7/15/2014

Przyjaciele żyrafy - bajki o empatii

To, jak istotna jest empatia zarówno w procesie wychowywania dziecka, jak i w naszym życiu, mocno podkreślał John Medina w często przywoływanej przeze mnie książce "Jak wychować szczęśliwe dziecko".
To dzięki niej potrafimy wczuć się w sytuację drugiego człowieka i zrozumieć jego uczucia i emocje.
To ona sprawia, że potrafimy wsłuchać się w naszego rozmówcę i spojrzeć na daną sytuację z jego perspektywy.

Empatia to także zdolność wyrażenia tego, jak zrozumieliśmy naszego rozmówcę, po to, żeby mieć pewność, że to właśnie czuje.
Empatia to klucz do udanego związku i relacji międzyludzkich. To recepta na szczęśliwe życie.
Choć mogłoby się wydawać, że taka umiejętność jest czymś bardzo naturalnym i oczywistym, to wcale nie jest to takie łatwe. 
Nie zawsze potrafimy skupić się na uczuciach swoich i drugiej osoby.
Dlatego tak ważne jest rozwijanie zgolności empatii i praca nad sobą w tym zakresie.
To niezwykle istotne w procesie wychowania naszych dzieci. Empatia to jeden z najsilniejszych hamulców agresji.
Uczy wrażliwości i szacunku dla drugiego człowieka.
Dzięki niej możliwe jest porozumienie bez przemocy - polegające na utrzymaniu równowagi pomiędzy potrzebami nas - rodziców oraz naszych dzieci.
Poradników o empatii napisano bardzo wiele. Po raz pierwszy natomiast spotkałam się z książką o empatii skierowaną do dzieci. I to nie książkę z nudną teorią i pełną moralizatorskiego tonu.
To najprawdziwsze bajki :)


Nie są to jednak zwykłe bajki. Choć przenosimy się do Leśnego Zakątka i na swej drodze spotykamy samych zwierzęcych bohaterów, nie znaczy to wcale, że ich przygody nie dotyczą nas samych.
Żyrafa Bibi i jej przyjaciele przeżywają przeróżne rozterki, mają kłopoty, odczuwają emocje - zarówno te dobre, jak i złe. Nie zawsze potrafią sobie poradzić ze swoimi problemami.
Wtedy z pomocą przychodzi im szczera, serdeczna rozmowa.
Poprowadzenie takiej rozmowy, podczas której rozmówca otworzy przed nami swoje serce i opowie nam co go trapi, nie zawsze jest łatwe.
Żyrafa Bibi pokazuje nam, jak taka rozmowa może wyglądać.Zwierzaki z Leśnego Zakątka odczuwają stres, złość, strach, rozczarowanie, samotność.
Uczą się jak ważna jest siła naszej wyobraźni, na czym polega umiejętność dzielenia się, a przede wszystkim uczą się komunikowania swoich potrzeb i wrażliwości na potrzeby innych.
Dlatego właśnie ta lektura jest tak ważna.
Nie znajdziemy tu kompletu dobrych rad, gotowych do zastosowania w naszym życiu, ale dzięki tym bajkom zrozumiemy o wiele więcej - zarówno my, jak i nasze dzieci.
Zrozumiemy i być może te bajkowe przykłady sprawią, że lepiej zapamiętamy, jak ważne jest rozumienie uczuć i potrzeb naszych i drugiego człowieka.


Autorki książki - Joanna Berendt i Aneta Ryfczyńska - poza fantastycznymi przykładami i ciekawą treścią, wzbogaciły książkę o pytania i zagadnienia, które możemy omówić z naszymi dziećmi po każdej z bajek. Zawsze nawiązują one do tematu danej bajki.


Książkę polecam do wspólnej lektury rodzicom przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych.
Pozwoli zrozumieć wiele sytuacji z ich życia i pomoże poradzić sobie w wielu trudnych momentach.
Pamiętajmy, że zdolność empatii jest nie do przecenienia.Książka ukazała sięnakładem wydawnictwa CoJaNaTo.
Można ją kupić m.in. TU.


1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger