4/24/2014

Dla młodzieży: Fantastyczny świat Moiry Young

Dziś u nas znowu propozycja książkowa dla młodzieży, ba, nawet dla dorosłych :-)
Książka, która zdobyła wiele nagród, m.in. Costa Children's Book Award.
To debiut kanadyjskiej pisarki Moiry Young, której udało się stworzyć bardzo ciekawy świat - świat przyszłości, ale nie taki, jaki większości z nas przychodzi na myśl - pełen robotów, skomputeryzowany, z superszybkimi pojazdami. 
Ten świat powstał wiele lat po naszym istnieniu - surowy, pustynny krajobraz, ludzie poruszający się konno albo na osobliwych piaskowych okrętach, wyschnięte jeziora. To świat dziwacznych potworów i talizmanów.Powieść Krwawy szlak porównywana jest często do Igrzysk śmierci. 
Może rzeczywiście obie historie mają ze sobą coś wspólnego. W obu spotykamy silne dziewczyny, kobiety, które nie boją się stawić czoła przeciwnościom, które prowadzą bardzo niebezpieczną walkę, walkę o życie. W przypadku Igrzysk śmierci bohaterka pragnęła ocalić swoje życie, a później również życie przyjaciela, tu natomiast, 18-letnia Saba wyrusza w niezwykle trudną podróż, żeby odnaleźć i uratować ukochanego brata.
Po drodze spotka ją wiele zła i wielokrotnie jej życie będzie zagrożone, ale pozna też siłę przyjaźni i miłości, a nawet uda jej się lepiej zrozumieć samą siebie.


Saba i jej brat bliźniak - Lugh mieszkają wraz z ojcem i młodszą siostrą nad Srebrnym Jeziorem - całkowicie wyschniętym. W krainie niezwykle surowej i nieprzyjaznej tym, którzy ją zamieszkują. Nie wiodą tam łatwego życia, ale z biegiem czasu, godzą się ze swoim losem.  
Niestety prawdziwe kłopoty zaczynają się, gdy ich dom odwiedzają czterej tajemniczy jeźdźcy. Zabierają oni brata Saby, a ojca zabijają. W jednej chwili cały świat trójki rodzeństwa rozbija się na kawałki.
Saba, która kocha brata najbardziej na świecie postanawia za wszelką cenę go odnaleźć i ocalić. 
Siostrzana miłość sprawia, że jest w stanie znieść każdy ból i upokorzenie, żeby tylko uratować ukochanego Lugh. Czeka ją bardzo trudna i niebezpieczna wędrówka, pełna niezwykłych przygód. Wędrówka, która sprawi, że już nigdy nie będzie taka, jak kiedyś.


Miłośnicy wątków miłosnych, również nie będą zawiedzeni :-) Mamy tu młodzieńczą miłość, która rodzi się w zupełnie niesprzyjających temu okolicznościach. Ale, jak mawiają, serce nie sługa :-)


Książkę czytało mi się bardzo dobrze. Prawie 400 stron przeczytałam w kilka godzin. 
Początkowo irytował mnie wprawdzie brak myślników rozpoczynających dialogi, ale dość szybko się do tego przyzwyczaiłam. Fabuła, choć momentami dość przewidywalna, poprowadzona jest bardzo poprawnie, dzięki czemu, lektura książki sprawia przyjemność.
Nie przepadam za fantastyką, zdecydowanie wolę książki mocno osadzone w świecie realnym, ale od czasu do czasu lubię takie urozmaicenie. Lubię przenieść się do zupełnie innej rzeczywistości, pełnej przedziwnych kreatur i skonstruowanej zupełnie inaczej niż świat, który znam. A skoro chciałam tam pozostać przez kilka godzin i nie miałam ochoty odkładać książki, to znak, że dobrze wybrałam :-)
Mimo licznych brutalnych momentów, książkę czyta się naprawdę przyjemnie. Miło jest podróżować przez pustynię z odważną i silną kobietą, którą prowadzi miłość do brata (trochę banalne, ale coś w tym jest :-)).
Ba, i to nie jedną silną kobietą, bo w książce mamy ich cały "wysyp" :-) Oczywiście silnych mężczyzn też tu nie brakuje. Autorka zadbała również o zabawne momenty, które potrafią przyjemnie rozładować napięcie pomiędzy kolejnymi przygodami Saby.

Prawa do ekranizacji tej książki nabył Ridley Scott :-)


Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Egmont.
Można ją kupić m.in. TU.

4 komentarze:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger