12/01/2019

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! - od 1 do 8 grudnia w Poznaniu

Między 1 a 8 grudnia w Poznaniu ma miejsce naprawdę ciekawe wydarzenie - 37. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Jak co roku organizatorzy zapraszają na panoramę filmów z całego świata dla widzów najmłodszych (już od 5 roku życia), nastolatków i dorosłych, wydarzenia towarzyszące, spotkania z niezwykłymi gośćmi i program dla branży filmowej.


Do tegorocznego programu filmowego Ale Kino! zgłoszono liczbę 3780 filmów ze 115 państw i 6 kontynentów, co stanowi rekord w historii festiwalu! Wśród zgłoszonych tytułów było aż 441 pełnych metraży i 3339 filmów krótkometrażowych, z których ostatecznie wyselekcjonowano prawie 150 najlepszych filmów dla dzieci od 4 roku życia i młodzieży, ale również rodziców i seniorów. W tym roku znalazły swoje miejsce w kilkunastu sekcjach m.in.: konkursowych, Panoramie Dzieci, Panoramie Młodych, Ale Kino! z Piłką, Dokumentalne Ale Kino!, Ale Kino! z dreszczykiem czy Ale Kino! Najnajmłodszego Widza.

W programie znalazły się liczne premiery i pokazy przedpremierowe, m.in.: estońskie “Magiczne święta Ewy” (reż. Anu Aun) szwedzkie “Goliath” Petera Grönlunda i “Sune przeciw Sune” Jona Holmberga, węgierski dramat “Obyś następnym razem umarła :)”, reż. Mihály Schwechtje oraz cenione krótkie metraże, w tym m.in. nagrodzoną studenckim Oscarem “Córka”, reż. Daria Kashcheeva czy “Latawiec” z szansą na nominację do Oscara dla najlepszej krótkiej animacji. W tej sekcji obecne będą również polskie akcenty, m.in.: krótka animacja “Łowy" Mateusza Jarmulskiego oraz fabuła "Jestem tutaj" Agaty Minowskiej

Wśród filmów konkursowych znajdziemy również „Młodego Ahmeda” w reżyserii Jean-Pierre’a i Luca Dardenne, którzy otrzymali Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, „Niezwykłe lato z Tess” nagrodzone na Berlinale i „Kickbokserkę” – laureata Nagrody Młodej Widowni Europejskiej Nagrody Filmowej. W programie również fiński kandydat do Oscara, czyli “Młode, głupie serce” oraz niemiecki “Błąd systemu”. Ten nagrodzony na Berlinale film został też nominowany do Europejskiej Nagrody w głównej kategorii - dla najlepszego europejskiego filmu roku 2019 - oraz w kategorii najlepszej aktorki, czym wyróżniona została zaledwie jedenastoletnia Helena Zengel.Goście festiwalu

W gronie gości tegorocznego festiwalu powitamy m.in. Mischę Kamp i Tamarę Bos - reżyserkę i scenarzystkę filmu “Cały świat Romy”, który w roku 2019 podbijał festiwale filmowe dla młodych widzów na całym świecie. Twórczynie spotkają się z poznańską publicznością i wezmą udział w wydarzeniach Industry/Education Pro z masterclassem o filmie.
Do Poznania, tym razem w roli jurora, powróci również Raško Miljković, reżyser pokazywanych m.in. w Sundance “Łowców czarownic” oraz  Hanneke Schutte, która w swojej karierze reżyserowała samego Willema Dafoe. Grono Jury Międzynarodowego Filmów Pełnometrażowych Dla Dzieci dopełnia Jacek Piotr Bławut, reżyser “Dnia Czekolady”.
W Poznaniu pojawią się również m.in.: Frederike Migom, reżyserka “Binti”, Biel Rossell Pelfort i Maria Morera Colomer, aktorzy z filmu “Moje życie bez Sary Amat”, Małgorzata Imielska, reżyserka nagrodzonego na festiwalu w Gdyni filmu “Wszystko dla mojej matki”, twórcy tworzonego również w Wielkopolsce filmu “Władcy Przygód. Stąd do Oblivio” czy Martin Lund, reżyser filmu “Psychobitch”. W sumie na Ale Kino! pojawi się niemal dwustu gości - twórców filmowych i przedstawicieli branży.


Ale Kino! dla branży filmowej: Industry/Education Pro

Jak co roku, silny filmowy fundament festiwalu uzupełnią spotkania branżowe, w tym spotkania edukatorów filmowych i filmowe forum nauczycieli. Ale Kino! Industry / Education Pro to wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Ale Kino!, stanowiące szeroką platformę wspólnego spotkania i rozmowy o kinie dla dzieci z udziałem środowisk filmowych i pedagogicznych. W programie m.in.: prezentacje działań wspierających polskie kino dla dzieci – podsumowanie roku 2019, rozmowa “Jakie może być / powinno być / będzie polskie kino dla dzieci?” oraz projekcja filmu “Cały świat Romy” razem z Q&A z reżyserką Mischą Kamp i scenarzystką Tamarą Bos.

Z kolei Filmowe Forum Nauczycieli w tym roku przebiegnie pod hasłem „Przywrócenie równowagi – kino dla młodych widzów wobec antropocentryzmu” i pozwoli na przyjrzenie się destrukcyjnej działalności człowieka wobec środowiska oraz zachęci do działań proekologicznych. W programie m.in.: spotkanie “Pokusa apokalipsy. Jak myśleć o kryzysie ekologicznym, by nie ulec katastrofizmowi” z Edwinem Bendykiem, dziennikarzem, publicystą, pisarze,, kierownikiem Działu Naukowego tygodnika „Polityka”, wykład Adama Kruka, krytyka filmowego, dziennikarza, wykładowcy Uniwersytetu Wrocławskiego “Eko-kino? Próby wyjścia kina poza antropocentryzm”.

Jak mówi Jerzy Moszkowicz, dyrektor festiwalu: Na początku XXI wieku polski film fabularny dla dzieci w zasadzie zniknął z ekranów, a film animowany istniał zaledwie szczątkowo. Nieliczne, nawet jeżeli znakomite, wyjątki, potwierdzały tylko regułę. Na szczęście, po więcej niż dekadzie posuchy, stan ten, co prawda z wolna, ale wydaje się zmieniać. Dzieje się coś ważnego, nowego: scenarzyści, reżyserzy i producenci coraz częściej spoglądają na kino dla najmłodszych nie jako na mało znaczący gatunek bez perspektyw, ale zaczynają upatrywać w nim zarówno możliwość artystycznej ekspresji i rozmowy z ciekawą grupą odbiorców, jak i potencjał biznesowy. Pojawiają się także niezwykle ciekawe inicjatywy wspierające rozwój nowego polskiego kina dla dzieci.
Staramy się do nich dołączyć, między innymi poprzez umieszczenie w naszym programie wydarzenia Ale Kino! Industry / Education Pro. Jego celem jest stworzenie forum debaty o kinie dla dzieci ze wspólnym udziałem środowisk filmowych i pedagogicznych. Właśnie w owej „wspólności” upatrujemy największą wartość projektu. Festiwal co roku odwiedzają niezwykli nauczyciele, łączący wysokiej klasy profesjonalizm pedagogiczny z pasją do kina. Dla swoich uczniów są prawdziwymi przewodnikami w świecie kinematografii, a w oglądaniu z nimi filmów widzą szerokie możliwości wychowawcze i edukacyjne, znacznie wykraczające poza stereotypową kinową rozrywkę czy „lekturowość”. Ich wiedza i doświadczenie w pracy z najmłodszymi stanowią, w naszym przekonaniu, znakomitą podstawę do rozmowy o filmie dziecięcym.
Z tego dialogu każdy coś wyniesie: filmowcy lepszy obraz swoich przyszłych odbiorców, realną wiedzę o ich potrzebach i zainteresowaniach, a sami nauczyciele możliwość głębszego zapoznania się z procesem powstawania i rozpowszechniania filmu oraz z ludźmi weń zaangażowanymi.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.Koziołek Matołek laureatem Platynowych Koziołków 37. Ale Kino!

O naszym tegorocznym laureacie pisano, że stał się ikoną kultury popularnej i dziedzictwem narodowym. Porównywano go do uniwersalnego Ulissesa, ale także upatrywano w nim arcy – Polaka, nie tylko ze względu na kolorystykę ubioru. A przecież, chociaż rogaty i brodaty, wszelako to dzieciak w krótkich spodenkach. Trochę naiwny, trochę pogubiony, wpada co chwilę w tarapaty, bo rzeczywistość zdaje się go mocno przerastać, aby jednak za moment pomysłowo wyjść z opresji. Za to dzieci go kochają, bo i one co rusz znajdują się w opałach, wynikających z ich „pacholęctwa” właśnie, z których chciałyby się salwować z gracją i poczuciem humoru naszego bohatera. Nazwisko ma jak przezwisko, jednakże na każdy kroku udowadnia, że ani on głupi ani nieudolny, tylko, jakbyśmy mądrze dzisiaj powiedzieli, kreatywny i przedsiębiorczy. Prawdziwa i wyjątkowa – polska koza sukcesu.

Nagrodę specjalną 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! – Platynowe Koziołki – postanowiliśmy przyznać Koziołkowi Matołkowi, bohaterowi zrodzonemu w książkach obrazkowych Makuszyńskiego i Walentynowicza, który, co było jeszcze jednym jego triumfem, docierał do kolejnych pokoleń dzieci za sprawą serialu Dziwne Przygody Koziołka Matołka, którego produkcję rozpoczęto 60 lat temu, w Studio Miniatur Filmowych w Warszawie.
Nie sposób przy tym nie wspomnieć, że debiut ekranowy Koziołka miał miejsce już jedenaście lat wcześniej, w filmie Koziołek Matołek kontra Krwawy Joe, nakręconym w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej*.

* Informacja prasowa festiwalu, zdjęcia ze strony https://alekino.com/


Program festiwalu dostępny jest na stronie www.alekino.com/program 
Bilety na filmy są w rewelacyjnych cenach - 5 i 8 zł.


Ale Kino! to niesamowicie ciekawy festiwal przeznaczony dla młodych widzów – niezależnie od wieku. Jeśli jesteście ciekawi świata, otwarci, gotowi na przekraczanie granic własnej wyobraźni -  to wydarzenie jest dla was. Odnajdą się tu zarówno ci, którzy stawiają w kinie swoje pierwsze kroki, jaki i ci, którzy są już dobrze obeznani w temacie. Organizatorzy wierzą, że kino jest sztuką, miejscem spotkania i dialogu. I my także w to wierzymy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger