5/03/2014

O patriotyzmie...

Dziś niewielu z nas docenia fakt, że możemy świętować 3. Maja.
Pod zaborami było to przecież niemożliwe. Podobnie podczas niemieckiej okupacji. Ba, groziła nawet za to kara śmierci. W czasach PRL-u za wywieszenie flagi w tym dniu można było trafić do aresztu.
Dziś na szczęście żyjemy w wolnym kraju i możemy świętować nasze narodowe rocznice, jeśli tylko mamy na to ochotę. 
W wyniku różnych politycznych rozgrywek termin patriotyzm jest dziś niezbyt popularny, a co gorsza przez niektórych bywa kojarzony z nacjonalizmem, choć oba terminy nie mają ze sobą nic wspólnego. Patriotyzm to miłość i szacunek do swojej ojczyzny. To umiłowanie swojej kultury, tradycji i języka. To poczucie solidarności ze swoim narodem i społecznością.
To świadomość swojej ojczyzny - jej historii i teraźniejszości.

Jakiś czas temu wpadła mi w ręce bardzo ciekawa książka dla dzieci - Poradnik małego patrioty.
Książka, którą z powodzeniem mogę nazwać kompendium wiedzy o naszym kraju - dla młodych czytelników. Znajdziemy tu mnóstwo ciekawych faktów z naszej historii, geografii, kultury, poznamy ciekawe legendy, miasta, zabytki, sylwetki słynnych Polaków, polskie tradycje. 
Ale to nie wszystko. Autor wyjaśnia nam też dokładnie co oznacza patriotyzm w dzisiejszych czasach. Jak powinien zachowywać się prawdziwy patriota, nawet jeśli ma dopiero kilka lat. 


Na 128 stronach dobrego, śliskiego papieru znajdziemy właściwie wszystko, co powinniśmy wiedzieć o naszym kraju. I choć książka skierowana jest do dzieci od lat 6, to myślę, że i my, dorośli, sporo z niej skorzystamy. 
Wszystkie informacje przekazane są bardzo przejrzyście - prostym, niekiedy zabawnym językiem. Bardzo przejrzysty układ prezentowania informacji ułatwia korzystanie z książki. Obrazki, tabele, ramki - wszystko to sprawia, że poradnik jest bardzo czytelny.


W książce znajdziemy sporo ciekawostek, co z pewnością przyciągnie dzieci :-) Autor bardzo ciekawie opowiada dzieciom o epoce PRL:


Takie książki są bardzo ważne. Świadomość burzliwej historii naszego kraju, trudności, z jakimi musieli się borykać nasi rodacy, a także bogactwa naszych tradycji i narodowych bohaterów jest bardzo ważna.
Dzięki temu nasze dzieci mają szansę zrozumieć w jak ciekawym kraju żyją i pobawić się w jego odkrywanie :-)
Pięknie wydana, ciekawa książka - bardzo polecam.

Książka z serii "Dzielni-samodzielni" wydawnictwa Papilon.

Można ją kupić m.in. TU.

3 komentarze:

 1. Rety, naprawdę to coś dla mnie. Ostatnio musiałam targać stosy książek z biblioteki, żeby przybliżyć moim dzieciakom z klasy to wczorajsze święto. A tu widzę, że wszystko co ważne jest w jednym miejscu. Jestem naprawdę zachęcona do kupna. Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, idealna książka do wykorzystania na lekcjach :-)

   Usuń
 2. Ale fajna! Mojemu Mężusiowi się spodoba

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger