10/25/2020

Serie książek dla 7-latków, które zachęcą do samodzielnego czytania

 Często pytacie mnie o to, jak zachęcić dziecko do samodzielnego czytania, piszecie, że dziecko lubi, gdy się mu czyta, ale samodzielnie niechętnie sięga po książki. Na blogu pisałam już kilkukrotnie na ten temat, więc pewnie będę się powtarzać, ale moim zdaniem sekret tkwi w odpowiednim wyborze książki :) Dziś pokażę wam kilka świetnych serii, które doskonale sprawdzą się u początkujących czytelników.


JAK POWINNA WYGLĄDAĆ IDEALNA KSIĄŻKA DO SAMODZIELNEGO CZYTANIA?


ciekawa tematyka - to najważniejsze kryterium. Nie ma nic gorszego niż nudna książka dla początkującego czytelnika.

zrozumiały język i dynamiczna treść

niewielka objętość i format - wielkie księgi mogą przerazić i zniechęcić dziecko

duże litery - to bardzo ważne, żeby treść nie była pisana drobnym maczkiem, bo młody czytelnik szybko się zniechęci. To istotne nie tylko dlatego, że duże litery łatwiej się czyta, ale też dlatego, że sprawne pochłanianie kolejnych stron działa bardzo motywująco.

ilustracje - potrafią znakomicie uzupełnić czytany tekst

seria - zapewnia ciągłość, dziecko może sięgać po kolejne tytuły i przedłużać przygodę z ulubionymi bohaterami

Seria o Duni - Eva ErikssonTytułowa Dunia jest mądrą i wrażliwą dziewczynką. Jej mama nie żyje i opiekuje się nią tata. Dziewczynka na co dzień musi stawiać czoła licznym przeciwnościom losu - takim jak wyprowadzka przyjaciółki czy dokuczanie ze strony szkolnych rówieśników, ale dzięki wrodzonemu optymizmowi udaje jej się przetrwać trudne chwile.
Ta seria jest dla mnie szczególnie ważna również dlatego, że chyba najpiękniej ze znanych mi książek dla dzieci opisuje relację ojciec - córka. Piękną i bliską relację, opartą na wzajemnym zrozumieniu, szacunku i ogromnej miłości.
Książki z tej serii czyta się fantastycznie. Przygody Duni są dobrze znane niejednemu 7-latkowi, a ponieważ są świetnie opisane, z perspektywy dziecka, dzieci uwielbiają o nich czytać.
U nas jedna książka musi być przeczytana od początku do końca, inaczej nawet się za nią nie zabieramy, bo od Duni naprawdę nie można się oderwać. Nie raz łapałam się na tym, że czytam już "ostatni rozdział" i ani się obejrzałam dotarłam do ostatniej strony.
Do tej pory w serii wydano 7 tytułów, niedawno ukazał się ostatni: "Lepsza miłość niż brak miłości". W najnowszej książce pięknie pokazany jest wątek przyjaźni. Dunia od dłuższego czasu nie widziała się z Fridą i dziewczynki bardzo za sobą tęsknią. Co więcej, główna bohaterka przebyła ciężką chorobę, a następnie udała się w niezwykłą podróż do Rzymu, aby ratować związek swojego taty.
W czasie pobytu we Włoszech Dunia uczestniczy w ślubie swojego taty i dowiaduje się o czymś, co zmieni życie całej jej rodziny.
Seria: Biuro detektywistyczne Lassego i Mai - Martin WidmarkZanim poznaliśmy "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai", słyszałam o tej serii wiele dobrego. Wiele znajomych mam zapewniało mnie, że u ich dzieci właśnie dzięki niej nastąpił przełom - dzieci, które wcześniej niechętnie zaglądały do książek, tu pochłaniały jedną po drugiej. I zdecydowanie zgadzam się w tym wszystkim. To znakomita szwedzka seria "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai", która zawiera wątek kryminalny i wciągające zagadki, które dzieci samodzielnie rozwiązują. A co może bardziej zainteresować młodego czytelnika, niż tajemniczy wątek, zagadka i niespodziewane rozwiązanie? Bo naprawdę nie zawsze łatwo jest przewidzieć, kto jest sprawcą całego zamieszania. Książkę czyta się błyskawicznie. Dobrze, że 8 części znalazłyśmy w naszej bibliotece, bo nasze domowe zasoby bardzo szybko się skończyły :)
Bohaterami jest para przyjaciół w wieku szkolnym, którzy prowadzą wspólnie biuro detektywistyczne i pomagają mieszkańcom miasteczka Valleby złapać rzezimieszków, którzy mają coś na sumieniu.
Książki są niewielkie, mają twardą oprawę i bardzo charakterystyczne ilustracje, które mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Nam się podobają, bo są inne i nieoczywiste. Bardzo pasują do aury tajemniczości i chłodnego, szwedzkiego klimatu.
Niedawno Helenka przeczytała najnowszą część: "Tajemnica filmu", w której światowej sławy reżyser zamierza nakręcić w miasteczku Valleby film o miłości. Rozpoczyna się casting na drugoplanową rolę męską, ale zostaje przerwany z powodu włamania do salonu optycznego. Nasi bohaterowie ruszają do akcji, żeby rozwiązać tę niecodzienną zagadkę.

Seria: Biuro detektywistyczne nr 2 - Jorn Lier Horst


Tajemnice, zagadki, podejrzani, dowody, ten klimat dzieci bardzo lubią.
W tej serii głównymi bohaterami są Tiril i Oliver oraz ich pies Otto. W pierwszym tomie mali detektywi starali się rozwikłać zagadkę znikających drożdży i nie tylko :). 
Jorn Lier Horst znany mi jest z młodzieżowej serii C.L.U.E., która swego czasu bardzo przypadła mi do gustu, w planach mam też przeczytanie "Jaskiniowca". Podczas lektury jego książek można wyczuć, że pracował w biurze detektywistycznym - doskonale prowadzi akcję, dawkuje emocje i sprawia, że czytelnik pochłania jego książki błyskawicznie.
"Biuro detektywistyczne nr 2" to świetna pozycja dla małych mistrzów dedukcji i miłośników zagadek. Na początku poznajemy bohaterów i ich bliskich, a zakończenie tej książki wcale nie jest oczywiste i przewidywalne dla młodych czytelników. 
W najnowszej części "Operacja Czarny Las", młodzi bohaterowie będą chcieli rozwiązać tajemnicę Czarnego Lasu i dowiedzieć się, dlaczego ptaki w nim nie śpiewają .

Seria: Pola i Buster - Sally Rippin


W tej serii dotychczas pojawiły się dwa tomy. To przepiękną opowieść o przyjaźni i braku społecznej akceptacji dla inności.
W świecie przedstawionym w tej serii żyją wiedźmy i maszkarony. Wiedźmy mają status tych "lepszych" - wykształconych, eleganckich, kulturalnych, podczas gdy maszkarony są brzydkie i nieokrzesane, należą to tzw. "gorszego sortu". W tym właśnie świecie rodzi się przyjaźń wiedźmy Poli i maszkarona Bustera. Muszą spotykać się w sekrecie. Zdają sobie sprawę, że nie pasują do swoich światów i tylko w swoim towarzystwie czują się dobrze, wiedzą, że wzajemnie się lubią i akceptują. 
Niestety w pewnym momencie Pola będzie musiała wybrać, czy staje po stronie wiedźm i odwraca się od przyjaciela, czy pozostaje mu wierna.
Piękna i zabawna historia.
Seria: Halvdan Wiking - Martin Widmark


Nowa, znakomita seria książek Martina Widmarka, która niedawno trafiła do kin. Bardzo ubolewam nad tym, że jest tak mało znana, bo moim zdaniem to rewelacyjna seria dla dzieci 7+. Mamy tu wszystko, co w dobrej ksiażce przygodowej być powinno - wartką akcję, wyrazistych bohaterów - chłopcy mogą identyfikować się z Haldvanem - głównym bohaterem, dziewczynki z Meią - świetną łuczniczką, nie brakuje też zagadek, żartów i bójek. Naprawdę, ciężko oderwać się od lektury - moje dziecko nie reaguje na wołanie na kolację, gdy zamknie się z książką w pokoju musi przeczytać ją od deski do deski. Książka opowiada o czasach Wikingów, ale język jest uproszczony, a fabuła dostosowana do wieku czytelników. Pod względem objętości książka nie przytłacza, ale zawiera wszystko, co w dobrej powieści być powinno. Dwóch bohaterów - Haldvan i Meia, dwie wioski Östbyn i Västbyn, z których jedna jest pogańska, a druga chrześcijańska. Dzieci najpierw się obserwują, a potem zaprzyjaźniają - wbrew wszystkiemu, podziałom i wzajemnej nienawiści mieszkańców obu wiosek. Wspaniały pretekst do porozmawiania z dzieckiem na temat różnic i konfliktów na tle kulturowym i religijnym.
Z okazji ekranizacji książki wydawnictwo Mamania wydałą serię w limitowanym pakiecie. W skład pakietu wchodzą: Puchar wodza, Grób obcego, Wilcze serce.


Seria o Sigge - Lin Hallberg


To seria dla dzieci kochających konie. Opowiada o przygodach kucyka Sigge, pochodzi ze Szwecji i jest bardzo popularna.
Te książki są idealne dla dzieci czytających samodzielne - krótki tekst, duże litery, spore odstępy pomiędzy linijkami i czarno-białe ilustracje. Autorka serii mieszka w niewielkim gospodarstwie w Skanii i hoduje kuce szetlandzkie. Była instruktorką jazdy konnej. Ciekawostką jest, że tytułowy kucyk Sigge istnieje naprawdę :)
Ciekawa, ślicznie zilustrowana książka, poruszająca tematy dotyczące siedmiolatków - zwłaszcza problemy z rówieśnikami. Do tej pory ukazało się aż 8 tytułów z przygodami Sigge.
Podręcznik dla Superbohaterów - Elias & Agnieszka Vahlund


Główną bohaterką książki jest dziewięcioletnia Lisa. Dziewczynka niedawno przeprowadziła się do babci i zaczęła naukę w nowej szkole. Jej mama musiała na kilka miesięcy wyjechać za granicę. Niestety początki w nowej szkole są niełatwe. Kilku chłopców z klasy dokucza jej z powodu dużych uszu. Przezywają ją i straszą w drodze powrotnej do domu niemal codziennie. Dziewczynka najczęściej szuka schronienia w pobliskiej bibliotece. Pewnego razu tam właśnie znajduje niezwykłą książkę, która da początek wspaniałej przygodzie. Książka ta, to „Podręcznik dla Superbohaterów”, w którym znajdują się opisy supermocy i odpowiednich treningów. Lisa wypożycza książkę i postanawia wypróbować zawarte w niej techniki.
Książkę czyta się błyskawicznie, to właściwie powieść graficzna. Temat, jaki w niej podjęto jest bardzo aktualny i trudny, bo dotyczy przemocy w szkole. Fabuła jest dynamiczna i wciągająca.
Nawet, jeśli dziecko nie jest bezpośrednią ofiarą przemocy w szkole, to często zdarza się, że świadkiem sytuacji gdy ktoś się nad kimś znęca. Ta książka może być znakomitym pretekstem do rozpoczęcia rozmowy na ten temat.
Bardzo się cieszę, że bohaterką książki jest dziewczynka, która postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Do tej pory ukazało się 5 tytułów tej znakomitej serii dla początkujących czytelników. Kolejna już jest zaplanowana.
Co dorzucilibyście do tego zestawienia? Jakie serie książek dla dzieci 7+ sprawdziły się u was?

1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger