8/08/2014

Wyprawka maluszka: Pierwsza pomoc

Właściwie od tego tematu powinniśmy zacząć nasz cykl wyprawkowy, bo przecież temat pierwszej pomocy dla dzieci i niemowląt, jest o wiele ważniejszy, niż wszelkie gadżety czy zabawki.
Pojawienie się dziecka w naszym życiu, zmienia je diametralnie.
Od tej pory już zawsze będzie nam towarzyszył lęk o zdrowie i życie tej małej istotki.
Warto więc wiedzieć jak reagować w różnych nagłych wypadkach.
Nawet te z pozoru błahe, mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje.


W razie jakiegokolwiek wypadku bardzo trudno jest zachować zimną krew, zwłaszcza, jeśli chodzi o nasze dziecko. Dlatego jeśli tylko jest taka możliwość, warto przyjrzeć się, jak wygląda udzielanie pierwszej pomocy przez fachowca (ratownika), ewentualnie przeczytać i zapamiętać najważniejsze punkty publikacji na temat udzielania pierwszej pomocy.
Nie wolno bać się jej udzielać. Prawdopodobieństwo zrobienia dziecku krzywdy w sytuacji zagrożenia jest duzo mniejsze, niż to, jaką szkodę może przynieść nieudzielenie mu pierwszej pomocy.
Warto więc poświęcić chwilę na zapoznanie się z podstawowymi zasadami jej udzielania, żeby nie panikować, gdy możemy pomóc.

Warto również mieć pod ręką, w łatwo dostępnym miejscu książkę lub broszurę, która krótko, łatwo i przystępnie wyjaśnia zasady postępowania w nagłych wypadkach.
Polecam wam książkę "Pierwsza pomoc dla dzieci i niemowląt", wydawnictwa Sierra Madre.
Ksiażka jest niewielkich rozmiarów i bardzo poręczna. Kartki spięte są metalową spiralą i łatwo się je obraca. Dodatkowo na dole znajduje się specjalna gumka, którą możemy zaznaczyć interesującą nas stronę. Twarda oprawa gwarantuje wytrzymałość, podobnie jak śliskie kartki - odporne na wodę i brud.

W książce opisano zasady postępowania w 30 nagłych wypadkach w podrządku alfabetycznym.
Zarówno te poważniejsze, jak i takie, z krótymi łatwo sobie poradzić.
Jednak nawet te łatwiejsze do opanowania, jak gorączka czy krwotok z nosa, mogą napędzić niedoświadczonym rodzicom sporo strachu, gdy nie wiedzą, jak mają się zachować.
Autorem opisanych tu sposobów postępowania jest wieloletni ratownik Mikołaj Łaski.


Książka jest bardzo przejrzysta i łatwo się po niej poruszać.
Podane tu instrukcje są jasne i schematyczne.
To bardzo ważne, ponieważ w stresującej sytuacji nie ma czasu na długie kartkowanie i analizowanie encyklopedycznych opisów.


Oprócz opisu postępowania w nagłych wypadkach, znajdziemy tu jeszcze rozdział - apteczka, a w nim listę artykułów, które mogą okazać się pomocne podczas udzielania pomocy maluszkowi.
Taką apteczkę możemy z łatwością skomponować sami - nie ma sensu wydawać horrendalnych sum na ładnie opakowane dziecięce apteczki drogich firm, zaopatrując się w potrzebne produkty w aptece na pewno sporo zaoszczędzimy (gaza, bandaż, opaska elastyczna, plastry, opatrunki, woda utleniona, rękawiczki jednorazowe, koc ratunkowy, akcesoria - termometr, aspirator do nosa, a także - sól fizjologiczna/woda morska, lek przeciwgorączkowy).
Książkę można kupić TU.

***
Zobacz inne produkty z cyklu Wyprawka Maluszka :)
Kliknij w poniższy banner.


4 komentarze:

 1. Nas uczyli tego wszystkiego w szkole, jeszcze gdzieś mam stary podręcznik, niewyrzucałam bo taka wiedza się przydaje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam właśnie wrażenie, że w szkole było na ten temat zdecydowanie za mało zajęć (przynajmniej w mojej) - a szkoda.

   Usuń
 2. A ja zawsze obie obiecuję ,że chociaż sama usiądę i przeszkolę się w miarę ... dobrze , że przypomniałaś !!
  http://swiatamelki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger