4/24/2019

Klocki LEGO - wyjątkowa historia i niezliczone możliwości zabawy

Dziś przybywam z dwiema wyjątkowo dobrymi pozycjami książkowyni z LEGO w roli głównej. 
Pierwsza z nich to kompendium wiedzy na temat  klocków i prawdziwy przekrój historyczny -"LEGO - absolutnie wszystko, co trzeba wiedzieć. Mnóstwo faktów o LEGO". Pięknie wydany album, z mnóstwem zdjęć i ciekawostek. To idealny pomysł na prezent dla fana LEGO.


Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o tych klockach. Bawią się nimi dzieci na całym świecie i z pewnością jest to jedna z najpopularniejszych zabawek (jeśli nie najpopularniejsza), jakie kiedykolwiek wymyślono - na co dzień bawi się nimi około 400 mln osób. Nie każdy jednak wie, że droga do stworzenia LEGO nie była usłana różami, a założyciel marki był bliski poddania się i zrezygnowania ze swojego pomysłu...LEGO jest duńską marką i pomysłem Olego Kirka Christiansena. W 1932 roku założył on niewielką firmę zajmującą się produkcją drewnianych zabawek, jednak interes nie szedł tak, jak Ole by sobie życzył. Mężczyzna nie potrafił wypromować swoich wyrobów choć były przygotowywane z najwyższą starannością. Dwa lata później przedsiębiorstwo przyjęło nazwę "Lego" (skrót od duńskiego "Leg godt" - baw się dobrze). Niestety w 1942 roku w wyniku pożaru Ole stracił wszystko, co udało mu się zbudować. Tragedia sprawiła, że był bliski porzucenia pomysłu o tworzeniu zabawek dla dzieci, jednak zdawał sobie sprawę, że to właśnie na nim spoczywa obowiązek zapewnienia bytu rodzinie i nie poddał się. 15 lat po założeniu firmy zabawkarskiej miejsce zabawek drewnianych zajęły powoli wypierać zabawki z tworzywa sztucznego i dopiero klocki sprawiły, że przedsiębiorstwo zaczęło odnosić sukcesy. Nie wyglądały one jednak wtedy tak jak dziś i przez wiele lat produkt był udoskonalany przez Olego i jego syna Gotfreda. Niestety w 1958 roku Ole zmarł na zawał serca i Gotfred musiał od tej pory sam poprowadzić rodzinny biznes. Nie było łatwo, także z powodu kolejnego pożaru dwa lata później. Gotfred dzięki swojej niezłomności i ciężkiej pracy zdołał odbudować firmę i stopniowo odnosić  coraz większe sukcesy.
Kolejnym właścicielem został wnuk Olego, Kjeld, dopiero w 2004 roku kierownictwo powierzono osobie z zewnątrz.

*Historia klocków na podstawie informacji z filmu "LEGO Story"


LEGO to dziś nie tylko zwykłe klocki. To tradycja i marka, którą rozpoznaje niemal każdy. LEGO jest obecne w książkach, filmach, parkach rozrywki, a i dorosłym często trudno oprzeć się fenomenowi tych niezwykłych klocków. Druga pozycja to "Nauka. Przygoda LEGO w prawdziwym świecie". Znane i lubiane figurki towarzyszą nam tu podczas zgłębiania tajników nauki. W okładce książki ukryta jest prawdziwa figurka naukowca, którą możemy złożyć i dołączyć do swojej kolekcji klocków. Książkę polecam głównie dzieciom szkolnym i ciekawskim przedszkolakom.3 komentarze:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger