7/16/2014

Paleta - wyprawka przedszkolaka

Dziś opowiem wam o moim ostatnim zabawkowym odkryciu.
Znalazłam coś, co potrafi zająć dziecko na dłuższą chwilę, a jednocześnie rozwija przeróżne umiejętności.
To "Paleta - wyprawka przedszkolaka" - zbiór zabaw przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zestaw jest przystosowany do możliwości percepcyjnych dzieci w tym wieku.
Cały system opiera się na genialnym pomyśle - drewniane koło (przypominające paletę malarską), 12 drewnianych kółeczek (6 pełnych i 6 z dziurką) i plansze.

Choć Paleta skierowana jest do dzieci od lat 4, u nas doskonale sprawdza się już teraz (2 lata i 4 msc). Wiele z dołączonych plansz i zadań można rozwiązywać z młodszymi dziećmi.
Zagadnienia są bardzo różne - kolory, kształty, przeznaczenie, poszukiwanie logicznie pasujących par, szukanie różnic i podobieństw.


Zabawa polega na wybraniu jednej z plansz, umieszczeniu jej na zestawie kontrolnym i rozwiązaniu zadania za pomocą kolorowych, okrągłych, drewnianych klocków.
Na środku planszy znajdują się różne elementy oznaczone symbolem krążka, którego będziemy używać do zaznaczenia właściwej odpowiedzi.Dziecko bierze więc do rączki właściwy krążek i zastanawia się, która odpowiedź będzie właściwa - musi wybrać odpowiedni, pasujący element spośród wszystkich umieszczonych po zewnętrznej stronie planszy (na obrzeżach).
Gdy go odnajdzie, umieszcza przy nim krążek, który trzymało w dłoni, co stanowi udzielenie/zaznaczenie odpowiedzi.
To samo robimy z kolejnym elementem-zagadką. Bierzemy odpowiedni krążek przy danym obrazku, szukamy pary i kładziemy krążek, gdy ją znajdziemy.


Na początku dziecku dość trudno jest zrozumieć zasadę, jaką należy kierować się rozwiązując te zadania. Po kilku próbach wszystko staje się jednak jasne i można przystąpić do zabawy.
Uzupełnianie palety krążkami sprawia dziecku dużą przyjemność. Już samo umieszczenie krążka w otworku to spora frajda :)


Warto zacząć od najłatwiejszych ćwiczeń, tak, żeby dziecko dobrze zrozumiało zasadę działania tej zabawki, a jednocześnie mogło odnieść swoje pierwsze sukcesy :)
To na pewno zmotywuje je do dalszych starań.


Niekiedy zadania mogą wydawać się całkiem proste i nasz maluch zapytany o właściwą odpowiedź, szybko ją wskaże. Tu jednak chodzi o coś więcej.
Dziecko przez cały czas musi pamiętać jakie kolejne kroki musi uczynić, żeby rozwiązać zadanie do końca. Jednocześnie musi przeanalizować pytanie, chwycić odpowiedni krążek (właściwy kolor, z dziurką lub bez), odnaleźć pasujący element (odpowiedź) i umieścić obok niej swój krążek.
Oznacza to, że musi wykazać się sporą koncentracją i skupieniem, bo myślenie o kilku aspektach jednocześnie na pewno nie jest łatwe - zwłaszcza dla kilkulatka.


W zestawie znajduje się aż 12 plansz/tarcz tematycznych z urozmaiconymi zadaniami.
Całość jest bardzo kolorowa i zachęca do zabawy.
Dodatkowo mamy 2 tarcze blanko, które możemy wykorzystać zgodnie ze swoimi pomysłami.


Gdy już uporamy się z zadaniem i wszystkie krążki znajdą swoje miejsce, możemy sprawdzić, czy przyporządkowaliśmy je prawidłowo.
Odwracając tarczę i ponownie umieszczając ją na palecie zobaczymy, czy krążki zajmują właściwe miejsca. Brzegi tarczy muszą być w tych samych kolorach, co nasze krążki. Krążki z dziurką także są odpowiednio oznaczone na brzegach.
Dzięki takiemu rozwiązaniu dziecko samo może skontrolować czy właściwie wykonało zadanie.
To bardzo ciekawy pomysł uczący malucha samodzielności.


Zabawka jest polecana przez psychologów i pedagogów - co zresztą wcale mnie nie dziwi :)


Zabawa Paletą sprawia dziecku przyjemność, a jednocześnie rozwija koncentrację, logiczne myślenie, pamięć, spostrzegawczość i uczy samodzielności.
To świetna zabawka dla dzieci, które przygotowują się do przedszkola, ale także dla tych, które już do niego uczęszczają.


Cały zestaw edukacyjny Paleta - drewniana podstawa, krążki i 12 tarcz z zadaniami (+2 tarcze blanko) kosztuje ok. 60 zł.
Warto w niego zainwestować, ponieważ gdy nasze dziecko będzie starsze, możemy dokupić do niego same zestawy tarcz z zadaniami dla dzieci starszych (komplet 12 tarcz - 19.50 zł), bazą zawsze będzie drewniana podstawa i krążki, które możemy wykorzystywać na kolejnych etapach nauki.
Z całą ofertą systemu edukacyjnego Paleta możecie zapoznać się TU.
Zestaw został stworzony przez wydawnictwo Epideixis (na ich stronie znajdziecie całą masę ciekawych, edukacyjnych zabawek).
Dla maluszków polecam Stonogę Agatę, pisałam o niej TU.4 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa propozycja na rozwijanie wielu umiejętności naszych maluszków :)

    OdpowiedzUsuń
  2. hm, może i fajna ,,gra", ale takie rzeczy bardziej nadaja sie do przedszkola z dziecmi (na zajecia)niz do zabaw w domu. Dziecko nasiedzi się jeszcze w swoim zyciu.... chyba,że jest to dłuuuuga i mroźna zima lub dłuuuuuga podróż samochodem. Takie jest moje zdanie (nie zawsze muszą się wszyscy zgadzac z nim).

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger