4/08/2019

Picturebooki dla przedszkolaków - książki, które dzieciaki uwielbiają

Picturebook z angielskiego to książka obrazkowa. To tłumaczenie nie do końca oddaje jednak ideę tego rodzaju książek. W zdecydowanej większości książek dziecięcych są ilustracje (mniej lub bardziej udane, w większej lub mniejszej ilości). W picturebook'ach ilustracje nie są jedynie zbiorem powiązanych ze sobą tematycznie obrazków, ale opowiadają całą historię. Można powiedzieć, że opowieść jest w nich prowadzona jednocześnie na dwóch płaszczyznach - słownej i ilustracyjnej. Tu tekst i obraz są tak samo ważne.


Małe dzieci w pierwszej kolejności interesują się wizualną stroną książki. Ich uwagę przyciąga ciekawa okładka i ilustracje, to dzięki nim potrafią się skupić na tym, co słyszą. Dopiero z czasem akceptują książki z mniejszą ilością obrazów.
Książki z mocno rozwiniętą stroną ilustracyjną, która niejako samodzielnie opowiada całą historię, dają czytającym wiele możliwości. Można omawiać szczegóły, rozwijać wątki poboczne, komentować zabawne sytuacje, dyskutować o poważnych tematach, na twarzach bohaterów odczytywać emocje i rozmawiać o nich.
Co więcej, picturebooki, to najlepsze książki dla dzieci rozpoczynających pierwsze przygody z czytaniem.

"Ile mamy nóg?" Jim Field, Kes Gray


Niecodzienny sposób przedstawienia matematycznego zadania. W takiej formie, każdy ambitny przedszkolak będzie chciał policzyć nogi kolejnych bohaterów, przy okazji poznając zabawną historyjkę i fenomenalne ilustracje. Jest bardzo kolorowo i ciekawie, bo jak sami się przekonacie, nóg tu będzie tyle, że ich zliczenie okaże się nie lada wyczynem. Na szczęście na ostatnich tronach podsumowano nam zgrabnie ilości kończyn dolnych poszczególnych bohaterów, a na ostatniej stronie czeka odpowiedź. To co, udało wam się prawidłowo wszystko policzyć? :)
"Mogę być w waszej paczce?" John Kelly, Steph Laberis


Problem wykluczenia podany w przesympatyczny sposób - idealny dla przedszkolaka. Kaczorek chce dołączyć do jakiejś paczki i poznać nowych przyjaciół, niestety okazuje się to szalenie trudne. Lwy odrzucają go, bo nie potrafi ryczeć, węże - bo nie potrafi syczeć, słonie - bo nie potrafi trąbić. W końcu nasz Kaczorek postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zakłada własny klub, do którego przyjmuje KAŻDEGO. Gwarantuję wam, że chętnych mu nie zabraknie, a elitarne kluby, które wcześniej go nie przyjęły w swoje szeregi również prędko zapragną znaleźć się w jego wielkiej i różnorodnej paczce.
"Kupa w ZOO" Steve Smallman, Ada Grey


Coś dla tych, którzy lubią niepopularne tematy :) Z doświadczenia wiem, że każde dziecko ma taki etap, kiedy uwielbia książki o kupach i innych tego typu sprawach. Jeśli macie właśnie taki etap, to ta książka będzie idealna. Nie szukajcie tu ani głębi, ani mądrego przesłania - to żartobliwa historia z kupą w roli głównej, z której dzieciaki się wprost zaśmiewają. Stach Niewielki i jego codzienna praca w ZOO polegająca na sprzątaniu klatek z wszelkich nieczystości i wielka świecąca X-kupa zadbają o dobry humor małych czytelników.
"Ratunku! Najmilszy smok na świecie" Jonny Lambert


Zabawna historia miłej smoczycy Saffi, która nie mogła znaleźć sobie miejsca, bo wszędzie budziła przerażenie. Na szczęście w końcu nadarza się okazja, gdy Saffi może udowodnić wszystkim, że ma dobre intencje i tym samym zjednuje sobie mnóstwo nowych przyjaciół. Od tej pory wiodą sielankowe życie w zupełnie nowym miejscu.
"Miś Paplak" Pippa Curnick


Miś gaduła trafia pewnego dnia na bezludną wyspę, zamieszkaną jedynie przez ptaki, które zupełnie nie rozumieją jego języka. Za nic nie potrafią się dogadać, choć obie strony bardzo się starają. Na szczęście sprytne zwierzaki w końcu znajdują sposób na porozumienie i tworzą coś w rodzaju nowego "języka". I kiedy wydawałoby się, że wszystko mają pod kontrolą - na wyspę trafia pies i całą historia rozpoczyna się na nowo :)
"Dziewczyny" Lauren Ace, Jenny Loulie


Poetycka opowieść o dziewczynkach - ich dzieciństwie, dorastaniu i dorosłym życiu. O zabawie, marzeniach i przeciwnościach losu, a przede wszystkim o sile przyjaźni, która trwa przez całe życie i bliskie sobie osoby zawsze mogą na siebie liczyć. To książka o odważnym patrzeniu w przyszłość, bo obok jest ktoś, kto wesprze nas w razie trudności.

Ciekawa, która z książek najbardziej się wam podoba :) Dajcie znać w komentarzach.

1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger