3/01/2014

Pestka, drops, cukierek - czyli gospodarka i ekonomia dla dzieci

Dziura budżetowa, księgi rachunkowe, bieda, praca, marnotrawstwo, rachunek zysków i strat - czy take tematy mogą zainteresować siedmiolatka?
Jak najbardziej! 
Grzegorz Kasdepke stworzył piękną historię, którą została uzupełniona o komentarze przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich, Ryszarda Petru.
Książka podzielona jest na 24 rozdziały. Poznajemy tu trójkę dzieci. Jednym z nich jest Julek, 8-latek z Żoliborza, w którego kieszeni spodni kryje się wejście do pewnej tajemniczej krainy.
W tej właśnie krainie mieszka rodzeństwo Łezka i Uśmieszek. 


Życie w tym miejscu jest niezwykle smutne. Na twarzy jego mieszkańców nigdy nie gości uśmiech. 
Wszystko jest przewidywalne i nieciekawe. W królestwie panuje bieda i najwyraźniej wszyscy pogodzili się ze swoim losem.Pewne wydarzenie zmienia jednak całkowicie sposób postrzegania otaczającej rzeczywistości - Łezka i Uśmieszek znajdują przypadkowo w lesie kilka tajemniczych przedmiotów i przedziwne stworzenie (jak się później okazuje, to chomik, który wpadł Julkowi do kieszeni i zniknął).
Wszystko to wprawia w ruch uśpioną wyobraźnię i rodzeństwu nasuwają się różne ciekawe pomysły, które dodają ich życiu nieco więcej kolorów.
Mamie, która szyje szare, praktyczne rękawiczki, radzą, żeby wyszywała na nich jakieś wzorki - gwiazdki, słoneczka czy księżyce. Zainteresowanie rękawiczkami natychmiast gwałtownie wzrasta i ludzie chcą nosić już tylko takie. Tato, który do tej pory piekł tradycyjne chleby, za namową dzieci zaczyna urozmaicać swoje pieczywo. Robi bułki i ciasteczka z nadzieniem. Tu również okazuje się, że pomysł świetnie się sprawdza. 
Nagle zasiane ziarnko optymizmu bardzo szybko się rozrasta. Ludzie stają się coraz weselsi, uśmiechają się i w różny sposób umilają sobie czas. 


Jak pewnie się spodziewacie, taka zmiana nie zachwyciła ponurego króla. Wręcz przeciwnie, postanawia on natychmiast podjąć stosowne kroki, żeby przywrócić w swoim królestwie ład i porządek (czyt. smutek i nudę).
Czy mu się to udaje? O tym musicie przekonać się sami. Zdradzę tylko, że w smutnym królestwie nagle pojawia się pewna złośliwa sąsiadka z Żoliborza a także sam Julek - właściciel dziurawych spodni :-). Oboje dostali się tam oczywiście przez ową tajemniczą kieszeń.


Tak, jak wspomniałam na początku, fabule towarzyszą komentarze na marginesie, które objaśniają niektóre zjawiska i przenoszą je do naszej rzeczywistości. 
Nie myślcie sobie, że są to jakieś nudne ekonomiczne fakty i definicje - owszem, tematy bywają bardzo poważne, ale podane są w tak przystępny sposób, że zgłębianie ich to prawdziwa przyjemność.
Misja oswojenia ekonomii zakończona sukcesem :-)

Trudno nie zwrócić tu również uwagi na niebanalne ilustracje autorstwa Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej. Mnie przywodzą one nieco na myśl nowoczesną grafikę plakatową. Są bardzo ciekawym uzupełnieniem książki.

Książka została wydana przez Narodowe Centrum Kultury. Jest pięknie wydana - twarda oprawa, papier ekologiczny (do jego powstania nie ścięto ani jednego nowego drzewa :-)), do książki dołączona jest płyta.
Można ją kupić m.in. TU/TU.TU możecie posłuchać, co o książce sądzą dzieci :-)


4 komentarze:

  1. Jak ja kocham książki z mądrą treścią i skromną szatą graficzną. Cudo nad cudami. Mój synek jeszcze za mały ale i tak zakupię książkę na przyszłość :) może to kiedyś doceni:)

    OdpowiedzUsuń
  2. No proszę, jak mądra książka :) Autor w bardzo sprytny sposób przedstawia wszystko to, co nas otacza. Super :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger