zachęcane są do odwagi, własnego zdania, asertywności i konsekwencji w realizowaniu swoich marzeń. Czytanie im realnych historii o kobietach, które potrafiły przeciwstawić się całemu światu, żeby urzeczywistnić swoje marzenia albo zrobić to, na czym bardzo im zależało, sprawi, że uwierzą, że mają prawdziwą moc.
To książka, która może całkowicie zmienić ich postrzeganie samych siebie. Pomoże wyzwolić ich wewnętrzną siłę i uwierzyć w swoje możliwości.

"Noc w Leśnej Szkole" Max Ducos


Niesamowita książka francuskiego malarza i ilustratora Maksa Ducosa. Książka jest przepięknie wydana, w dużym formacie, twardej oprawie i pięknie zilustrowana. Ciekawa fabuła i wartka akcja to na pewno wielkie atuty tej książki. Noc w Leśnej Szkole porusza temat przyjaźni pomiędzy dwoma chłopcami: Maksymilianem i Achillesem. Obaj spędzają noc w szkole mieszczącej się w środku puszczy. Jeden z chłopców jest synem dyrektora, drugi jest klasowym urwisem. Mimo dwóch, zupełnie różnych charakterów, chłopcy będą w stanie wspólnie przemierzyć nocą szkołę. Tej nocy i tych przygód długo nie zapomną. Bardzo ciekawa pozycja!

"Kruszynka" Remi Courgeon


Piękna, pouczająca historia i oryginalne ilustracje. Paulina, nazywana Kruszynką, mieszka z ojcem i trzema braćmi. Otaczają ją sami mężczyźni, więc obowiązki domowe spadają na nią. Kruszynka buntuje się i postanawia zmienić taki stan rzeczy. I to dosłownie. Tę książkę szczególnie polecam rodzicom dziewczynek.

"Kobiety i nauka. One zmieniły świat" Rachel Ignotofsky


Skoro książki do tego zestawienia wybierały trzy kobiety, nie może w nim zabraknąć pozycji o mocnych i odważnych dziewczynach :) W tej książce zebrano 50 niezwykłych historii o kobietach naukowcach - od starożytności aż po czasy współczesne. Ich biografie są naprawdę ciekawe i polecam tę książkę nie tylko dzieciom, bo i czytający im rodzice odkryją tu wiele ciekawostek.
To naprawdę niesamowita publikacja, pełna ciekawych, inspirujących treści, po którą zdecydowanie warto sięgnąć.
Każdej z kobiet poświęcono tu dwie strony. Na pierwszej z nich znajduje się duża ilustracja, a na drugiej krótka historia jej najważniejszych dokonań. Dodatkowo znajdziemy tu ciekawostki z jej życia i inspirujący cytat. Całość prezentuje się rewelacyjnie.


"Księga kości. 10 wyjątkowych rekordów w świecie zwierząt" Gabrielle Balkan
I kolejny nasz hit. Wraz z trójwymiarowymi książkami z Wydawnictwa Debit (o których niebawem powiem wam więcej), ta książka towarzyszy nam naprawdę często. Nie znajdziecie tu encyklopedycznej wiedzy, a jedynie krótkie, ważne, fascynujące fakty, które na długo zapadną wam w pamięci.
Obserwacja zwierząt z perspektywy ich kości to naprawdę oryginalny pomysł. Dodatkowo dzieci poznają tytułowe dziesięć rekordów i ich bohaterów: wielkiego płetwala błękitnego, czy maleńkiego ryjówka etruskiego. Dowiedzą się, gdzie zwierzęta mieszkają, czym się żywią, jak długo żyją, przede wszystkim zaś poznają budowę ich szkieletów. Fantastycznym pomysłem jest zamieszczenie na ilustracjach wypukłych faktur szkieletu, dzięki którym czytelnicy mogą dotknąć i poczuć elementy budowy kostnej każdego zwierzęcia.

"Fantastyczna encyklopedia małych stworów" Alicia CasanovaPrzepięknie wydana encyklopedia dla tych, którzy lubią wzbogacić swoje życie szczyptą magii.  Każdy z magicznych stworów został dokładnie scharakteryzowany. Wiemy, czym się żywi, jakiej jest wielkości, w co się ubiera i jak długo żyje. Dodatkowo poznamy charakter tych kreatur i dowiemy się, jak z nimi postępować.`Ilustracje są prześliczne - to dzięki nim stwory wyglądają niemal... trójwymiarowo! Deszczowa wróżka, wróżka pościelowa, skrzat cmentarny, gnom pralki, duszek spiżarniowy - takie cudaki znajdziecie tylko tu.

"Szafa" Magdalena Michalak"Szafa" to książka, która nie tylko zaskakuje formą, ale jest też wypełniona wyjątkowo wartościową treścią. To autorski pomysł Magdaleny Michalak, mojej czytelniczki, któremu kibicuję od samego początku. Magda postanowiła wydać swoją książkę sama, co jest naprawdę odważną i niełatwą decyzją.
Gdy "Szafa" trafiła w moje ręce od razu zrozumiałam, dlaczego Magda zapragnęła ją wydać. Cały pomysł jest tak cudowny, że naprawdę szkoda by było zatrzymać go tylko dla siebie i nie podzielić się nim z innymi. Powstał on pewnego dnia, kiedy Magda starała się pomóc swojej córeczce w problemach z zasypianiem. Wtedy właśnie wymyśliła szafę, do której przed zaśnięciem musimy odłożyć wszystkie sprawy kończącego się dnia i z czystym umysłem udać się na odpoczynek.
,,Szafa” to nie jest standardowa książka, lecz cały pakiet - składa się na niego książeczka  z główną historią, poradami dla rodziców i ilustracjami oraz osobista dedykacja od autorki. Do książeczki dołączona jest także płyta z audiobookiem - bardzo profesjonalnie przygotowana. Mamy do wyboru dwa warianty – z muzyką i bez. Magda czyta swoją opowieść ciepłym, miłym głosem, który pozwala się odprężyć i zrelaksować. Kolejnym elementem należącym do pakietu jest tekturowa szafa, którą można otwierać i zamykać. Ma 5 szuflad, skrywających różne tajemnice. Szafa wykonana jest ze śliskiego papieru, dzięki czemu jest odporna na zabrudzenia.
Szafa jest również bardzo ważnym symbolem, który pomaga maluszkom wyciszyć się, wprawia w dobry nastrój i przygotowuje do snu.
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji poznać tego wyjątkowego projektu, to bardzo was zachęcam do odwiedzin strony Magdy, gdzie możecie go zamówić. Moim zdaniem to najlepsza książka na rynku pomagająca dzieciom w zasypianiu.

Link do strony wydawnictwa: http://mowosfera.com/szafa-ksiazka/

"Gabi i Gator" James Burks


W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć komiksu. Ten wybrała moja córka, jako najlepszy z przeczytanych ostatnio. Ale uwaga, to nie jakiś tam zeszyt, ale prawdziwa księga, bo liczy ponad 180 stron. Została tu przedstawiona niezwykła historia aligatora zwanego Gator. Pewien chłopiec zamówił go, gdy był maleńki, a gdy mama nie pozwoliła mu go zatrzymać, nieroztropny chłopiec spuścił go w toalecie. Gator spędzał więc czas w rurach kanalizacyjnych, a wychodził tylko po to, żeby pożerać pieski. Pewnego dnia poznał rudowłosą dziewczynkę o imieniu Gabi. Dziewczynka nie była, jak jej rówieśnicy - nie była duszą towarzystwa, nie jadła mięsa, lubiła zbierać butelki do recyklingu, grać na tubie i zajmować się ogrodem. Znajomość Gabi i Gatora z czasem przerodzi się w przyjaźń. A czytelnik zrozumie, że prawdziwy przyjaciel akceptuje drugiego takim, jakim jest.


4 komentarze:

 1. Nigdy nie komentuję, ale często do Was zaglądam. Po tym jak wczoraj mój 5-cio letni syn prawie spadł ze śmiechu z krzesła przy czytaniu "Zuzi nad morzem" (wątek o burakach) stwierdziłam, że muszę w końcu Wam podziękować :) Polecacie wspaniałe książki i większość z nich zostaje z nami na długo. Mimo, że chyba zbankrutuję ;) róbcie to dalej!:)Uwielbiamy Wasze inspiracje! Pozdrowienia!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo, ale to bardzo dziękujemy. I polecamy się na przyszłość 😃

   Usuń
 2. Świetny wpis, bardzo dużo propozycji dla najmłodszych :D

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger