8/17/2014

Wychowanie przez sztukę

"Jeśli ma się rozwijać wyobraźnia dziecka, trzeba jej dać czymś się karmić"
/M.Mead/

Może więc SZTUKA?
Wychowanie przez sztukę ma ogromny wpływ na rozwój młodego człowieka.
Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele uczy obcowanie ze sztuką od najmłodszych lat.
Sztuka nie tylko rozwija wyobraźnię, ale dzięki swoim wartościom wzbogaca osobowość, wyrabia smak estetyczny, przybliża kulturę różnych epok i narodów oraz uczy tolerancji na odmienność interpretacji.Wychowywać dziecko poprzez sztukę można na bardzo różne sposoby:

 - teatr, spektakle, przedstawienia - w niektórych miastach w repertuarze teatrów znajdują się propozycje dla maluchów - nawet dla 2-latków (np. takie), jeśli nie ma ich w waszej okolicy, to polecam samodzielne zorganizowanie przedstawienia dla swojego maluszka :)

literatura - czytajmy, czytajmy i jeszcze raz czytajmy naszym dzieciom - od urodzenia :)

- koncerty, muzyka - warto wybrać się z dzieckiem na koncerty umuzykalniające, często są one organizowane dla maluszków już od urodzenia (np. takie). Jeśli nie mamy możliwości uczestniczenia w takich koncertach, otaczajmy nasze dziecko muzyką w domu - wspólnie jej słuchając. 

- taniec - skoro jest muzyka, musi być i taniec :) Maluchy zwykle go uwielbiają - wykorzystajmy to!

muzea, galerie - tu dzieci mają okazję poznać najwybitniejsze dzieła oraz eksponaty. Zanim wybierzemy się do takiego miejsca warto wcześniej dowiedzieć się, co znajduje się w jego zbiorach (poszukać np. w internecie/prospekcie), a następnie pokazać dziecku kilka dzieł, jakie tam zobaczymy i o nich opowiedzieć. Będąc na miejscu z zainteresowaniem będzie wypatrywało dzieł, o których wspólnie rozmawialiście.
A w domu? Opowiadajmy od czasu do czasu o różnych stylach, obrazach, pokazujmy ciekawe dzieła, zachęcajmy do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami na ich temat - pokażmy, że jego zdanie jest dla nas ważne!

- sztuki plastyczne - tu czeka na nas cała gama możliwości :) Poprzez różne zabawy plastyczne rozwijamy zainteresowania naszego malucha i wspomagamy jego uzdolnienia w tym zakresie. 
Zabawy plastyczne warto wzbogacić o oswajanie dziecka ze słynnymi arcydziełami wybitnych mistrzów. 
Róbmy to w sposób kreatywny, bez przymusu - w ten sposób dzieci chłoną najwięcej, uczą się podczas zabawy. Gromadźmy ciekawe książki, albumy o sztuce - najlepiej te skierowane do dzieci, drukujmy reprodukcje znanych artystów i wspólnie je kolorujmy, wyklejajmy, ozdabiajmy dowolną techniką - zabawa ze sztuką naprawdę wciąga!

Dziś chcę wam przedstawić 3 książki, które zdecydowanie warto mieć w swojej biblioteczce.

Na początek "Poznajemy arcydzieła. Przewodnik po sztuce."


Czeka tu na nas 35 reprodukcji obrazów słynnych artystów w porządku chronologicznym.
Są one wzbogacone o interesujące komentarze i ciekawostki. Niektóre fragmenty obrazów są pokazane w powiększeniu z ciekawym komentarzem.
Wszędzie zachowano doskonałe proporcje - nie znajdziemy tu encyklopedycznych opisów czy nudnej listy dat.


Nasza córeczka bardzo lubi oglądać z nami te obrazy. Komentuje różne szczegóły, pyta o elementy, których sama wcześniej nie dostrzegałam. 
Oglądanie i rozmawianie o tych arcydziełach zupełnie jej nie nudzi - wręcz przeciwnie, świetnie się przy tym bawimy :)
Poniżej jej zdecydowany faworyt - Krzyk Muncha
Może o nim mówić i mówić. Wyrazisty przekaz tego dzieła, jego emocje bardzo ją zainteresowały, głośno się zastanawia, co mogło przestraszyć tego pana.
Podczas naszych zabaw plastycznych często prosi mnie, żebym namalowała właśnie "Krzyk" :)Kolejna bardzo ciekawa pozycja to "Skarbiec sztuki. Artyści, dzieła, prace plastyczne do samodzielnego wykonania".


Taka książka to całe morze inspiracji do zabaw z dzieckiem. 
Tu także, podobnie jak w poprzedniej książce znajdziemy różne słynne reprodukcje (22), ale tym razem poza krótkim komentarzem i notką biograficzną o autorze przygotowano dla nas propozycje stworzenia obrazu wzorowanego na prezentowanym dziele sztuki.
Techniki są przeróżne, a materiały, jakie będą nam potrzebne są w większości zupełnie zwyczajne, papier kolorowy, bibuła, tektura, filc, gazeta, kredki świecowe, pastele, farby, pędzle, gąbka, styropian, folia aluminiowa itd. 
W zależności od prezentowanego obrazu autorzy książki prezentują nam ciekawy sposób na pomysłowe odtworzenie niektórych jego elementów lub klimatu.
Take prace wzorowane na obrazach mistrzów na pewno pomogą zapamiętać oglądane dzieła i to bardzo dokładnie.
Może nawet rozbudzą w naszych dzieciach artystyczną duszę?

I ostatnia, równie interesująca pozycja - "Moja pierwsza encyklopedia sztuki" .
Tu także kierujemy się zasadą zapamiętywanie przez działanie - myślę, że to najlepsza droga do przyswojenia sobie tych fascynujących dzieł.
I tu znajdziemy różne wybitne dzieła, ale tym razem podzielone są one tematycznie.
I tak pod hasłem "twarze" kryją się dwa słynne portrety i wyrzeźbiona w drewnie afrykańska Maska Mbuya, potem mamy pomysł na stworzenie ciekawej "twarzowej mozaiki" ze starych czasopism, następnie wprowadzono temat "rodzina" i pomysł na projekt własnego drzewa genealogicznego.
Takich kluczowych tematów mamy tu znacznie więcej - zwierzęta, opowieści, pogoda, kwiaty, miejsca, wzory.
Na końcu czeka na nas quiz artystyczny, który pozwoli nam sprawdzić co udało nam się zapamiętać :)

Sztuka i wyobraźnia są bardzo mocno ze sobą związane. 
Bez wyobraźni nie byłoby sztuki, a jednocześnie sztuka wzbogaca naszą wyobraźnię.
Częsty kontakt ze sztuką uwalnia w dzieciach kreatywne, twórcze możliwości - dzięki temu kształtuje ich osobowość.
Sztuka rozwija pomysłowość, inwencję twórczą, wzbogaca emocje, kształtuje umiejętność wyrażania siebie, uczy wnikliwej obserwacji otaczającego świata, pomaga dostrzec i docenić jego piękno, rozwija zainteresowanie kulturą, wspomaga wiarę we własne siły i jest źródłem radości ze swoich dokonań.

Sztuka może towarzyszyć nam na co dzień. Możemy jej poszukiwać nawet na spacerze, rozmawiajmy z dzieckiem o kształtach i kolorach, jakie spotykamy. Pozwólmy dziecku czasami zdecydować, w co się ubrać - moda to też sztuka :)

Wszystkie te genialne pozycje ukazały się nakładem grupy wydawniczej Publicat S.A. 
Można je znaleźć w bardzo dobrych cenach TU/TU/TU.

4 komentarze:

  1. Dzień dzisiejszy bry, wiem że od napisania tego artykułu minęło już sporo czasu. Bardzo zależy mi na tym aby kupić opisane książki. Nie mogę ich jednak znaleźć. Czy mogę liczyć na jakąkolwiek pomoc z Państwa strony?

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger