1/28/2014

Czysta woda, zdrowia doda!

Krakowskie powietrze nie należy niestety do najczystszych... Smog osiedlił się tu chyba na dobre - nie mylić ze smokiem wawelskim, który nam tu wcale nie przeszkadza - wręcz przeciwnie :-) 
Natomiast w kwestii jakości wody z kranu, Kraków stoi na bardzo wysokim poziomie :-)
W ubiegłym roku rozpoczęła się kampania mająca na celu uświadamianie mieszkańców grodu Kraka, jak dobra jakościowo woda dostarczana jest do ich kranów. Jednocześnie postanowiono rozprawić się z mitami  na temat popularnej "kranówki". Przyznam się, że ta kampania (z jej szczegółami możecie zapoznać się TU) sprawiła, że przełamałam się i od czasu do czasu piję wodę z kranu. I jakkolwiek do jej jakości nie mam zastrzeżeń (gwarantują ją codzienne kontrole), to jej smak i zapach niezbyt mi odpowiadają. 
Jakiś czas temu  w naszym domu pojawił się dzbanek filtrujący firmy Dafi. Z przyjemnością zgodziłam się na jego przetestowanie, ponieważ ciekawiło mnie, czy przefiltrowanie wody z kranu poprawi również jej smak i zapach. I muszę przyznać, że poprawia je zdecydowanie. A "kranówka" z sokiem z cytryny - to teraz jeden z moich ulubionych napojów :-) Dodatek soku sprawia, że ledwie wyczuwalny charakterystyczny smak wody, zostaje całkowicie zniwelowany.
Testowaliśmy model Omega Unimax o całkowitej pojemności aż 4 litrów (1,7 l wody po przefiltrowaniu ).
Pijemy sporo wody, więc ta pojemność daje radę :-)

A ile taki gadżet kosztuje? 
Koszt dzbanka to około 70 zł, dodatkowo co pewien czas (ok. miesiąc) należy wymienić filtr - jeden wystarcza na przefiltrowanie 150-200 l wody (koszt filtra to ok. 15 zł, w wielopakach wychodzi taniej).

Użytkowanie dzbanka jest banalnie proste. Otwieramy pokrywę i w zagłębieniu umieszczamy filtr (w zestawie z dzbankiem). Następnie zamykamy pokrywę i przez otworek na górze (z klapką) wlewamy wodę. Klapka sama się obniży pod naciskiem wlewanej wody. I gotowe :-) Teraz chwileczkę czekamy, aż woda zostanie przefiltrowana, czyli aż przeleje się przez mały otworek do drugiego zbiorniczka w dzbanku ... i możemy pić :-) 
Nasz dzbanek został wyposażony we wskaźnik LED sensor. Gdy dioda świeci na niebiesko, filtr jest dobry, gdy zaświeci się na czerwono - filtr należy wymienić.
Dzbanki Dafi posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. 
Przefiltrowana woda może być bardzo przydatna podczas przygotowywania posiłków i napojów dla najmłodszych dzieci. 

Nie zamierzam zrezygnować z picia butelkowanej wody mineralnej, ale taki dzbanek, który jest zawsze pod ręką, stanowi bardzo ciekawą alternatywę i na pewno często będę z niego korzystać. 

6 komentarzy:

 1. Ja się zastanawiałam od dłuższego czasu nad czymś do filtrowania, ale nie mogę się przełamać. Wydaje mi się, że w moim regionie, jednak kranówa nie jest zbyt czysta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przefiltrowaną wodę można użyć do przygotowywania różnych potraw, a dodatkowo przegotowaną - do zrobienia kawy czy herbaty :-)

   Usuń
 2. świetny ten dzbanek! ostatnio kupiłam go moim rodzicom na święta. Teraz nie wyobrażają sobie życia bez niego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dziwię im się:-) U nas też świetnie się sprawdza :-)

   Usuń
 3. Jaię nie umiem przekonać do picia kranówki. My mamy Brita, ale często kupujemy wkłady Dafi. I nawet tak przefiltrowanych wody nie piję bez zagotowania- nie umiem się przemóc ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przefiltrowana woda po przegotowaniu i tak jest o niebo lepsza :-) Można to wyczućnawet pijąc herbatę. A kranówa na pewno nie każdemu przypadnie do gustu, ja też częściej sięgam po wodę mineralną z butelki :)

   Usuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger