2/03/2014

Strajk. Droga do wolności.

Kilka miesięcy temu mieliśmy okazję odświeżyć sobie wydarzenia sierpnia '80 za sprawą filmu Wałęsa. Człowiek z nadziei. Niektórzy młodzi ludzie pewnie dopiero dzięki niemu poznali ten jakże istotny kawał naszej historii. 
Za moich czasów w szkole średniej najnowszej historii nie poświęcano należytej uwagi, realizowano wprawdzie ten temat, jako wymóg programowy, ale odbywało się to jakoś w pośpiechu i w ogromnym skrócie - temat ten pojawiał się pod koniec roku szkolnego, kiedy wszyscy żyli już wakacjami :-). Mam nadzieję, że teraz wygląda to inaczej, bo znajomość najnowszej historii swojego kraju jest o wiele ważniejsza, niż zdobywanie wiedzy na temat starożytnych bitew.
Dziś chciałabym przedstawić wam grę, która dodatkowo może zainteresować dzieci i młodzież jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich kilkudziesięciu lat. Autorem gry jest Karol Madaj, który stworzył słynną Kolejkę (jeśli nie znacie, to koniecznie nadróbcie).  
Już samo opakowanie sugeruje nam, że jego zawartość będzie ciekawa i niebanalna.
I to prawda. Grafika i wykonanie stoją tu na najwyższym poziomie i doskonale oddają klimat ówczesnych wydarzeń. Jaskrawe kolory, nieco ironiczne obrazki, a nawet dymki z fragmentami wypowiedzi Wałęsy, sprawiają, że gra staje się jeszcze przyjemniejsza. Znajdziemy tu kilka typów kart, warto zwrócić uwagę, że obrazki na poszczególnych kartach każdej z grup są bardzo różnorodne - "eksperci" są autentycznymi postaciami ze świata polityki i nauki, "korespondenci" przyjechali z różnych redakcji, "delegaci MKS" z przeróżnych zakładów, "robotnicy" stoją w różnych pozycjach, "mieszkańcy" również się od siebie różnią. 
Czytając dymki z wypowiedziami słynnego Lecha jeszcze bardziej odnajdujemy się w temacie.

 "W związku z tym, żeby to było poważnie i ładnie, proponujemy zacząć od pierwszego punktu
/Lech Wałęsa/.

Zatem do rzeczy :-) 
Zacznijmy od instrukcji, która zdecydowanie zasługuje tu na indywidualną wzmiankę, ze względu na swoją klarowność i brak niedopowiedzeń. Jest ona w formie kilkudziesięciostronicowej książeczki, z tym, że zasady gry zajmują jedynie jedną trzecią całości. Pozostała część to wprowadzenie do tematyki gry, zdjęcia i fakty historyczne.
W opakowaniu znajduje się plansza główna, 5 plansz graczy, 1 drewniany znacznik Wałęsy, oraz 110 kart: 20 kart "gadane", 10 kart "chodzone", 14 kart "biegane", 15 kart "robotnik", 15 kart "mieszkaniec", 14 kart "korespondent", 8 kart "delegat MKS", 8 kart "ekspert", 6 kart "postulat".


Gra opiera się na zasadzie budowania talii. Celem graczy jest zdobycie 2 kart postulatów. Żeby go jednak osiągnąć nasz"Wałęsa" musi się sporo "nachodzić, "nabiegać" i "nagadać" - poszczególnymi kartami. 
Na planszy jest 8 pól, które odpowiadają poszczególnym grupom kart. Na starcie gracze otrzymują po 4 karty gadane, 2 chodzone i 2 biegane. Za pomocą tych kart muszą pozyskiwać kolejne karty, które umożliwią im w końcu sięgnięcie po upragnione postulaty.
Wszyscy gracze poruszają się jednym i tym samym pionem Wałęsy. Do przemieszczenia o jedno pole służy karta chodzona, natomiast biegana - umożliwia przeniesienie się o 2 pola (lub 1). Żeby pobrać kartę ze stosu należy mieć i oddać wymaganą tam kartę (do pobrania kart mieszkańców i robotników wystarcza karta gadana, do "pozyskania" eksperta potrzebujemy karty gadanej i korespondenta, itd.).
No cóż, przekonanie do swoich poglądów nie jest łatwe, więc agitacja poszczególnych członków to dość trudne zadanie :-) Ale przy odrobinie wprawy i dobrym planowaniu udaje się dotrzeć do postulatów. Tu przyda nam się nieco szczęścia, bo żeby odkryć i pobrać kartę postulatów, trzeba w swojej talii posiadać odpowiednią parę kart (jaką, dowiadujemy się dopiero odkrywając kartę postulatów). Tu czeka nas albo sukces albo sromotna porażka :-)


Strajk to fantastyczna gra rodzinna ze sporym walorem edukacyjnym. Nawet początkujący gracze szybko zrozumieją zasady i wkręcą się w emocjonującą rozgrywkę. 
Ciekawy temat, bardzo spójny z mechaniką gry, stanowi jej ogromny atut. 
Zgodnie z informacją na opakowaniu, gra skierowana jest do osób od 12 lat, ale myślę, że można spróbować zagrać w nią nawet z 10-latkiem. 

Bardzo ciekawa pozycja i świetny pomysł na niebanalny prezent - dla dzieci, młodzieży i dorosłych :-)
Grę wydało Narodowe Centrum Kultury. Można ją kupić m.in. TU.6 komentarzy:

 1. Na jaką grę dla dziecka nigdy bym nie wpadła :)
  Ważne, żeby dzieci się dobrze bawiły :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko dla dziecka - jest świetna również dla dorosłych. My gramy w nią w gronie osób 30+ :-)

   Usuń
 2. Solidarność! :D
  Nie miałam pojęcia, że takie gry są :))
  Fajna sprawa, fajna zabawa.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger