3/16/2020

6 książek dla dzieci, od których trudno się oderwać

Dziś nasze top 6 ostatnich tygodni. Znowu będzie coś dla tych młodszych i nieco starszych czytelników - bo jak zapewne wiecie nasze pociechy mają od 3--8 lat :)
A ponieważ ostatnio wszyscy dużo czasu spędzamy w domu, to czytamy jeszcze więcej niż na co dzień.Sytuacja w jakiej się znaleźliśmy na pewno jest niecodzienna. Na szczęście są internetowe księgarnie z dostawą do paczkomatów :) 
Ja niezmiennie polecam www.drugiewydanie.pl - z bardzo dobrymi cenami i obsługą :)


"Guzikowa książka" Sally Nicholls, Bethan Woollvin


Fenomenalny pomysł i świetna książka aktywnościowa. Każda strona to inny przycisk, który oznacza określone zachowanie. Jeśli już sięgnęliście po tę lekturę, to z pełnymi konsekwencjami - ale uprzedzam, wybuchy śmiechu są nie do skontrolowania :)
Całą książka jest kartonowa i ma zaokrąglone rogi. Dzieci z radością wciskają przyciski a potem wykonują zadania doskonale się przy tym bawiąc. My mamy już swój ulubiony guzik, ale nie zdradzę wam, który :)


"Historia kolorów. Jak kolory kształtowały świat" Clive Gifford, Marc-Etienne Peintre


Niezwykle barwna książka o pochodzeniu pigmentów. Sięgając po nią nawet nie sądziłam, że te historie mogą być tak wciągające! Każdy barwnik to inna opowieść. Całość podzielona jest na 6 części. Są tu żółcienie (6 odcieni), czerwienie (5 odcieni), fiolety (3 odcienie), błękity (5 odcieni), zielenie (3 odcienie oraz na koniec kontrast - czerń i biel. 
Większość opisanych tu pigmentów była dla mnie nieznana, więc lektura wciągnęła mnie tak samo jak moją 8-latkę. Taka na przykład gumiguta (odcień żłótego), uzyskiwana z drzew mangostanu - poprzez nacięcie i zbieranie soku przy pomocy kawałka bambusa. Potem ów sok był podgrzewany, twardniał i zmieniał się w brązowe grudki, przypominające popularne ciągutki. Dopiero po dodaniu wody uzyskiwano wyrazistą, żółtą barwę. Albo koszenila, barwnik z kaktusowych chrząszczy. Do wyprodukowania kilograma takiego barwnika potrzeba było ponad 140 tysięcy wysuszonych, a następnie zmielonych chrząszczy. Z kolei purpura tyryjska uzyskiwana była ze śluzu ślimaków morskich - ogromne ich ilości zgniatano i pozostawiano na słońcu. Towarzyszył temu nieprawdopodobny odór. Do uzyskania grama barwnika potrzeba było ponad 9 tysięcy ślimaków.
"Tak wiele rzeczy. So many things" Maya Hanisch


Ta książka bardzo umila nam ostatnio siedzenie w domu. To przepiękny słownik obrazkowo - tematyczny. Cudownie zilustrowany, dwujęzyczny, podzielony na 17 obszarów tematycznych. Jest tu: sport i rekreacja, ogród, pogoda i geografia, posiłki, wieś, ubrania, pojazdy, zakupy w sklepie i na targu, plaża, szkoła, miasto, dom, zabawa, zwierzęta, kwiaty i ptaki. Podpisy są doskonale wplecione w grafikę książki i bardzo dobrze się z nią komponują. Nawet nie sądziłam, że taka forma może tak dobrze sprawdzić się u dzieci. Już po pierwszej lekturze zapamiętały mnóstwo nowych słów w języku angielskim. Książka świetnie sprawdzi się również u 2-letnich maluchów, które opanowują swój język ojczysty, a z czasem możemy dołączyć do wspólnej lektury słówka w języku angielskim.
"Ronja, córka zbójnika" Astrid Lindgren


To zdecydowanie jedna z najlepszych książek dla dzieci. To powieść, która nie traci na aktualności, choć powstała prawie 40 lat temu! Znakomita przygodówka, która uczy samodzielności i raczenia sobie w życiu. To także najlepsza nauka zasad bezpieczeństwa, jaka tylko przychodzi mi do głowy.
– I uważaj, żeby nie zabłądzić w lesie.
– A co mam robić, jak zabłądzę? – zapytała Ronja.
– Odnaleźć właściwą ścieżkę.
– Aha – powiedziała Ronja.
– I uważaj, żeby nie wpaść do rzeki.
– A co mam robić, jeśli wpadnę do rzeki? – spytała Ronja.
– Pływać.
– Aha – odparła Ronja.
– I uważaj, żeby nie wpaść w Diabelską Czeluść.
Mattis miał na myśli przepaść, która dzieliła na dwoje Zamek Mattisa.
– A co mam robić, jeśli wpadnę w Diabelską Czeluść? – zapytała Ronja.
– Wtedy nic już nie zrobisz – odparł Mattis i wydał z siebie ryk, jak gdyby zwaliły się na niego nieszczęscia całego świata.
– Aha – powiedziała Ronja, gdy Mattis przestał wyć. – W takim razie nie wpadnę w Diabelską Czeluść. Coś jeszcze?
– O tak, sporo – odrzekł Mattis. – Ale tego nauczysz się z czasem sama.
Książka bardzo mądra i niesamowicie wciągająca. Znamy ją niemal na pamięć. Polecam w tym wydaniu książkowym, w formie audiobooka (świetnie przeczytana przez Wojciecha Malajkata), a także w formie przedstawienia w krakowskiej Grotesce.
"Atlas cudów świata" Ben Handicott, Lucy Letherland


Siedząc w domu wcale nie przestajemy podróżować. Robimy to przy pomocy takich genialnych książek, jak ta. Wielkoformatowa książka, przybliżająca dzieciom - i nie tylko im różnorodność i piękno świata. Cuda świata - zarówno budowle, jak i zjawiska naturalne., które naprawdę trzeba znać. Książkę rozpoczyna mapa świata z ilustracjami najsłynniejszych atrakcji turystycznych. Treść podzielona jest geograficznie - 7 kontynentów a na nich miejsca, które zasługują na naszą szczególną uwagę. W Australii i Oceanii odkryjemy Uluru, w Europie - zorzę polarną, Mont-Saint-Michel, Koloseum, Hagia Sophia, zamek Neuschwanstein, wieżę Eiffla, zespół pałacowy Alhambra, Stonehenge, Krzywa Wieża w Pizie i bazylika Sagrada Familia, w Ameryce Północnej poznamy Dolinę Śmierci, Kilauea, El Capitan w Dolinie Yosemite i Chichen Itza, w Azji odkryjemy Mount Everest, Wielki Mur Chiński, Tadż Mahal, Angkor Wat, Zkazane Miasto, Rów Mariański, Burdż Chalifa i skalne miasto Petra, w Ameryce Środkowej i Południowej zwiedzimy Machu Picchu, Great Blue Hole, Pantanal i Wyspę Wielkanocną, w Afryce poznamy piramidę Cheopsa, wulkan Ngorongoro i Wielki Meczet w Dżenne i na koniec Antarktykę. 
Cudowne ilustracje i bardzo ciekawe opisy. Baaardzo polecam.

"Mafalda. Wszystkie komiksy" Tom 1, Quino


I na koniec komiks, który bardzo nas wciągnął.To seria argentyńskich komiksów autorstwa Quino. Ukazywała się ona w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Główną bohaterką jest Mafalda - urocza i bezkompromisowa dziewczynka, zatroskana losem świata. Zawsze ma swoje zdanie i nie boi się go głosić. Mafalda została przetłumaczona na około 30 języków, na jej podstawie powstały kreskówki i film animowany.
Mafalda uwielbia Beatlesów, nie lubi zupy i ma feministyczne poglądy. Marzy o tym, żeby pracować dla ONZ.
Jej mama prowadzi dom, kiedyś marzyła o tym, żeby zostać zawodową pianistką. Tata Mafaldy pracuje w agencji ubezpieczeniowej, kocha rośliny doniczkowe i swojego citroena :) Mafalda ma też przyjaciół - Felipe - który cały czas buja w obłokach i świetnie gra w szachy, a koleżanka Libertad marzy o rewolucji. Komiks jest czarno - biały i czyta się go fantastycznie.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger