1/27/2014

O ptaszku, którego nie widać...

Skromna, urocza książeczka. Urzekająca w swej prostocie, a jednocześnie prezentująca nam takie bogactwo treści i emocji. I nie dzieje się to za pomocą słów. Tu pierwsze skrzypce grają ilustracje - wyjątkowe, biała kartka, kilka kolorów, niezwykły pomysł.
Książka o ptaszku, którego nie widać... Składa się on jedynie z kilku elementów - kropki (oko), kreski (dziób) i kilku drobnych kreseczek (nóżki). Jego postać nie umknie jednak uważnemu czytelnikowi. 
Helena potrafi dostrzec go wszędzie, odkrywanie go w różnych sytuacjach sprawia jej ogromną przyjemność:-)Moim zdaniem tytuł książki - Zabawny ptaszek - jest nieco mylący. Ptaszek nie ma w sobie niczego zabawnego - jest wrażliwy, uroczy, delikatny, skromny, ma dobre serce i marzenia, ale nie nazwałabym go zabawnym.
Chociaż poszukiwanie go na kolejnych stronach wraz z dzieckiem może być całkiem zabawne :-)
To doskonałe ćwiczenie na spostrzegawczość.


Słowa stanowią tylko uzupełnienie tych cudownych ilustracji. Ich oszczędna, wręcz ascetyczna forma sprawia, że książka jest naprawdę wyjątkowa. 
Fabuła nie jest skomplikowana, w zaledwie kilku słowach opisuje historię samotności, niezrozumienia, wykluczenia, obojętności i samoakceptacji. Odnajdziemy tu pogoń za marzeniami, rozczarowanie, chęć niesienia pomocy innym. 
Mały ptaszek, który na co dzień boryka się z problemem swojej "niewidzialności" pragnie stać się taki, jak inni. Pragnie wyjść z cienia, być dostrzegany. Chce się wyróżniać, jak inne piękne ptaki. 
Wyruszył więc w świat w poszukiwaniu lekarstwa na swoje problemy. Gdy w końcu udało mu się sprawić, że nikt, nie przechodził obok niego obojętnie, niespodziewanie ściągnął na siebie niebezpieczeństwo. Żeby przeżyć musiał się ukrywać. Wtedy docenił zalety swojej "niewidzialności" i postanowił do niej powrócić. Co więcej postanowił wykorzystać tę swoją cechę, aby pomagać innym w niebezpieczeństwie - czym zjednał sobie wielu przyjaciół i przestał być samotny.

Autorka, Jennifer Yerkes, nie pozostawia nas jednak z nudnym, jednoznacznym morałem - ptaszek na tle motylich skrzydeł ma nam przypominać, że nie musimy wyzbywać się marzeń, nawet, jeśli wiemy, że na zawsze pozostaną one tylko marzeniami.


Książka została doceniona przez jury na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii w 2012 roku.
Jest wydana na bardzo dobrym papierze ekologicznym. Okładka jest miękka, ale mimo to książka jest dość solidna (szyta, sztywne strony).
Polecana dla dzieci od lat 3, ale u nas świetnie sprawdza się już teraz (córeczka ma niespełna 2 latka). 
Te cudowne ilustracje i poruszająca historia towarzyszą nam często podczas rodzinnego czytania :-)

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Widnokrąg.
Można ją kupić m.in. TU (cena poniżej 16 zł).

4 komentarze:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger