7/03/2020

Ciekawe książki dla dzieci na wakacje i nie tylko

Dziś mam dla was całą masę świetnych nowości książkowych. Jak zawsze będą propozycje dla młodszych i starszych przedszkolaków. Nie wiem jak wy, ale w czasie wakacji wcale nie czytamy mniej - raczej więcej :) Bo czytanie na łonie natury czy na leniwym wyjeździe jest najlepsze!


"Rety! Ktoś nowy na placu budowy!" Sherri Duskey


Kto nie zna pierwszej książki o usypianiu pojazdów budowlanych ten gapa :) Przez długi czas była poza zasięgiem moich możliwości, bo dostępna jedynie na portalach aukcyjnych, gdzie osiągała zawrotne ceny. Do niedawna, bo jedno z naszych ulubionych wydawnictw - "Nasza Księgarnia" zdecydowało się ją wznowić i tym samym umożliwić poznanie je tysiącom dzieci w Polsce. 
Po zakochaniu się w pierwszej części przyszła kolej na wersję gwiazdkową - równie uroczą. Dlatego też najnowsza część po prostu musiała znaleźć się na naszej półce.
Książka umila zasypianie naszemu 3-latkowi, ale i starsze dziewczynki nie narzekają na tę sympatyczną rymowaną, ślicznie zilustrowaną lekturę. W tej części do znanych i lubianych bohaterów dołączają nowi - budowlana brygada się powiększa i na pewno zaciekawi małych miłośników wszelkich pojazdów :)

"Dusia i Psinek Świnek. Wielka miłość" Justyna Bednarek


Ta seria jest urocza. Wspaniale opowiada o problemach, z którymi borykają się przedszkolaki. Z dystansem i językiem zrozumiałym dla małych dzieci. Kiedy trzeba jest na serio, kiedy trzeba - z przymrużeniem oka. Bardzo sympatyczna rodzina głównej bohaterki i jej przedszkolne perypetie czyta się znakomicie. Dla lepszego zrozumienia przedstawionego tu problemu autorka stosuje ciekawy sposób - pokazuje świat oczami maskotki Dusi. Psinek Świnek ma swoją alternatywną rzeczywistość :)
W tej części przeczytamy o nowym chłopcu w grupie Dusi, który bardzo imponuje rówieśnikom - ciekawą fryzurą, strojem i swoimi opowieściami. Daje Dusi w prezencie lalkę i wszystko wskazuje na to, że awansował na najlepszego przyjaciela dziewczynki. Tomkowi wcale się to nie podoba - i trudno mu się dziwić. Czy przyjaźń z Dusią przetrwa? Jak Klaudiusz odnajdzie się w klasie i kogo pozna Psinek Świnek? Te i inne ciekawostki rozwiążecie podczas wspólnej lektury.


'


"Detektywi z Tajemniczej 5. Zagadka ducha Chopina" Marta Guzowska

Bardzo zdążyliśmy polubić tę serię, tym razem odwiedzimy dworek w Żelazowej Woli, gdszie w bardzo tajemniczych okolicznościach dochodzi do zaginięcia rękopisu Chopina. Anka, Piotrek i Jaga muszą przeprowadzić śledztwo. Jak zawsze będzie trzeba wykazać się logicznym myśleniem i umiejętnością wyciągania trafnych wniosków i uważną obserwacją.
Początkowe podejrzewanie sił nadprzyrodzonych ostatecznie okaże się błędne, ale zagadka wcale nie będzie prosta. Jak zawsze czytelnicy będą mogli zaangażować się w odkrycie tej tajemnicy. Polecam miłośnikom zagadek i łamigłówek.
"Zosia z ulicy Kociej. Dolce vita" Agnieszka Tyszka

W najnowszej części o przygodach Zosi, wybierzemy się wraz z nią i jej rodziną do Toskanii. Główna bohaterka jest bardzo sceptycznie nastawiona do wycieczki, nie potrafi cieszyć się wyjazdem. Kamper, którym mają jechać wcale jej się nie podoba, jest brudny i nieciekawy. Jak zapewne możecie podejrzewać wyjazd dostarczy jej całą masę ciekawych wrażeń.
Bardzo wam polecam tę serię, od pierwszego tomu. W tej części Zosia jest starcza, wkracza w okres dojrzewania, wraz ze wszystkimi typowymi dla tego okresu zachowaniami. W tej serii bardzo lubimy poczucie humoru autorki, a także pozytywne emocje, jakie przekazuje - rodzinna miłość, akceptacja, zrozumienie i dużo, dużo ciepła. Bardzo lubimy czytać ją z moją ośmiolatką.
Całość wzbogacona interesującymi ilustracjami Agaty Raczyńskiej, co dodatkowo umila lekturę. 
"Lato na Rodos" Katarzyna Ryrych

Książka zdobyła nagrodę główną w kategorii wiekowej 10-14 lat w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. To naprawdę przyjemna lektura, która udowadnia, że lato w mieście również można spędzić przyjemnie, ale też piękna opowieść o dwóch kolegach (jeden z autyzmem, drugi z zespołem Touretta) i ich zmaganiem z otaczającą rzeczywistością. Na szczęście trafiają oni do wyjątkowego miejsca - Dziczy, w którym nikt nikogo nie ocenia, każdy akceptuje innych i jest akceptowany. Każdy dzień to dobra zabawa i nauka nowych umiejętności, odkrywanie przyrody, praw fizyki, astronomii. Zaniedbana i opuszczona część ogródków działkowych staje się ich azylem, miejscem ucieczki od wszystkiego, co męczy i przytłacza. 
Historia opowiedziana jest z punktu widzenia Porszaka, chłopaka z autyzmem, którego nikt nie rozumie. To przepiękna opowieść o tolerancji i samoakceptacji oraz odkrywaniu samego siebie.
  
  "Wstydu za grosz" Zuzanna Orlińska


Książka nagrodzona w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży (II miejsce). Bohaterkami są trzy kobiety: babcia, mama i córka. Każda z nich ma swoje własne troski i problemy. Babcia - energiczna pani reżyser, ma problem ze znalezieniem pracy. Mama - niedawno się rozwiodła i nadal mocno to przeżywa. Córka - jest gimnazjalistką, z własnym sposobem patrzenia na świat.
Bardzo spodobała nam się ta opowieść, to historia słodko - gorzka, nie stroniąca od trudnych tematów, a jednocześnie pogodna i z pozytywnym przesłaniem. Rozstanie rodziców, trudności seniorów na rynku pracy, problemy nastolatków. Finał rozegrany po mistrzowsku, resztą, jak cała opowieść. Polecam!"Tam, gdzie zawracają bociany" Joanna Jagiełło

Bociany Małe to wioska, w której nawet przysłowiowe bociany zawracają, bo nic tam nie ma. Jest tu sklepik, zaniedbane jezioro i ruiny szpitala psychiatrycznego. Jest tu także nowoczesny ośrodek wypoczynkowy Gniazdo i pamiętający lata świetności - Szuwarek. Do Gniazda przyjeżdża piętnastoletnia Lena, a do Szuwarka - Szymon. Tę dwójkę dzieli niemal wszystko, ale odnajdą wspólny język, który pomoże im wyzwolić się od bolesnych wspomnień.
To nie będzie mdła opowiastka o nastoletnich związkach, ale kawał dobrej lektury o rzeczywistości , nawet tej trudnej i niezrozumiałej. To wyjątkowe lato zmieni w życiu obojga bohaterów bardzo wiele, pozwoli im dorosnąć. Opowieść wciąga i porusza, wręcz buzuje od emocji. Polecam zarówno starszej młodzieży, jak i dorosłym, którzy chcą wrócić do młodzieńczych lat.
2 komentarze:

  1. Wszystkie książki są tak świetne ze sama bym je czytała :))

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie znam żadnej, a wydają się super.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger